@Bursoft (06.03.2022 00:41): Se schválně musím podívat, kolik mám najeto. Včera jsem zkoušel split screen play, a trochu mě mrzí, že tam chybí podpora pohledu z kokpitu, a taky že se to zmenší do malého čtverce, ten obraz. Určitě lepší varianta by byla horizontální Split než vertikální. Ale tak asi nijak často to ve dvou hrát nebudu :-D
Vy, co hrajete, kolik už máte najeto? Rapiera a Fatalityho už můžu šmírovat, jinak pro zajímavost mám za pátek večer a dnes odpo 750 km :D

Nějaký dojmy si nechám ještě na později.. je to lepší a lepší, ale je to takový rozpačitý pořád. Jo a hudbu už vypnu asi i v menu (v závodech mám vypnuto od začátku). Z těch japonských šlágrů mě brzo jebne, stejně jak se všech klikacích a potvrzovacích zvuků, fakt devadesátky jak vyšitý :D
Mně se to zatím líbí. Taky jsem vypl všechny assist, kromě ukazovani rohů v zatáčkách, ale to asi taky brzy přijde. Jinak pecka, já jsem spokojený, dostal jsem od toho prostě Gran Turismo, jako vždy. Spousta aut, spousta informací, textů. Gameplay libovej. Grafika ujde, ale o tu mi v závodní hře fakt nejde. Počasí Mega pecka, je to znát. Nejvíc mě baví tweakovani auta.
Digital Foundry GT7 porovnání PS5/PS4 Pro a PS https://youtu.be/O73VuI_cit0
Na PS4 Pro si to v pohodě zapaříte a nevypadá to špatně. Bodejť, když to měli ve vývoji 5 let a engine vychází z GT Sport.

Nicméně dle DF jsou tak významné rozdíly v přímém porovnání mezi PS5 a PS4Pro, okolí tratě na PS4Pro vypadá dost chudě v porovnání s PS5 verzí, to platí i o dalších detailech jako reflections, shadows, atd. DF o tom mluví jako o rozdílu mezi low and high setting on PC.
Očividně i přes lehce obstarožní engine dokázali Polyphony Digital vyždímat z PS5 poměrně dost, škoda chybějícího RT Reflections přímo v gameplay v kombibaci s nižším rozlišením.

Každopádně jedna věc mě docela překvapila. U PlayStation se na PS4Pro rapidně osekaly detaily všeho druhu a trochu i rozlišení hry, na základní PS4 navíc šlo rapidně dolů rozlišení a pár dalších detailů na trati.
Je zajímavé, že vývojáři konkurenční série Forza Motorsport a Forza Horizon na to jdou úplně jinak. Tam jak FM tak FH vypadá co se týče detailů na základním Xbox One S téměř stejně jako na Xbox Series X, rozdíl je především ve vyšším rozlišení + 4K texturách + některých dalších detailech, ale zdaleka ty detaily nejsou tak osekané jako u GT7.
Zde mé první dojmy z nočního a ranního hraní GT7. :)

První šok: hra u mě běžela (stejně jako GT Sport) v angličtině a přitom všude tvrdili, že Sony hru opatřilo CZ titulky! :) Ne, že bych měl problém porozumět co se po mě chce, nicméně nejsem automobilový expert na každý díl co se dá na auto pověsit, takže češtinu vítám, jinak bych se na ladění auta zvysoka vykašlal podobně jako na to kašlu u FM série, ale neměl bych neboť bez toho se dá těžko vítězit v MP.

