@Charllize (30.10.2019 14:11): ok, jediné achievementy, které mi po dnešku chybí, jsou za dohrání NG++, NG+++, NG++++ a dva za dvojité dohrání s prokletou postavou, takže by to pro nejbližších deset patnáct let asi stačilo :-)
@Phoenix (30.10.2019 13:35): Ja to beru spíš pocitově, jako že pociťují že mi ta daná hra nemá už nic moc co nabídnout. Což klidne můžou být i tý achivy. Ale třeba obvykle DS sesbirani vsech kouzel jde mimo me. Nekouzlim:)
@Phoenix (30.10.2019 10:51): Na můj vkus je jich právě až dost. Tedy mám potiz to vůbec dohrát nejak na lepší úrovni, kompletace a podobně. Surge 2 jsem zatím vypustil uplne. Code Vein hraju aktuálně. A to tuším nemám ještě dohrany jedno dlc do DS3 :)
@Charllize (30.10.2019 10:24): Základní hra stojí za to, DLC ne.

DS klonů není podle mého zase tolik, pokud se omezíme na 3D záležitosti. Krom DeS/DS/Bloodborne máš Immortal Unchained, Lords of the Fallen, dva díly The Surge, Nioh (a ten tak napůl, spíše je podobný věcem typu Ninja Gaiden) a možná Code Vein (ještě jsem nehrál). Pak máš mrť věcí, které jsou 2D jako Salt and Sanctuary, spíše isometrické než 3D (Fall of Light, Davyria, Immortal Planet), chybí u nich RPG vývoj postavy (Sekiro, Blasfemous) nebo se snaží skloubit neskloubitelné (souls-like + rogue-like jako v Dead Cells nebo Dark Devotion), omezit se na boss rush (SINNER) nebo primárně na coop (Mirador, Remnant).

Osobně bych řekl, že klonů Souls série (tedy full 3D her s RPG vývojem postavy, které skutečně fungují jako Souls - pomalý metodický boj s managementem staminy, ukládání na předem daných místech s dead run po smrti postavy) je celkem málo na to, že je subžánr starý deset let. Ono je totiž dnes špatným zvykem označovat kdejakou trochu těžší rubačku bez ohledu na cokoli dalšího za souls-like.
Pokud byste někdy uvažovali o pořízení DLC a jeho hraní ... nedělejte to. Tři hodiny naprosto neadekvátního obsahu s nepřáteli, kteří vydrží násobně více než v základní hře, někteří se devadesát procent času kryjí štíty, aby je nebylo možno téměř nijak zasáhnout (a zapomeňte na to, že je jako v základní hře sejmete zbraní na blízko, konec DLC jsem hrál kvůli tomu místo gamepadu na myši) a boss fighty navrhoval opět totální bezmozek. Jako bonus je DLC zjevně nedodělané a krom jiného ani nepoznáte, že poslední boss je poslední boss (po jeho poražení nenásleduje žádná animačka, text, prostě nic).

V rámci hraní DLC jsem znovu projel téměř celou základní hru, pořád mi přijde slušná, ale DLC je skutečně průser jaký jsem dlouho nezažil.
@HolyMeatball (komentář): Je klidně možné, že něco upravili průběžně (už vyšly patche, které mají hezkých pár set mega), každopádně

1) Jsem ve stavu, kdy jsem prošel první tři světy a odrazil útok na Core, zatím jsem ve hře strávil nějakých 16 hodin.
2) Nepřátelé přebíjejí, minimálně někteří z nich
3) Kdy kam kdo hodí granát vědět dopředu nemůžeš, neb se to děje náhodně
4) Dostřel zbraní je trochu problém, zejména pokud se člověk specializuje na začátku na pistole, jejichž počáteční modely nejsou nijak silné. Ale s klasickými útočnými puškami zatím nemám větší problém a už jsem narazil i na silnější pistole, které používám celkem úspěšně jako záložní zbraně.
5) Pasti mi zatím nepřišly až takový problém, obešel bych se bez nich, ale není to podle mého něco, co by vyloženě kazilo hru (zatím, je klidně možné, že bude hůř).
6) Obelisky jsou od sebe skutečně zbytečně daleko a problém spočívá v tom, že zbraně lze měnit jen u nich (zase je to logické vzhledem k tomu, že se takto regeneruje střelivo). Cestování mezi obelisky za 5000 bitů (jednorázový poplatek za odemčení) není úplně nejlepší nápad, ale ne u všech je třeba odemykat.
7) Vendor celkem chybí, tolik toho zase z nepřátel nepadá.
8) Respec lze, minimálně jednou pomocí respec core po první obraně Core
9) Do žádného ze dvou scalingů jsem nedal zatím nic, spíše zvedám to, co potřebují různé zbraně. To je jedna z mých zásadních výtek, jedna útočná puška potřebuje dva různé atributy ... a druhá úplně jiné dva, to je zbytečně překombinované a člověk tak nemůže dopředu provést kalkul typu "chci hrát s útočnými puškami, takže budu zvedat tyto dvě vlastnosti". Granátomety jsem zatím nepoužil, sniperky nejsou marné, ale je do nich málo nábojů. Možná také hodně záleží na tom, co z nepřátel vypadne, neb nemálo zbraní padá náhodně.

