Zdravím všechny :-)
Prosím o radu: Z RH5 mi "zmizelo" tlačítko pro vrácení času :-( Nejsem si vědom nějaké změny v nastavení. Může to být změnou zvolené obtížnosti?
Jako začátečník nevím jestli se tohle tlačítko objevuje jenom při závodění nebo i při volném projíždění .
Předem děkuji za reakce :-)
Roman (ročník 1951)
@speedevil (31.08.2023 23:13): Mně není jasná jedna věc. Když máš tedy Vsync a 100 FPS, tak to musíš mít nastavený monitor na 100 Hz? Ne že by to nešlo, jen je to neobvyklé. Většinou bývá 120 nebo 144 Hz. A pokud bys měl Vsyncovaných 100 FPS na 120 nebo 144 Hz monitoru, tak tam bude sekání. Co mě zaráží o to víc, že tedy máš monitor s nějakou vysokou obnovovací frekvencí, ale nemá VRR? To je dost divný. A ještě divnější je, že máš kartu, co výkonově utáhne FH5, ale nemá VRR? To snad mají všechy karty tak 8 let dozadu, ne?

Chápu, že ti Vsyncovaných 60 FPS/Hz nemusí být po chuti. Pokud tedy máš monitor, co umí 100/120/144 Hz a hra ti jede stabilně vždy nad 70, vytvoř custom rozlišení se 70 Hz. Monitor by to měl vzít. A bude to vypadat znatelně lépe než 60 FPS/Hz.
@Paul (31.08.2023 21:07): Teoreticky to asi bude pro ostatní nesmysl, ale pro mě je to prakticky důležitý :) Znam teorii o tom, co by mělo hráčům stačit jako plynulá grafiky hry, ale 60 bohužel neni pro moje oči příjemný, takže nemá cenu sám sebe vokecávat nějakou teorií, když naživo vidim to co vidim a nemůžu za to, že to holt vnímam jinak, než ostatní hráči. Na druhou stranu musim uznat, že u týhle Forzy (a pak už jenom u nějakýho wéercéčka od Kylotonnu - u žádný další závodní hry, co jsem kdy hrál, bohužel ne!) je těch 60 s Vsync fakt přijatelnejch. Ale jak už jsem psal, u žádný další z mnoha závod.her, který hraju, tenhle problém s plynulostí po připojení volantu neni, takže to neni až takovej průser, pořád je dost her, na který se mi kouká dobře.
@speedevil (31.08.2023 20:47): jsem si myslel že to tvoje "potřebuju 100fps" je nesmysl :) Co potřebuješ je stabilní alespoň 60fps framerate synchronizovanej s 60 nebo 120hz refreshem. Těch 70 bys měl asi ok, pokud bys měl zaplej gsync/freesync a moc to nekolísalo.
Dík za odpovědi, ukázalo se, že existuje jednoduchý řešení, který jsem si (asi díky mojí závislosti na plynulých 100FPS) nechtěl připustit - ve Win nastavit monitoru 120Hz místo 100Hz (umí max.144), pak jde ve hře nastavit 120 nebo 60Hz (na rozdíl od mých oblíbených 100 a nepřijatelných 50Hz) > ve hře pak zvolit 60Hz > pak i při použití volantu hra drží stabilních 60FPS... sice jsem tvrdil, že můžu hrát jen hry s plynulostí stabilních 100FPS, ale kdybych potřeboval hrát tuhle Forzu nutně na volantu, rozhodně lepší přijatelných (s Vsync=on) 60FPS, než škubatůru kolem 70FPS, u který neni grafika hry plynulejší i když je hodnota FPS vyšší.
@speedevil (30.08.2023 23:07): Radu nemám (pravděpodobně to bude nějaký nepodchycený problém konkrétní hry). Ale jestli chceš experimentovat, zkus změnit "USB polling rate", jestli uvidíš nějaký rozdíl. Tady je k tomu nějaké bližší info: odkaz
Jestli se to týká jen myší a ne obecně USB zařízení, tak pardon za radu mimo mísu.
@Sasakr (30.08.2023 21:57): Moje GK neumí FreeSync / monitor neumí G-sync, takže zatim jediná možnost jak se zbavit otravnýho a pro moje oči nepřijatelnýho screen tearingu je zapnout Vsync. To trhání obrazovky při vertikálním pohybu na scéně mi tak vadí, že když mi hra neumožní zapnout Vsync (nebo nefunguje vynucené Vsync v nastavení GK ve Win), nemůžu takovou hru hrát. Vim, že jsou lidi, co se fanaticky honí za co největšim FPS-numerem a možná to má u některejch jinejch herních žánrů využití. Zkoušel jsem hrát bez Vsync, ale k čemu mi jsou stovky či tisíce snímků za sekundu, když je plynulost horší(!) a obraz se mi vertikálně rozjebává tak, že se na to nemůžu koukat dýl jak pár minut? Proto upřednostňuju klidně nižších, ale absolutně stabilních 100fps. Ale to je jedno, původně jsem tu nechtěl popisovat moji úchylku na perfektně plynulou grafiku hry, spíš mě zajímalo, jestli někdo netuší, proč tu plynulost grafiky u Forzy kurví použití volantu. (pozn.: s timhle problémem při použití volantu jsem se nesetkal u ŽÁDNÝ jiný závodní hry a že jsem jich zkoušel hodně, jinej herní žánr mě totiž nezajímá).
Zdar, měl bych taky dotaz ohledně používání volantu v týhle hře: co je to za "vylepšení", že se mi grafika hry při použítí volantu (Momo Racing) škube někde kolem 70FPS (pro tato "plynulost" nepoužitelná), ale při ovládání klávesnicí hra jede s Vsync=ON krásně trvale stabilních 100FPS (pro mě jediná přijatelná plynulost závodní hry)? Ne že bych nutně potřeboval k týhle arkádě volant, vlastně je to s nim celkem vopruz a pokud chci vyhrávat závody, rozhodně dosáhnu lepší výsledky na klávesnici, ale i tak by mě zajímalo, jestli nevíte, co je to za vychytávku to zhoršení plynulosti grafiky hry při použití volantu.
Zdravím přátelé, koupil jsem si volant Logitech G920 ( vím že není nic moc ) a potřeboval bych poradit jak to ve hře nastavit tak, aby se to s tím dalo ovládat a udržet auto aspoň chvíli na silnici. Děkuji za případnou odpověď.
Lotus Emira mi teď v nějakém tom packu udělal radost (má ale v základu tak rozházené řazení, že šestku skoro neuvidíte). Ale celkově bych FH5 za plnou cenu stále nedoporučil. Šestý díl prostě musí být odvážnější a přinést více změn.