Druhý šok byla grafika jak už zmínil @HELLER: Na rovinu místo 60 fps v opakovaném záznamu chci vidět ty RT reflections na autech, protože to prostě vypadá moc hezky. Na trati je to trochu rozporuplné. Nebýt 4K rozlišení téměř si nevšimnu v závodu rozdílu mezi GT Sport. Síla nové konzole je v podstatně výkonnějších CPU, na tribunách je v GT7 plno, v GT Sport tam fandí zhruba polovina diváků.
Ten šok z technického zpracování mě teď bolí o to více, když jsem synovi ráno spustil na XSX Forza Horizon 5. :)
V grafice rozdíl celé třídy. Mexiko vypadá jako bych tam byl. Nechápu ty nadšené zahraniční recenze o tom jak je GT7 grafický skvost roku 2022, vypadá totiž skoro přesně jako 5 let stará Forza Motorsport 7 jenž má od Xbox One X 4K textury a HDR nasvícení.
Nevadí, mě se to i tak moc líbí. Odpustím tvůrcům 5 letý vývoj. Docela by mě zajímalo co by na grafiku řekli Ti co hráli GT6 na PS3. Pro jistotu abych se ujistil zdali mě neklame zrak jsem do mechaniky vložil GT Sport a projel si tu první nezkrácenou italskou trať. V kokpitu jde vidět výrazný rozdíl mezi GT Sport (detaily v kokpitu, rozlišení textur, na trati, objekty v dálce jako stromy, apod.), v opakovaném záznamu už to takový rozdíl nebyl pokud odmyslím RT reflections. Zkrátka pokrok v mezích zákona. A kdo ví co by řekl majitel plné verze Driveclub o grafice GT7. :)

Obtížnost: asistenty jsou všechny rovnou vypnul. A po první závodě kdy jsem dojel na první místě okamžitě zvýšil obtížnost AI na Expert, jinak bych snad každý závod dojel na prvním místě (nyní alespoň stříbrný a o zlato se musím poprat). Tohle jsem tak nějak po GT Sport čekal, žádné velké překvapení. Kdo jezdil GT a nejezdil Forzu Motorsport by mohl zažít nepříjemný šok z AI v FM. Ostatně jsem se o tom rozepsal v diskuzi k GT Sport.

Co je super je kariéra, o japonských kompaktních vozech jsem věděl velké kulové, až na fakt, že pár sousedů a známých má Suzuki Swift a Toyotu Yaris. Povídání a přestavování aut v kafé je super. Velké plus je na místě.

Konečně pořádná exkluzivní auta na PS5. :)
@davidjaho (04.03.2022 21:48): ne všechno mám od koupě v angličtině. Čeština tam nebyla na výběr, nebo ano?

EDIT: už to mám. Díky za tip!
EDIT2: já to nechápu, XSX mám kompletně v AJ kvůli Netflixu (a až po sledování celého Zaklínače zjistím tady na DH, že je tam CZ dabing), ale v menu mám navoleno CZ language a hry jako TW3 jedou s CZ titulky automaticky, očividně to na PS funguje jinak. Tady se musí celá konzole přepnout do CZ. AHA!
Trapný dotaz. Jak zapnu v GT7 češtinu? Hru mám jen v AJ stejně jako GT Sport.
@davidjaho (04.03.2022 20:28): dík už mám staženo, za chvíli jdu zkoušet. :) Ačkoliv jsem instaloval z disku stejně to tahalo 100 GB z netu. Tak mám alespoň v poličce krabičku.

@Widl (04.03.2022 15:16): měl bych jej koupit, protože přesně jak píšeš nemám motivaci to furt vytahovat a schovávat, navíc s každým utahováním na stole mám špatný pocit jak dlouho to plast vydrží.

@Rapier (04.03.2022 14:14): v krabičce je kód, jenže je nejen pro digital PS4 verzi, ale i pro 1 000 000 in-game creditu, další auta, atd.
Třeba u toho NLR se ani nemusí nic povolovat/utahovat, viz. recenze starší verze od GamerMuscle, time stamp 3:00

Nicméně pořád je to kus železa a není to jako popadnout gamepad, především pokud to doprovázíš dalšíma úkonama jako zapojení volantu do elektřiny, zapojení volantu do PC, v mým případě zapojení buttonboxu do PC, posun monitoru na kraj stolu, snížení židle, uzamknutí jejích koleček atd.
@Rapier (04.03.2022 07:35): To jo, bez stojanu se mi s tím taky nechtělo drbat a jezdil jsem o dost míň. U mě vyhrál právě klasický Wheel Stand Pro s tou centrální tyčí (osobně mi nijak nevadí) právě pro svoji jednoduchost. Povolím dvě utahovací páky a je složeno/rozloženo :)
@endura (04.03.2022 12:27): Jsou i levnější stojany, ale celkově nemám s cenou problém. Slušnej robustní stojan je dost možná důležitější prvek než wheelbase. Hodně levnějších stojanů je například posazená na centrální tyči, kterou musíš mít mezi nohama, což komplikuje řízení aut se spojkou apod. Tyhle NLR stojany jsou dobře konstrukčně řešený, s hmotností okolo 20kg velmi stabilní a snadno složitelný. Nová verze má k tomu víc možností nastavení (sklon volantu a pedálů, lepší mounting plate řadicí páky/ručky) apod. Cena mi přijde ok.

