Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Haunting Ground

Demento

88
3 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 3D adventura *
akce > 3rd person akce
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
21.04.2005 PS2
Vývojáři:
Capcom Co.
Fiona Belli je mladá dívka, která se jednoho dne probudí v podzemní kobce tajemného a děsivého hradu a vůbec si nepamatuje, jak se zde vlastně ocitla. Později se od kastelánky dozví, že její rodiče zahynuli při autonehodě a ona se stala jediným dědicem rozlehlé usedlosti. Na první pohled přívětiví zaměstnanci panství se postupem času změní v podivně se chovající bytosti. Fiona zde není náhodou. V jejím těle se totiž nachází vzácný chemický prvek, který je potřeba k dosažení nesmrtelnosti. Boj o přežití právě začíná.

Haunting Ground je hororová akční adventura s důrazem na plíživý postup a vyhýbání se nepřátelům. Hlavní hrdinka sice může bojovat, ale je velmi slabá a zranitelná. Pomáhá jí proto nejlepší přítel člověka - pes. Jmenuje se Hewie a Fiona mu může zadávat celou řadu úkolů. Hewie umí prozkoumávat prostředí, hledat a používat předměty k řešení hádanek, odlákávat nepřátele nebo s nimi bojovat. Hewie však nic neudělá jen tak. Fiona ho musí pravidelně chválit, krmit a léčit. Jinak bude Hewie nevrlý a v klíčové situaci může zradit. Budování dobrého vztahu mezi Fionou a jejím psem je unikátní vlastností hry. Už z jeho chování může totiž Fiona odhadnout, co se skrývá za dalším rohem.

Vztah s Fionou si buduje také hráč přes systém paniky. Pokud je Fiona po delší dobu vystavována nepříjemným situacím a drastickým výjevům, tak může zpanikařit a stát se neovladatelnou. Obraz se rozostří a zmatená Fiona může snadno zemřít.


Poslední diskuzní příspěvek

HolyMeatball (komentář): opěvování psa zní, jakože ti v Albionu chybí lidský kontakt :D ale jinak pěkná slohovka!

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS2 85
K tomu výtečnému, vrchovatě výstižnému popisku, chci dodat jen pár drobností.

Haunting Ground je glorifikovaná hra na schovku (nabalena na glorifikovaný simulátor pejskaření), jakož taková je ale dost možná vrcholem tohoto subžánru. Hrad, ve kterém se koná, je plný umouněných detailů, alchymistických soustrojí, rušivých výtvarných částí, a nemála hádanek a pastí. Mezi jeho jednotlivými oblastmi nejsou žádné loadingy, takže jej můžete směle probíhat a prozkoumávat zcela nerušeně, což je príma. Navíc vizuál je věru topnoč a i postavy vypadají skvěle - od odporného kvasimóda Debilitase až po tu barbarskou služku s prohnilým úsměvem. Celou šou ale svědomitě krade ten nelidský člen týmu - Hewie se hejbe a chová takřka jako skutečný pes, což je důležité už jen pro ten prvek příjemného reliéfu, kdy si ňufík pokojně a mírumilovně lehne k vašim nohám, zatímco hledáte stopy. Je to totiž více méně ten jediný uklidňovák v tomto jinak brutálně temném světě.

A co se těch honiček a schovek týče, ta hra je vlastně docela slušnej zmrd. Sama vás varuje, že pakliže se budete opakovaně schovávat na jedno a to samé místo, nepřítel vás tam nakonec najde. Nicméně stejně tak vás úplně klidně může najít i tehdy, kdy třeba vlezete s pěkným náskokem do vany, kterou jste předtím ani neviděli. Taky vás hra pak má tendenci sama informovat, že je vzduch čistý. Kolikrát ale vyloženě lže - vy vylezete, bo přece vám nebude program lhát, a BAF - hned se na vás ten samý enemák zase xindlí. Brzy si tedy navyknete se spíš spoléhat na tu hudbu, která honičky doprovází, resp. její utlumení, což vpravdě stihne značně eliminovat jakékoliv napětí.

Ale to docela stejně sere pes (no pun intended), páč to pořád zachraňuje to výborné zpracování vztahu s Hewiem. Krom dávání rozkazů si můžete i potrášt s jeho prackou, pohladit mu ušiska, nebo mu i trochu vynadat. On v zápětí třeba zaštěká na past, upozorní na přítomnost nepřítele, nebo se vám jen tak chtivě zahledí do tváře, zatímco vám bude otírat ocasem paty. Je to prostě kouzelnej kjůůt overload. Stejně jako v reálném životě vás ale taky dokáže párkrát pěkně vytrollit; přestože je to jinak přímo superloajání tvoreček, stejně na vás občas navzdory vašemu úsilí a předpokládané oddanosti hodí bobek a neposlechne vás, jen tak pro prdel ptákům. Kolikrát právě v kritckých chvílích, kdy je Fiona zcela bezmocná a nemůže se ani hnout. Obdivuhodně věrohodné, ale jako herní mechanika to rozhodně umí frustrovat.

Ono vlastně i to, jakého dosáhnete konce, závisí čistě na tom, jaký vztah si s ovčákem vybudujete. S herní délkou cca 10-15 hod, a těžkou obtížností odemčenou po dohrání hry, jsem měl chuť střihnout si to znova a být přitom na psa hnusnej takřka okamžitě. Tedy doporučuju, m'kay.

Fun fact: Šušká se, že to původně měl být Clock Tower 4, a při produkci bylo použito několik zahozených assetů z Resident Evil 4. To já jen tak, kdyby to náhodou mělo mít šanci někomu zvednout chuť. :)

Pro: Hewie se chová natolik věrohodně...

Proti: ...že občas člověka fakt naštve

+9