Asi recht. FH5 už má venku oba datadisky. A upřímně pokud jste hráli čtyřku nebo i trojku, tak pětku můžete vynechat. Inovací je v posledku minimum. A Forzy Horizon viditelně potřebují novou konkurenci, která snad tenhle rok přijde. Každopádně skvělé video!
Dnes jsem hodinku hrál poprvé Forzu a musím říct, že paráda. Pocit z rychlosti fantastický, soundtrack super špica luxus, pohodové ovládání, opravdu skvělá akráda.
Ráno jsem si šel dát, ale že se mi nejvíc líbí úvodní theme z trojky, tak si ho pustim z youtube.  Teď jsem to zapnul zase a rozjede se intro z trojky přímo ve hře...co se to sakra děje? :-D
@Joshuatree (02.10.2022 16:34): Oni mají nějaký boost, aby tě dohnali. Ale imho není tak výrazný. Highly skilled avatary porážím s železnou pravidelností. Koneckonců je tam přetáčení v čase. Nenechal bych se odradit. To spíše až na té nejtěžší obtížnosti jde logika oknem.
Nie je to zlá hra, ale spôsob fungovania drivatarov to strašne ruinuje:( Tým nemyslím, že ma porážajú, nie som nejak dobrý, ale spôsob. Raz idú pomaly, akoby ma čakali, zo stanú ďaleko za mnou a potom okolo mňa prefrgnú ako šinkanzen, v zátačkách občas poriadne spomalia a inokedy cez ňu prechádzajú nereálnou rýchlosťou a majú všetku priľnavosť sveta. A keď mi závod na profesionála y náskokom vyhrali dva Peely, tak to bolo vážne WTF.Chápem, že autori chceli akčnosť, ale na mňa to funguje kontraproduktívne. Nejak nemám chuť sa snažiť byť lepší ako tí predo mnou. :(
Tak jsem si, zda se, definitive zkazil zazitek ze hry. Upravil jsem si Shelby GT500 2020 na offroad a jakmile jsem ho vyzkousel, tak uz nechci nikdy ridit nic jineho. :D Sice S1 872 a presto jen 270 kph maximani rychlost, ale ta akcelerace, brzdeni a ovladani...
@Jab (25.05.2022 09:18): Já to prostě koupil bez čtení zkušenosti (moje chyba). Dle recenzí jsem si představoval něco trochu jiného.