Jestli chceš něco podobnýho, ale o chlup levnějšího, GT Omega taky nabízí produkty v týhle kategorii stojanů/kokpitů střední třídy.
@montana (04.03.2022 14:06): tak pokud má někdo zájem kód rád prodám. Takže kód na stažení PS4 verze není totéž co kód na DLC který mám na faktuře z JRC? To je něco co je zabaleno přímo v balení hry?
@endura: + @davidjaho: předobjednávku jsem neudělal, já vím chyba, ale nejsem zvyklý kupovat novinky v krabičce.
Nicméně ráno jsem zavolal do JRC a tam mě prodavač řekl, že má jeden kus navíc, tak jsi si jej zabookoval a už je po nákupu doma, zatím nerozbalený :) Tak drahou hru jsem jakživ nekoupil: 2590 Kč to je u mě rekord!
@Rapier (04.03.2022 10:10): No podle webu je na JRC vyprodané, Alza taky vyprodaná a i to CZC. Jediné dva obchody v ČR, kteří mají ještě tu 25th Anniversary Edition v krabici jsou Herní svět za 2790 Kč nebo Xzone  2590 Kč a ještě navíc s tričkem. Takže být tebou asi bych neváhal, nespoléhal na kamenné pobočky a objednal rovnou.
@davidjaho (04.03.2022 09:31): jj teď to mají i na alza, ale včera v noci nikde. :) Zajedu se podívat do JRC, pokud to tam nebude tak to objednám a vyzvednu si to dnes v alza.

@HELLER (04.03.2022 09:07): viděl jsem srovnávací videa s FM7 https://youtu.be/ni_xYIfA6d8
Žádný zázrak v gameplay na to, že je hra o 5 let novější. To je daň za tradičně dlouhý vývoj simulátoru.

@Charllize: měl opět pravdu! Hra běží relativně v pohodě na PS4/Pro a vypadá tam +/- jako o něco lepší GT Sport. Dvakrát škoda nevyužitého potenciálu nového HW, ale ruku na srdce, tak nějak jsem to čekal.
GT6 vydali na již tehdy zastaralou PS3, a proto jsem nakonec koupil XoS s FM6 (později FM7) ačkoliv jsem prahnul HODNĚ po GT6. To je život. :)
Já hru zapl přesně o půlnoci a hrál jsem do 2 ráno bez chyby... je to moje 1. zkušenost ze sérii GT a zatím se ve mě mísí pocit lehkého nadprůměru. Uvidíme, jak to bude dále.
Jsou to jen první dojmy, takže se to doufám zlepší a zaryje se mi to pod kůži časem :) protože styl kampaně se mi dost zamlouvá.
Největší šok jsem zažil při pohledu na grafickou stránku hry. Sice se to hýbe plynule na PS5, ale s Forzou se to moc porovnávat nedá v tomto ohledu. Zvuk zatím hodnotit nebudu, jel jsem ve 3 druzích začátečních popelnic a ty zní tak normálně, neurazilo mě to .. těším se na výkonnější kalibry :D
@Fatality (04.03.2022 07:25): to těžko. Kurzor myší je i v GT Sport.

To mě připomíná, že jsem si chtěl teď ráno zajet koupit  Gran Turismo 7 - 25th Anniversary Edition, ale ona nikde není? Tak já nevím, digitálně je, placka asi nikde?

@samorost (03.03.2022 23:30): jeden z důvodů proč moc nejezdím na svém volantu je právě ten chybějící skládací stojan. Nechce se mi to furt vytahovat ze skříně a montovat na stůl k PC. Vidím, že to budu muset zakoupit.
V půl jedné jsem hrál a v pohodě. Dvakrát mi to napsalo error, co se dal odkliknout a pak už jsem byl v menu a mohl zkusit jezdit.

