Indiana Jones' Greatest Adventures

11.10.1994
16.11.2009

Adaptace světoznámé filmové trilogie vměstnaná do 16MB modulu, jejímž hlavním hrdinou je nezaměnitelný archeolog v klobouku a koženém kabátě. Příběh odvyprávěný formou cutscén ze všech tří filmů Dobyvatelé ztracené archy, Indiana Jones a Chrám zkázy a Indiana Jones a Poslední křížová výprava současně tvoří předěly mezi jednotlivými levely, kterých je celkově 28 a navštívíte v nich všechny známé lokace z filmů: starobylý chrám střežící svatý grál, dům v Nepálu, studnu duší i restauraci v Šanghaji.

Indianovým úkolem je proskákat, probojovat a prostřílet se všemi z boku nahlíženými úrovněmi s horizontálním scrollingem, přičemž se mezi nimi nacházejí tři levely vytvořené ve třech rozměrech (útěk v kokpitu letadla, jízda na zasněženém svahu na nafukovacím člunu a zběsilý úprk důlními šachtami).

Hra byla vydána exkluzivně na konzole SNES, v roce 2009 vytvořili Factor 5 port na virtuální konzole Wii.

• SNES 75
Plošinovek s Indiana Jonesem je řada, ale tohle je první kterou jsem dokončil. Jo to docela zázrak, protože místy jsem to chtěl vzdát. Největší slabinou téhle hry je totiž nevyvážená obtížnost. Hra dějově odpovídá původním třem filmům a zpracovává jejich výrazné momenty v jedenácti úrovních. Ty jsou zakončeny přístupovým heslem, aby nebylo nutné začínat vždy od začátku, a rozděleny do několika levelů. Levely jsou dvojího typu. Většinu tvoří klasická plošinovka a ty lze po troše tréninku celkem zvládnout. V druhé polovině hry jsem některé dokonce prošel na první pokus. Pár z nich je ale vyloženě naschválových, například útěk z hořícího Salzburgu. Zbytek levelů jsou arkádové "minihry", jako například jízda na důlním vozíku nebo sjezd na nafukovacím člunu - přesně jako ve filmech. Tyto části jsou bohužel přehnaně obtížné, jedna chyba je okamžitý restart a kličkování mezi stromy se opravdu moc naučit nešlo.

Nakonec jsem si pomohl využitím savestatů, vždy na začátku levelu a párkrát i jeden v průběhu. Hratelnost je vlastně fajn a procházení jednotlivých levelů mě bavilo, ale opravdu jsem nechtěl ve hře utopit 30 hodin, i těch asi 11 stačilo. Věřím, že se to dá projít i bez ukládání, ale už na to nemám trpělivost. Pochválit musím především atmosféru, známá místa jsou okamžitě poznat a nechybí snad žádná legendární scéna. Úrovně jsou proloženy statickými obrázky z filmu a doplněné texty. Hudba i zvuky jsou dobré. Chválu mám i pro grafické zpracování, jak čistě 2D tak i pseudo-3D (SNES Mode 7) části jsou pěkné a přehledné. To spolu s ovládáním znamená, že chyby jsou opravdu způsobené hráčem a ne enginem hry. Nepřátelé jsou sice občas umístěni zákeřně, ale to se nechá zapamatovat a po čase i předvídat. Ve výsledku mě hra bavila a rozhodně jsem rád, že jsem se do ní pustil.