Sklamanie. Tak by sa jedným slovom dal popísať na papieri dobre znejúci nápad - vývojári mortal kombat a DC universe. V praxi je však problémov viac.

Je verejným tajomstvom, že som tekken fanboy a preto som už pomerne rozmaznaný. Problém injustice je v tom, že odmeňuje netaktické agresívne hranie, keďže pri danej rýchlosti boja nevie odmeniť hráča, ktorý blokuje a hrá taktickejšie/rozvážnejšie. A ak ho aj vie odmeniť, ta je to častokrát len možnosťou hodiť predmet alebo urobiť interakciu v rámci arény, prípadne vykonať útok, ktorý odhodí oponenta, ale veľa mu neuberie. Okrem poslednej spomínanej možnosti sa to veľmi ani neoplatí, pretože je jednoduchšie radšej si od súpera držať odstup a potom niečo do neho hodiť alebo použiť interaktívny objekt bez nutnosti správne blokovať. Taktiež útočenie neponúka až takú variabilitu, útokov je pomerne málo a nie sú logicky spojené s konkrétnou končatinou tak ako v prípade Tekkena, Vaša postava tak môže všetkými troma základnými akčnými tlačidlami rovnako kopať, udierať, ako aj využívať svoje zbrane a gadgety. Kvôli tomu je aj hra ťažšia na naučenie a neprehľadná, lebo človek si ťažšie zapamätá útoky a hlavne ich efekty a zmysel (či sú to vrchné, stredné alebo spodné). Čo sa mi tiež nepáčilo je, že hra takmer vôbec nevyužíva útoky vyplývajúce z kombinovaného stlačenia tlačídiel, ale oveľa viac dáva do popredia to, že hráč musí v rýchlom slede po sebe stlačiť niekoľko kláves. Dôsledkom toho je, že do niektorých menej prirodzených a ťažších kombinácii sa hráč vôbec nebude púšťať, lebo výsledný dmg za to buď nestojí alebo je oponentom pri tom ľahko prerušiteľný. Neprehľadnosť zvyšuje aj závislosť útokov prevažne na pohybových tlačidlách - môže sa tak stať, že ak sa vám nepodarí správne útok alebo vás niečo preruší, vykonáte pohyb, ktorý Vás urobí zraniteľnejšm, z podobných dôvodov je smutné, že efektívna taktika pozostáva častokrát zo spamovania 1-2 útokov (väčšinou horný a spodný).

Kapitolou sama o sebe je klávesa na špeciálnu schopnosť. Niektoré sú naozaj vynikajúce a niektoré sú priemerné, až zbytočné, resp. vôbec nepomáhajúce ako schopnosť naviac, pretože len zväčšujú počet útokov postáv (pri postavách ako nightwing alebo wonder woman, slúži špecialná schopnosť na výmenu zbraní/stance), pri niektorých však dokáže silno ovplyvniť hru (green arrow napr.strieľa šípy s vysokou kadenciou a vie tak veľmi ľahko na diaľku postavu prerušiť, či zhodiť, Lex Luthor si na chvíľu zapne špeciálne silové pole, vďaka ktorému ako keby nebol hmotný a nepriateľský útok ho nezasiahne, aj Batmanove automatické batarangy vedie vytvoriť dočasný štít alebo pekne zasiahnuť a prerušiť útok/zhodiť oponenta). Postavy tak majú veľmi ďaleko od akéhokoľvek a ešte ich veľmi odlišný dosah (reach) medzi ich použiteľnosťou vytvára priepasť (v dosahu exceluje napr. aquaman, keďže väčšina jeho útokov je pomocou trojzubca).

Zaujímavou inováciou v bojovkách je použitie nabitého silného útoku na správnom mieste v každej aréne -> hra následne spustí pekne vyzerajúcu animáciu v ktorej oponente dostáva na držku pri tom, ako ho odhodilo do ďalšej "miestnosti" danej arény. Škoda len, že najjednoduchší spôsob, ako likvidovať súpera je využitie tohto prepojenia arény (Transition) alebo hádzanie objektov, nachádzajúcich sa v aréne, do oponenta. Vo výsledku je to efektívnejšie aj jednoduchšie, než snaha o sofistikované útoky.

Na to, že je hra od tvorcov Mortal Kombat, tak jej chýba nejaký ten edge - nechcem samozrejme fatality, ale i tak pri superhrdinských over the top útokoch padne oponent po zápase len doslova na zadok. Výsledný pocit z výhry je tak neuspokojivý (keby postava aspoň ostala ležať na zemi) a o to viac, že je jedno, akým útokom ste oponenta knokautovali, po minutí jeho života sa automaticky aj tak ešte postaví a padne na zadok.

Singleplayer zložka nie je úplne krátka, no hoci na začiatku príbeh vyzerá aspoň zaujímavý, keď sa rozbehne, je už len slabší a dementnejší a veľa postáv, ktoré sú akože kladné, sa chová ako úplni idioti (postava x príde za jedným z hlavných klaďasov z inej dimenzie, že sa chce rozprávať, ale klaďas sám postavu napadne (!), lebo v jeho dimenzii je to záporák. Chápal by som negatívne pocity postáv, ale ak sa hra snaží nestále prízvukovať prostredníctvom replík týchto postáv, že oni sú dobrí a iní ako ich verzie z druhej dimenzie a potom napadnú bez okolkov a bez opýtania postavy, ktoré vlastne nepoznajú a nevedia aké sú v tejto dimenzii... to absolútne pochováva čokoľvek, čo sa nám tvorcovia snažili povedať. No a príbeh sám o sebe je naozaj dementný a ku koncu až na smiech.