Akorát mě trošku překvapil kurzor myši v menu. Že by se plánoval pc release?
@Rapier (03.03.2022 18:04): Zatím jsem ještě volant nekoupil, vše je teprve ve stádiu úvah. Na PC mám Logitech G27, to už jsem zde několikrát psal a ano, používám ten skládací stojan, který sice není dokonalý, ovšem nehodlám z obýváku dělat vysloveně hernu. :c) Už tak se mi válí herní příslušenství, kam se podívám (volant se stojanem, PSVR, PS move, PS VR Aim Controller, HOTAS s plynem, mraky gamepadů pro PS4/PS5/Nintendo Switch atd.). ;c)
@Bursoft (03.03.2022 16:27): já půjdu ráno pro placku do obchodu, ne že bych se nespokojil s digitálem ale když už jsem si koupil konzoli s mechanikou... a pak krabička se bude hezky vyjímat v poličce vedle Forza Morosrport. Budu mít z toho takový hezký pocit. :)
Těším se hodně, pro mě to bude první GT které si zahraji na své první PS. Krátké epizodky u kamarádů a známých s GT2/1 nepočítám.

Nakonec třeba Kazunori v nějakém budoucím patchi přidá podporu pro performance s RT on a dynamické rozlišení v gameplay. Kdo ví, spíš tipuji, že ne. :) Jen doufám, že další díl nebude zase za 5+ let.

@samorost (02.03.2022 13:55): jaký volant jsi nakonec pořídil? Honza Srp na Bonuswebu GT7 s volantem samozřejmě chválí. Ne, že bych nechtěl závodní hry jako FM a GT jezdit na volantu, ale bohužel nemám prostor v obýváků na rig jako svobodný známý, musel bych min. zakoupit takový ten skládací stojan, což asi stejně udělám i kvůli PC.
@Bursoft (03.03.2022 16:27): Bych řek, že je to obecně lenost Polyphony cokoliv kamkoliv posouvat :D Tam kde ostatní first party studia většinou posouvaj hranice aktuálně možného na jejich HW, tak Kazunori jede na volnoběh. Hlavně jestli má hrneček v kavárně správné ouško.
@Rapier (03.03.2022 10:46): Tak zrovna RT nemá se starýma konzolema nic společnýho, na nich to zapnutý nebude. Spíš je to lenost nebo málo času odladit jinej grafickej mód. Je jasný, že když hra jede nativ 4k@60 FPS, tak RT nedá ani omylem, ale kdyby časem šouply nějaké dynamické rozlišení 1080-1440p, jak ve Spider-manovi, tak si myslím, že by ten RT šel v pohodě.

Já už mám preloadnuto, akorát nevím, jesi dnes vydržím do půlnoci, abych to hned z čerstva rozjel.. plus teda po poslední zkušenosti se Cyberpunkem se mi moc nechce rozehrávat hru hned na release, to byl tehdy hroznej porod :D
Digital Foundry GT7 detailní rozbor https://youtu.be/KwpdmSKgMkY

Co z toho plyne? Engine z GT Sport, vylepšený (ne, že ne) viz čas. https://youtu.be/KwpdmSKgMkY?t=321
Když porovnám na své TV přímo FM6 vs FM7 (stejnou trať) tak tam není zdaleka takový rozdíl ve vykreslování do dálky jako je mezi GTS a GT7, u FM je rozdíl spíše v nasvícení (HDR) + déšť + 4K textury u FM7.

DF říkají, že kdyby tam nebylo jen 4k rozlišení tak si myslí, že v performance mode (odhaduji 1080p/60fps) by Ray Tracing Reflection mohly být přímo ve hře, a nikoliv jen kdekoliv jinde (replay, kavárna, atd. 4k/30fps), tím potvrzují co si myslím také: vývojáři neumějí využít HW potenciál nových konzolí. A přitom RT vypadá na autech úžasně v replay! Viz. čas https://youtu.be/KwpdmSKgMkY?t=520

Při dešti a odlescích z mnoha aut ve vláčku před Vámi fps klesají z 60 až ke 48 viz. https://youtu.be/KwpdmSKgMkY?t=1511 , platí i pro RT on v replay (stále 4k) kde mohou klesnout fps k 25 z 30.

