Imperium Romanum

21.02.2008

Imperium Romanum je budovatelskou strategií podobající se svými herními mechanismy i dobou zasazení hře Glory of the Roman Empire. Děj hry se odehrává v roce 590 př. n. l. až 120 n. l. a vy jako vyslanec práva samotného Říma, prétor, jste pověřen řešením problémů v jednotlivých částech impéria.

Ve hře se nacházejí 4 herní módy (tutorial, scénář, historie a Řím). Hlavním módem je historie, kde v 16 misích plníte zadané úkoly (v podobě kamenných destiček) týkající se osídlení a stavby (jatka, farmy, divadlo), zajištění komodit (víno, voda, jídlo, maso), bonusových akcí (zdvojnásobení produkce dolů) a zvládání pohrom (mor, útok barbarů). Je nutné hledět si potřeb svého obyvatelstva a získávání herní měny (Denarii) obchodem s jinými provinciemi (Řím, Alexandrie) nebo prodejem komodit na tržnici. Jsou zde i úkoly nepovinné (uspokojení obyvatelstva), za jejichž splnění dostáváte určité výhody (zbudování chrámu, finanční odměna).

V módu Řím vám bude svěřen chod již vybudovaného a fungujícího města, kde na vás budou čekat úkoly (Koloseum) podobné těm v kampani. Zbývající dva módy mají obvyklou podobu, v tutoriálu vás naučí vše potřebné a scénáře dovolí hráči výstavbu město podle vlastních představ, bez zadávání úkolů.

Nehledě na to, že hra nemá žádný příběh, mě dokázala zaujmout. A to i přesto, že takovému Caesarovi se také rovnat nemůže, protože ten je prostě vymakanější. I když, možná, v tomto případě to na škodu není. Alespoň je Imperium Romanum takový, jaký je a možná právě také proto mě tak bavil.

Ve hře postupujete podle toho, jaká města si vystavíte. Je jich tam na výběr něco málo přes 10, včetně Říma a při každém načtení mapy se začnou objevovat úkoly, které musíte plnit. Je to takový ten typ hry, který ze začátku oslní, ale postupem už začne upadat do těžkého stereotypu. A to i přesto, že se tam prolínají stavitelské schopnosti spolu s těmi válečnými, při kterých zhebne nejeden zdejší barbar.

Nicméně na zabavení hra funguje opravdu schopně. Dokonce Vám vypíše pár zajímavostí ohledně měst, které zrovna stavíte. Možná je škoda, že veškeré stavitelské možnosti Vám předvede ihned ze začátku, protože později už to začne být krapet otravné. Také mě mrzelo, že samotné bojůvky s barbary také nejsou nijak zázračně vypracované, ale to u takovýchto budovatelských her ani nebývá. Každopádně, byly mi na obtíž. Radši jsem si stavěl a stavěl a nechal město zkvétat. To mě bavilo a udrželo mě to až do samotného konce.

Imperium Romanum tak není nijak originální ani oslňující hrou, ale omšelý nápad nabízí zajímavou formou. Úkoly, které nabádají k postupu hry jsou dobře vymyšlené. Hudba hezky zní a celé to vcelku příjemně funguje. Možná také proto tato hra stojí za pozornost.

Pro: Budovatelská strategie plná toho, co od ní očekáváme, včetně zajímavých historických vsuvek a příjemné hudby.

Proti: Imperium Romanum není nic pod sluncem. Nicméně kus originality v sobě přecijen skrývá.