Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hacker Evolution

07.05.2007
47
8 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Hacker Evolution je první hrou ve stejnojmenné sérii logických simulátorů práce hackera. Dostáváte se do role bývalého tajného agenta, který musí přijít na kloub celosvětovému kolapsu počítačové sítě. Nečekejte ale žádnou akční hru nebo detektivní adventuru. Jediným vaším pomocníkem bude tentokrát počítač.

Hra se skládá z deseti levelů, ve kterých máte jednoznačně stanovené úkoly. Úvodní levely slouží jako tutoriál. Hra se ovládá sadou textových příkazů zadávaných do příkazové konzole. Příkazy je tedy nutné se naučit, ale není to nic složitého. Jedná se o zhruba 20 příkazů a hráč rozhodně nemusí být programátor. Navíc hra obsahuje vestavěnou nápovědu. Pomocí těchto příkazů prohledáváte počítače a soubory tak, abyste splnili zadaný úkol. Celá hra probíhá v podstatě v jednotvárném prostředí, které tvoří 4 obrazovky. Visual map velmi schématicky znázorňuje polohu nalezených počítačů a její pozadí je v podstatě jediným měnícím se grafickým prvkem, dotvářejícím atmosféru konkrétního levelu. System panel podává důležitou informaci o základních herních statistikách a stavu hardware. Messages je okno nahrazující email, tímto způsobem tak s hráčem okolí komunikuje. A Command console je příkazový řádek, kterým vlastně celou hru ovládáte. Činnost hráče pak komplikuje údaj "Trace", což je jakási stopa zanechaná na síti, která se každou aktivitou zvyšuje a nesmí dosáhnout hodnoty 100 %. K jejímu snížení pak hráč potřebuje peníze, za které si např. může koupit novou IP adresu. Peníze lze získat loupeživými transakcemi z nalezených bankomatů. Hra tak získává trochu strategický rozměr, kdy svou činnost musíte přizpůsobit omezeným zdrojům.

Hra je navíc zdarma doplněna rozšiřujícím balíčkem Hacker Evolution: Reinsertion, který přidává tři levely navazující na původní příběh a nové grafické prostředí. V roce 2008 bylo vydáno pokračování Hacker Evolution: Untold.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
Pokud toužíte stát se hackerem, tak se radši této hře vyhněte. Hackerské zkušenosti mám sice nulové, ale zdá se mi, že takhle to určitě nefunguje. Pokud jste ovšem otráveni všemi těmi standardními hrami spadajícími do běžných žánrových kategorií, tak možná (a to možná je pořádně velké MOŽNÁ) by vás tato hra oslovit mohla.

Hacker Evolution je takovou žánrovou směsicí. Trocha adventurního příběhu, trochu více logického uvažování a trocha toho strategického nakládání s omezenými zdroji. Celé se to odehrává v neměnném uživatelském rozhraní, takže pokud jste někde viděli screenshot ze hry, tak jste v podstatě viděli vše. Tím podstatným herním prvkem je to, že celá hra se ovládá příkazy zadávanými do příkazového řádku. Pokud jste tedy čistými windowsáky a dostáváte pupínky, kdykoliv někde máte zadat nějaký příkaz, ještě navíc s parametry, tak ruce pryč! Naopak pokud jste se alespoň někdy s něčím podobným potkali, problém zde mít nebudete, spíše naopak, leccos vám bude připadat známé. Každopádně není potřeba býti programátorem pro zvládnutí této hry. K dispozici je cca 30 příkazů, z nichž tak dvě třetiny stejně použijete jednou, max. dvakrát a některé dokonce vůbec. Těch zbylých deset příkazů se naučí i cvičená opice.

Hra skutečně není kdovíjak obtížná, respektive obtížnost se neprojevuje v tom, že byste museli vytvářet složitější procedury a prográmky ke splnění úkolu. Nejen že nemusíte, ono to ani nejde. Spíše můžete narazit ve strategické složce hry. Zásadním parametrem je tzv. Trace, tedy něco jako vaše stopa na síti, která se každým úkonem zvyšuje, a vy si musíte hlídat to, aby nedosáhla hodnoty 100%. Pokud se tak děje, je potřeba investovat peníze do nových IP adres, popř. pořídit lepší hardware. Zde na hráče číhá asi největší nebezpečí, neboť každou neuváženou investici vám hra následně dá sežrat, a většinou jsou následky fatální.

V porovnání se svou konkurencí je tahle hra většinou haněna. Konkurenci jsem nehrál, takže zatím srovnávat nemohu, je dost dobře možné, že budu mluvit stejně. Mě osobně docela sedla, nicméně velmi váhám, zda mám hru někomu vůbec doporučovat, musel bych být totiž slepý, abych neviděl ten nevyužitý potenciál, který v tomto námětu dřímá. A tak by takové doporučení, mohlo být tím posledním, které byste brali vážně...

Pro: Neotřelý námět

Proti: Neyvužitý potenciál

+9