Hra v multiplayeri však vie celkom pobaviť, no nechytá sa ani na staršie tekkeny, ani v sofistikovanosti boja, ani v odlišnosti schopností (človek má pocit, že polovica postáv vie prirodzene lietať a potom nejaké lietanie pôsobí ako úplne primitívna každodenná schopnosť). Hre taktiež neodpustím, že vzdušné útoky sa robia tak, že hráč najprv vyskočí a keď je vo vzduchu si "vymačká" útok, ktorý chce zo vzduchu urobiť.

P.S.: Online hru samozrejme nikto nehráva a servery sú prázdne

Pro: postavy z DC universe si dávajú na držku, hudba, niektoré špeciálne útoky a transitions pôsobia cool

Proti: zlý a nevybalancovaný bojový systém, dementný singleplayer a jeho príbeh, nemá to šťavu

Injustice: Gods Among Us jsem dlouho odkládal. Přestože mám superhrdiny od DC rád, nikdy jsem nebyl přímo fanouškem bojových her. V posledních pár letech jsem si ale k tomu žánru přeci jen našel cestu (převážně skrze poslední dva dály série Mortal Kombat), a tak jsem si řekl, že je konečně čas na Injustice.

Grafika hry na první pohled není žádná zázrak, musíme ale brát v potaz, že se jednalo o titul běžící na PlayStationu 3, Xboxu 360 a WiiU. S tímto vědomím se pak nejedná o nic strašného, ba naopak. Samotné souboje po grafické stránce nevypadají vůbec špatně, i když některé animace mohou vypadat kostrbatě. Největší šok proběhne ale po přechodu na cutscény, které jsou nižšího rozlišení. Navíc se mi nejednou stalo, že se na mém PS4 začala cutscéna sekat, a to vzhledem k formě jejího provedení opravdu nechápu.

Příběh jako samotný je jednoduchý, což u hry jako takové nevidím jako problém. Místy mi ale přijde, že tvůrci trochu nevěděli, jestli se vydat směrem ukázat co nejvíce postav, nebo se soustředit na pár hlavních. Máme tu proto momenty, kde se nám tu objeví asi minutová dějová linky mezi Batmanem a Catwomen, která je tu zkrátka jen proto, aby se tu mihla další známá postava, na druhou stranu tu za některé postavy nebo proti nim bojujeme vícekrát, než je potřeba. Zároveň mnoho hratelných postav zůstává po příběhové stránce nevyužitých a já si říkám, opravdu bylo nutné, aby tolik hrdinů bojovalo samo proti sobě? V určité části se pak příběh dostane do stereotypu, kde má skupina hrdinů nějaký plán a vydají se ho zrealizovat. A vy v tu chvíli už přesně čekáte, že tam potkáte ty dva záporáky, kteří se nějak zbaví zbytku vaší skupiny, abyste vy mohli mít přesně dva souboje, než se zase děj někam pohne.

Je mi ale jasné, že většina z hráčů nebude hrát Injustice kvůli příběhu, ale chtějí za legendární komiksovou postavu zbušit druhou přesílenou postavu. Výběr charakterů, jak jsem už trochu nakousl v předchozím odstavci, je opravdu rozsáhlý. Potěší také alternativní skiny z komiksů nebo třeba ze seriálu Arrow. Na druhou stranu zamrzí, že si skiny nemůžete prohlédnout už při jejich výběru a vidíte je teprve na začátku souboje.

Se souboji navíc přichází můj největší problém. Obtížnost a síla jednotlivých postav je dost nevyrovnaná. Je to dost vidět u speciálních schopností, kde vedle velkého množství zajímavých a užitečných lze nalézt některé, jež jsou vyloženě zbytečné. Také mi přijde, že hra nereaguje tak precizně na pohyby analogových páček, jak by mohla. Na druhou stranu je tu i mechanika, kterou jsou si vysloveně užíval, konkrétně rozdělení mapy na více částí. Pokud protivníka u kraje mapy udeříte jedním ze specifických typů útoků, prohodíte ho pomocí tematické a efektní animace do jiné části, kde váš souboj standardně pokračuje.

Kromě příběhu a jednotlivých soubojů hra umožňuje také multiplayer, a to jak lokální, tak online. Nechybí ale ani variace na věže z Mortal Kombatu. Máte tu na výběr z velkého počtu možností. Náhodná sekvence soupeřů je klasika. Můžete ale také zkusit porazit celou Justice League nebo další speciální sestavy. Kvůli výše zmíněným problémům jsem k tomu ale upřímně neměl moc motivaci.

Hra Injustice: Gods Among Us má dost problémů. Rozhodně bych ji ale neoznačil za vyloženě špatnou hru. V dnešní době, kdy ale existuje mnoho jiných bojových her, hlavně ale nevidím úplně důvod, pokud zrovna nejste fanoušky superhrdinů, proč ji vůbec hrát.

Pro: velké množství postav, alternativní skiny, poměrně velké možností herních módů, mapa složena z více částí, pro fanoušky tématika

Proti: příběh nevyužívající svůj potenciál, nevybalancovaná hratelnost, chybějící možnost ukázky skinu před soubojem