Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Vývoj

Hudba, která hraje v mapě Orchard of Lamentations se jmenuje Chippy. Skladatel Kevin Schilder tuto skladbu pojmenoval po svém křečkovi.
Mapa Hypostyle se měla původně jmenovat Fortress of Chaos. Hypostyle je pak označení pro stavbu, kterou drží mnoho sloupů.
Boss Heresiarch mal byť pôvodne druhý Serpent Rider, ale z neznámych dôvodov bol nahradený Koraxom.

Tvůrci

Jméno hlavního záporáka Koraxe vzniklo odvozením z latinského názvu Corvus corax (Krkavec velký), což v angličtině znamená "Common Raven". A to je narážka na Raven Software, vývojářské studio hry.

Příběh

Tajná mapa v prvním hubu se jmenuje "Bright Crucible". Crucible je angličtině archaické slovo, které znamená "zkouška" nebo "test". Bright Crucible (světlá zkouška) pak kontrastuje s názvem úplně poslední mapy, která se jmenuje "Dark Crucible" (temná zkouška).
Ve třetí epizodě je za úkol posbírat drahé kameny a postupně je vsunout do desky, na které je nákres sluneční soustavy. Kameny tak reprezentují plameny. Je nutné jich najít celkem pět, zatímco jedna je už v desce vložena od začátku. Dozvíme se tak, že univerzum, ve kterém se děj HeXena odehrává má šest planet v sluneční soustavě.
Děj hry se nejspíše odehrává na podzim, neboť veškeré venkovní prostranství jsou pokryté žlutými listy a velká většina stromů je holá.

Hardware

Minimální systémové požadavky:
CPU: 486 (jiné zdroje uvádějí 386 33 MHZ)
RAM: 8 MB (jiné zdroje uvádějí 4 MB)
VGA karta
HDD: 30 MB

Easter eggy

Cheaty pre DEMO verziu sú v skutočnosti mená autorov.

mraymondjudy all keys
tmoore all quest artifacts
braffel all standard artifacts
crhinehart all weapons, full armor and full mana
plipo changes character class; will reset armor level
sgurno full health
bgokey god mode (falling from high places, telefragging, and the instant death code will still kill you)
cstika kills all monsters on level
bpelletie level warp
rjohnson no clipping mode
jsumwalt shows coordinates
rrettenmund shows ticker dots for frames per second (FPS)
pmacarther shows version information
schilder sound debug data
ebiessman toggles temporary pig mode
Pokud ve hře zadáte cheat kód "DELIVERANCE", objeví se hláška "Squeal!" a proměníte se na chvíli v prase. Jedná se o referenci na film Vysvobození (Deliverance, 1972).

Ostatní

Název "Hexen" je ve skutečnosti německé slovo, které znamená "kouzlit" (jako sloveso), nebo "čarodějnice" (jako podstatné jméno).
Jedna z map ve hře se jmenuje Caves of Circe. Circe (Kirké) byla řecká bohyně, dcera boha slunce Hélia, která proměňovala své nepřátelé v různá zvířata. V mapě Caves of Circe lze vůbec poprvé nalézt předmět Porkalator, kterým lze proměnit nepřátelská monstra v prasátka. Mimochodem, při sebrání tohoto předmětu ve hře se zjeví nápis "Porkalator", přestože manuál hry ho označuje za "Porkelator" s "e" místo "a".
V jedné z pozdějších map (Necropolis) se odehrává na hřbitově. Na některých náhrobcích lze spatřit jména Chris, Kevin a Mike. Chris má na hrobě lebku, Kevin notičku a Mike obrácený kříž.
Podle herního časopisu Computer Games Strategy Plus byl Hexen vyhlášen nejlepší FPS střílečkou za rok 1995.