Nutné internetové připojení hodnotí DF jako DRM. Taky bych byl raději bez něj.

Co hodnotí pozitivně, a já také i v porovnání s FM6/7 je střídaní dne, noci, počasí, to je na špičkové úrovní + pravděpodobně nejlepší implementace HDR, ale mě už se zdá, že to je velmi podobné GTS jenž jsem nedávno intenzivně jezdil.

Porovnání PS4/Pro vs PS5 se chystá brzy. :) Tak uvidíme co uvidí majitelé PS4Pro.
Ač závodní hry moc nehraju, tak tohle bych rád zahrál. Gtcko jsem hrál naposled myslím 2, což už je nějaký rok zpátky :D ... Forza je na můj vkus moc arkáda, navíc mě haptika PS5 gamepadu, což musí být u závodních her super.
@Charllize (03.03.2022 10:32): to určitě ne za to může HW od AMD, který to prostě neumí tak dobře jako HW od Nvidia. Na druhou stranu mohli z toho vytěžit více kdyby nebyli limitování faktem, že hru musí chtě nechtě vydat pro těch 80+ mil. userů co zakoupili PS4 Slim a těch "pár" co má PS4Pro. :)

Stejně jako borci z CDP museli očividně vývojáři GT7 hru optimalizovat i pro nejpomalejší PS4 Slim. Chápu proč to udělali.

Jsem zvědavý jak se konkurence (FM8) popere s novým HW od AMD. Hra by neměla vyjít na Xbox One, stejně už nečekám, že bych se dočkal RT přímo v závodech. Max. mě mohou příjemně překvapit.
Tak jsem dnes ráno zhlídl video recenzi na Vortexu. Že hra vyžaduje trvalé internetové připojení nepotěší ty co by rádi hráli jinde než ve městech. Na druhou stranu dnes má snad internet v mobilu každý a na chatách je obvykle nějaký signál, tedy pokud to není samota v údolí u lesa. Samozřejmě bych byl raději aby tomu tak nebylo jako u zelené konkurence.

Docela mě mrzí, že hra v reálu bude vypadat více méně jako "trochu" vylepšený GT Sport. Čekal jsem víc. Holt daň za to, že hra vyšla na PS4/Pro, aneb úlitba pro @Charllize: :)

Každopádně jsem rád, že je GT zpět ve hře a zelenou konkurenci to doufejme nakopne ke změnám, protože FM7 se mi osobně jeví jako horší závodní hra (mimo jiné i ten propíraný výhled z kokpitu u diskuze Forza Horizon 5) v některých ohledech než starší FM6 i přes vylepšenou grafiku + HDR. Trochu mám pocit, že rozdíl v grafice mezi GT Sport a GT7 bude zhruba stejný jako mezi FM6 a FM7. Tedy ne úplně nezanedbatelný, ale ani ne ohromující.

Škoda, že podobného mixu arkády a simulace nejsou v dnešní době schopni docílit tvůrci leteckých simulátorů, snad až na relativně přístupný IL-2 Sturmovik Battle of ... a Microsoft Flight Simulator 2020, který se dá úplně v pohodě létat na Xbox s ovladačem v ruce s trochou cviku. Holt auta frčí u mainstreamu víc.
Koukám ze lidi co nemají přístup k internetu si opět moc nezahraji, prakticky cela hra je závislá na internetovým připojení. Tohle je hrozny zlo.
Jednoho dne tak přijde doba kdy si už nikdo GT7 nezahraje..
@Rapier (02.03.2022 09:39): Asi ano, já na volantu hraji ale spíše kvůli pocitu, než časům. :c) S kamarády je to samozřejmě jiná, navíc předpokládám, že se autoři hry pořádně rozšoupnou a vyždímou z DualSense maximum. ;c)

@Widl (02.03.2022 10:58): Asi ano, navíc času na závodění není tolik, kolik bych si přál, takže by to za nějaký drahý model byla škoda peněz. Škoda, že není PS5 kompatibilní s mým starším volantem Logitech G27, měl bych po starostech. :c)