Hammer & Sickle

29.04.2005

Je až s podivem, že tak úspěšná hra jako Jagged Alliance má v současnosti tak málo následovníků. Teprve ruští Nival Interactive rozvířili stojaté vody léta neotvíraného šuplíku žánru tahových strategií titulem Silent Storm, jehož následovníkem je právě Hammer and Sickle - tahová strategie s RPG prvky, která uvrhne hráče přímo doprostřed špionážních potyček světových supervelmocí. Není to již oficiální datadisk, jako před časem vydaní Silent Storm: Sentinels, nýbrž plnohotnotná hra navazující na hru původní, se kterou nebudou mít ostřílení hráči problémy.

Příběh se odehrává na jaře roku 1949 ve Spojenci okupované části Německa, kde se pohybujete mezi důležitými lokacemi a plníte bojové, infiltrační, zlodějské či sabotážní mise. Budete se muset zorientovat ve spletité síti intrik a přijímat rozhodnutí, která ovlivní osud světa. Buď se situace uklidní a konečně nastane mír, nebo se všechno zvrhne a celá planeta se ponoří do 3. světové války.

Na začátku máte jednu postavu, ke které se postupně přidávají další s vlastní minulostí a povahou, jež mohou ovlivnit herní události či náladu v týmu svým rozhodnutím skupinu opustit nebo dokonce otevřeně vystoupit proti ní. Jejich základní charakteristikou je povolání (průzkumník, odstřelovač, inženýr), jehož volba zásadně ovlivňuje herní styl. Pohybují se během, chůzí či plížením a širokého využití doznají také různé módy střelby ze zhruba 90 různých zbraní z období druhé světové války. Zbraně mají vliv i na objekty ve hře, které se chovají vcelku reálně, překážky ze slabších materiálů jdou prostřelit, jiné vyhodit do vzduchu atd.

Kladivo a srp je jednou z her, na které jsem úplnou náhodou narazil při návštěvě Levných knih. Tento typ her nijak zvlášť nevyhledávám, a tak není divu, že mě hraní moc nebavilo.

Náplně misí jsou zajímavé a zvláště infiltrace či sabotáž byla super, stejně jako tři druhy povolání. Počet použitelných zbraní je také úctyhodný. Jinak se ale jedná o stereotypní záležitost a určitě se k ní už nevrátím.

Pro: některé mise, tři druhy povolání, zbraně

Proti: stereotyp