Zatím to vidím někde kolem 75 %, ale nejsem zdaleka na konci.
Na Steamu aktuálně sleva na polovinu, instabuy (připomínky HoleMeatballa samozřejmě beru v úvahu, proto jsem do toho nešel za plnou cenu).
@Charllize (22.10.2018 09:51): Já tím samozřejmě začal od jistého bodu značně spěchat. Co jsem koukal na jedno video, tak takovým devíti vedleješím boss fajtům jsem se vyhnul, a s nimi, předpokládám, i menším kouskům lokací. Je tam toho hodně, co jsem ignoroval, a věřím, že s trochou snahy z toho člověk bez problému přes 20 vytříská.
@Phoenix (22.10.2018 09:53): taky si rikam aby ta dexteritni past co popisuje pak nefungovala i obracene, zlesujes silu a budes nachazet samy dex zbrane, to uz jsem taky nekde zazil:)

kazdopadne si to nejak poridim tak jako tak, z nejakyho duvodu to na me pusobi dobre.
@Charllize (22.10.2018 09:51): Ona může něco dohnat NG+, ale ta není zatím implementována (a pořád se jedná tak o třetinu až polovinu herní doby prvních Dark Souls).

A vzhledem k tomu, jaký mají problém s balancingen v NG, bych čekal v NG+ spíše více než méně problémů.
Hm, tak bez cheatů to nedohraju. Design mnoha věcí je fakt mimořádně blbej, a některé prvky jsou patrně ty nejlacinější, jaké jsem v podobné hře zažil. Na to, že mám být 'nesmrtelný', se cítím křehčeji a zranitelněji, než...jsem se kdy cítil v jakékoliv hře, asi faktžejo.
@HolyMeatball (12.10.2018 14:22): Díky za odpověď.

K fast travel jsem se v demu nedostal a dostřel a přebíjení nepřátel mě asi neštvalo natolik, abych se tím nějak hlouběji zabíval (teď si vážně nevzpomínám, jestli jsem si toho všiml nebo ne).

S atmosférickou a estetickou stránkou a celým působením světa naprostý souhlas, to se jim moc podařilo.
@Phoenix (12.10.2018 13:26): Zejména skutečnost, že nepřátelé mají citelně větší dostřel a nemusí přebíjet. Taky skutečnost, že fast travel si člověk musí odemknout za neskromné množství bitů a ještě navíc jednotlivě u každého obelisku - vzhledem k tomu, že se tady střílí, a většinově hodně rychlými kvéry, je na některých místech možnost lokaci jen v rychlosti proběhnout takřka nereálná. Další věcí jsou ty pasti - lépe skryté pasti jsem patrně v žádné hře ještě neviděl. Sound design je taky mimo, stalo se že jsem někoho dorážel zblízka a znělo to jakoby chcípal kilák ode mě. To možná byl ale bug. Mno a bossové nesrovnatelně snadnější než řádoví enemáci už jsou jen třešnička, ale tak, zatím jsem sundal jen první dva, takže to ještě soudit nebudu.

Naopak atmosféru a estetickou stránku věci naprosto hltám. Příběh jako takový mě zatím přinejlepším nudí, ale ten svět se jim mrtě poved.
Tak po prvních dvou hoďkách víc než cokoliv jiného hrozně nechápu, jak to může stát pade. Obdobný pocit jsem měl i u Vampyr, ale ten byl oproti tomuto co do produkčních hodnot jak něco z příští generace. Ale vůbec, cenový rozdíl deseti dolarů mezi něčím takovýmhle a libovolnou AAA produkcí prostě furt těžce nepobírám.

Hra samotná snad bude zábavná, ale zatím z toho spíš páchne frustrující lacinost vycházející z pár opravdu zarážejících designerských rozhodnutí, mnohosměrná tvůrčí lenost, a tak nějak celková snaha prostě uříznout sousto z dortu slávy soulslike na úkor snahy udělat dobrou, a hlavně SVOU hru. Vesměs všechno, co tu soulsy vyloženě kopíruje (tedy skoro každý aspekt hry) tu je vesměs just because bez sebemenšího opodstatnění.

Ale tak, hra samotná snad bude zábavná. Sice mě za ty dvě hoďky stihla srát a frustrovat a otravovat, ale pár věcí se mi rozhodně i líbí.