Hopkins FBI

1998

Hopkins FBI je klasická point-and-click adventura, která pro svoji brutalitu rozhodně není určena slabým povahám. V některých zemích sice původní verze vyšla cenzurovaná o násilné scény, ale volně ke stažení je Gore patch, který je ve hře opět zpřístupňuje.

Hlavním hrdinou hry je agent FBI jménem Hopkins, který pátrá po z vězení uprchlém teroristovi Bernie Bercksonovi. Před dvěma lety sice Hopkins už Bercksona dopadl a soud nad ním vynesl trest smrti, ale ani dvojitá exekuce na elektrickém křesle nezpůsobila jeho smrt. Nakonec Berckson zmizel neznámo kam a znovu obnovil svou zločinnou organizaci, která se zaměřuje na únos vědců za účelem svého nekalého výzkumu.

Kromě rozličných městských lokací příběh hráče zavede také na tropický ostrov nebo ponorkovou základnu. Na konci hry je vedle Hopkinse možné ovládat i druhou hratelnou postavu, kterou je jeho přítelkyně a agentka FBI v jedné osobě Samantha. Hra je vyvedena v silně stylizované grafice, jejímž autorem je francouzský komiksový tvůrce Thierry Ségur. Na jednom počítači přímo ve hře je možné zahrát si legendární Arkanoid.

Zatoužil jsem opět po dohrání nějaké adventurky, kterou jsem nikdy nehrál z 90. let. Moje volba padla na Hopkinse, jelikož podle obrázků je to klasická 2D záležitost, zaujala mě uváděná brutalita. Samozřejmě nešla spustit ani instalace, ale tentokrát pomohl překvapivě Scumm VM, díky kterému šla hra hrát přímo z ISA.

Bohužel ta brutalita je asi jediné zajímavé na celé hře. Hopkins je opravdu stylizovaně krvavá, v pěkných animacích vidíme hned na začátku chuťovky jako ustřelení hlavy brokovnicí, či podříznutí krásné blondýny, nechybí tu i pár polonahých mrtvých žen s různými způsoby zabití a je tu i něco málo živých nahotinek. Grafika samotná je čistý průměr. Co bych ještě pochválil? Hudbu. Hra střídá parádní industrial s s párem oldies funk-rockových songů, které zní jako něco z filmu od Tarantina a které podle titulků jsou od kapely Troggs. Tedy kapely, která v 60. letech nazpívala originál Love is All Around, v 90. letech proslavených Wet Wet Wet a o pár let později Billy Mackem v Lásce nebeské. No konec kulturní odbočky, zpátky ke hře.

Hra nestojí za nic. Už v úvodní obrazovce, kdy se ocitáte v bytě jsem se nebavil. Byt je plný aktivních míst, které můžete prozkoumat různými způsoby (look, search, read, move, push, turn), příkazy měníte pravým tlačítkem. Načež hrdina provede animaci hledání a suchým znuděným hlasem prohlásí, že nic nenašel. Podobně to vypadá ve většině lokací a 99% aktivních míst je k ničemu. Hra se tak příšerně táhne, k čemuž přispívají další chuťovky v ovládání. Inventář v levém horním rohu, když na něj najedete, tak Vám v určitých místech odscroluje obrazovka. Kombinace předmětů - musíte pomocí take vzít předmět, znovu zapnout inventář, najet na druhý předmět, pravým tlačítkem navolit první a použít ho... Poslední dialog zůstává na obrazovce a musíte kliknout mimo, aby zmizel, čímž se hrdina rozejde někam do pryč...

Ve hře většinou netušíte kam právě směřovat a co tam dělat, pokud zkusíte prokecat důležité postavy (jako například Váš šéf), v jedné chvíli si vyspoilujete jméno podezřelého i jeden zásadní zvrat. A kombinace jsou nelogické až běda - hrdina je pozván k přítelkyni na večeři a protože není doma rozstřelí dveře. Hrdina je agent FBI a hlídač chce povolení k prohlídce, aby ho pustil do kina - logická akce např. z Police Quest by byla si pro to povolení zajet. Ne, radši mu dáte úplatek. Ve hře se pohybujete na mapě města, ve které je většina lokací k ničemu, je tu pár otravných střílecích pasáží, další uváděné střílecí pasáže jsou ve Scumm VM vyhozené... díkybohu.

Za nic nestojí ani příběh. Hopkins je agent FBI, který pronásleduje bankovní lupiče, při tom je zabit a dostává se do očistce/nebe, odkud uteče (WTF???!!!), pak pronásleduje sériového vraha a nakonec je to vlastně nějaký šílený vědec se základnou. Záporáka jsem nepochopil, stejně tak chování hrdiny, který ač agent FBI který by měl dodržovat zákony vyhladí celou základnu nervovým plynem. Je tu jedna slušná scéna smrt Samanthy, jinak je scénář je na odpad. Kdyby to byla komediální adventura, tak neřeknu, ale ono se to bere smrtelně vážně.

Zkrátka mizerná hratelnost i příběh a k tomu prima hudba, slušná grafika a pár pěkných erotických a gore scének.
.Tuhle adventuru jsem dostal k Vánocům roku 1998 od svého bratránka, prý jí někde rozhazovaly s ostatníma hrama, tak mi ji ulovil :D. Vím ,že byla celá anglicky a vůbec jsem ji nerozuměl. Nicméně jsem cestou pokusu a omylu ve hře vždy po delší době postoupil, ale nikdy jsem neopustil město...grrr ten pilot mě ne a ne odvézt pryč! ¨Dodnes vzpomínam na zneškodnovaní bomby v bance nebo uplně nejlepší bylo, že jsem si mohl zahrát hru na počítači za Hopkinse v jeho kanceláři na jeho kompu :D. To jsem dělal vždy, kdy jsem si myslel, že už jsem vše proklikal, tohle jsem na té hře nenáviděl, neustálé klikání myší na vše a všemi způsoby, to bylo až k vzteku, naopak co na téhle hře bylo uplně nejlepší byla hudba, jenom kvůli ní stojí za to si ji zahrát:) Nicméně některé kroky ve hře které vedly k posunu v ději mi přišly někdy absolutně nelogické a tudíž postup v této hře je velmi pomalý až frustrující. Takže by mě zajímalo jestli dohrál někdo bez návodu? :)

Pro: skvělá hudba

Proti: neustálé klikání myší na vše a všemi způsoby, nelogičnost některých kroků hrdiny, které vedly k posunu ve hře