KKnD: Krush, Kill 'n' Destroy Xtreme

KKND Xtreme

31.10.1997

KKND Xtreme je předělávka původní hry KKND pro Windows 95. První verze byla problematická a na mnoha grafických kartách nešla spustit. Xtreme také obsahuje 20 nových misí, které můžete hrát v jakémkoliv pořadí (původních 30 misí a kampaň samozřejmě zůstaly). Nově je tu i možnost hrát ve skirmish módu a vylepšení doznala i hra více hráčů - nových 15 multiplayerových map až pro 6 hráčů po síti.

Opět máte možnost vyzkoušet sci-fi realtime strategii odehrávající se v roce 2078. V post-apokalyptickém světě si zahrajete za jednu ze dvou znepřátelených stran konfliktu - přeživší (Survivors) nebo zmutované (Evolved).

Xtreme verze KKND je zvláštní produkt. Dnes to už není moc podstatné, jde o jedinou snadno dostupnou verzi, ale tehdejší uvažování vydavatele bylo divné. Vydat hru upravenou pro Windows 95 a s rozšířením bylo sice běžné, ale v tomto případě se datadisk samostatně koupit nedal. Pokud tak někdo chtěl nové mise, musel koupit celou hru znovu. Grafika ani kampaně se podle mého nijak neliší. Tehdy jsem tak toto vydání ignoroval. Dnes je na GOGu jen tato verze a upřímně má zajímavější obsah než původní hra. Samotná hratelnost je naprosto stejná, nečekejte žádná vylepšení ani nové jednotky. Co je ale podstatné, je dvacet nových misí, po deseti za každou stranu.

Začal jsem hrát obráceně než originál, tedy od Evolved. A musím chválit. Ve všech deseti misích máte základnu, u Survivors jsou dvě chodící mise. Obtížnost je sice stále vysoko, ale mapy jsou větší a nápaditější. Občas máte spojence nebo dva protivníky. Tvořit tyto mise původní kampaň, tak hru hodnotím rozhodně výše. Ale najdou se i zápory. Před misí už není ani to malé video, ale pouze namluvený běžící text na obrázku, který ani není pro každou misi jiný. U pár misí obtížnost ještě povylezla, takže jsou zbytečně zdlouhavé. Ale jinak dobrá práce.

Poslední novinkou je režim Kaos. Jde jen o jinak pojmenovaný skirmish a pouze jsem ho v rychlosti vyzkoušel - nečekejte nic překvapivého. Přece jen jsem si obsahu do KKND užil celkem dost a tyhle nepříběhové režimy moc nevyhledávám. Z dnešního pohledu tak jde o nejlepší verzi hry a pokud chcete KKND vyzkoušet, tak doporučuji odehrát pár misí z kampaní na rozkoukání a pak se pustit do Xtreme misí. Budete tak mít ze hry pozitivnější dojmy.