Kings of the Beach

Electronic Arts •  Konami (NES)
1988
1989
leden 1990

Kings of the Beach je klasický plážový volejbal. Hra nabízí tři herní módy: trénink, zápas a turnaj. Klání se odehrává na plážích San Diega, Chicaga, Waikiki, Ria de Janeira a Austrálie. Ovládání je maximálně zjednodušeno na směrové šipky a tři tlačítka. Zajímavým prvkem hry je možnost přilepšit si diskuzí s rozhodčím o "sporných balónech", nesmí se to však moc přehánět, nebo obdržíme červenou kartu za nesportovní chování.

Plážoví králové dnes již zajisté působí jako solidní vykopávka. Aby taky ne, když jsou ještě o celý rok starší než já sám. Už v roce 1997, kdy jsem se k nim dostal poprvé ještě na černobílé obrazovce, platili za hodně starý kousek. Pro mé vrstevníky dokonce i za tuze směšný. Ale to mi samozřejmě vůbec nevadilo, vždy jsem byl svým způsobem "oldgamer" a do budoucna na tom nemíním nic měnit.
Hráč zde má na výběr z několika režimů, přičemž trénink je rozdělen do více podsekcí. Můžete zde zkoušet jak cvičný zápas proti počítačem řízeným protivníkům, tak i samotné vybírání soupeřových podání nebo zakončování u sítě. Hra nabízí i něco jako režim kariéry, kde postupujete zápas po zápase k čím dál tím silnějším soupeřům a v průběhu turnaje se dostáváte i na jiné světově známé pláže. Já osobně jsem strávil nejvíce času právě v tomto módu v kooperaci se živým spoluhráčem. U jednoho počítače, na jedné klávesnici a jaká to byla zábava! Po čase bylo už úspěšné dokončení hry bez ztráty setu naprostou samozřejmostí.
Nastavení obtížnosti, kooperace, spoluhráče a dalších pár blbůstek probíhá v registračním stanu uprostřed herní mapy u sličné blonďaté prsatice. Ke grafice se vyjadřovat asi ani nebudu, jsou to prostě kostičky, jednotliví sportovci vypadají defakto všichni stejně a ozvučení, na to už lze dnes pohlížet jen s obrovským úsměvem. Na 32 let starou hru ale pořád super a nebál bych se ji nainstalovat a trochu zavzpomínat i dnes.

Pro: srandovní ozvučení, obtížnost, množství úderů, potřeba preciznosti ovládání, kooperace, vztekání se u rozhodčího

Proti: ke konci už moc bezchybní soupeři