Vrácení času beru když něco moc podělám, nebo když si nevšimnu zatáčky protože se zrovna snažím napít nebo přečíst zprávu v 250kmh, ale když mi najíždí AI do boku v zatáčce, tak mě to sere, zvlášť když mě po přetočení a druhém pokusu projet zatáčku napálí znova :D

Celkově mě to mrzí protože řízení je opravdu fajn, jen mi absolutně nesedí formát hry. Uvidím jestli vezmu Motorsport nebo něco jiného, zatím mám moc práce s Death Stranding.
@LIUWIL (komentář): Koment fajn. Ale kdybys četl ty naše předchozí, tak víš, že to nemáš za plnou pálku teď kupovat. :)

Jinak je tam to vrácení času. S tím bys měl dávat i těžší obtížnosti. Sám většinou jezdím s highly skilled avatary a asistenty mám všechny vypnuté. Unbeatable avatary bych ale také nedával asi.

Btw to rádio je o něco horší jak ve čtyřce. Ale stále bych řekl, že to má dobré hitovky i moderátory. Ale většinou jej mám také vypnuté.
@AiMLEzZz (09.03.2022 17:43): vezmi v úvahu, že když je sklo ztmavené tak za šera skoro nevidíš na cestu. Rozdíl mezi pohledem z kokpitu a z kapoty v FM7 je tak propastný, až to bolí.
Beru, že mám cca 10 let starou FHD TV od Samsungu co na ní Forzu hraji a ruku na srdce IPS nemá zrovna precizní a dokonalé podání černých (tmavých) odstínů, ale tohle by tam vážně být nemuselo. Přál bych si aby ta feature šla vypnou. V normálním autě vidíš přes sklo stejně jako bys byl venku.
@Paul (09.03.2022 14:54): souhlasím kazí to zážitek i v FM7. :( Speciálně za zhoršených světelných podmínek na trati je to peklo, stěží vidím kam jet. Paradoxně tím netrpím při hraní split-screen, tam totiž není pohled přes sklo.
Jen jak tu byla ta diskuze k tomu tintu skel. Tady je můj screenshot, kde je hezky vidět, že to není žádný filtr hozený přes first person kameru, ale opravdu zbarvení skla. Takže bych to definitivně prohlásil za ne-bug.

Jen pro zajímavost. Totéž jsem ověřil ve Forza Motorsport 6 a tam není žádný filtr. Ve stejném autě vidím totéž z kokpitu stejně jako z nárazníku. Tohle je feature od FM7/FH4.
@AiMLEzZz (07.02.2022 20:55): dosud jsem s tím jezdil FM7, ale je pravda, že v určitých světelných podmínkách (oblačno, večer, ráno, apod.) je obtížné vidět na trať. K tomu horší TV s horším podáním černé a tmavých odstínů obecně (IPS) a jsi v nevýhodě.
@Rapier (07.02.2022 20:14): Já jsem to dneska zkoumal a skutečně je to tak. Nicméně ve FH4 je to taky, ale kupodivu si na to zatím nikdo nestěžoval. Takže bych řekl, že it's not a bug, it's a feature :). Mně osobně to fakt vůbec nevadí.
@Paul (06.02.2022 00:04): na základě diskuze co se tu rozjela jsem dnes připojil XSX na 4k monitoru a jal se testovat jak to je. A je to bohužel přesně jak to píšeš!
Jezdím Forza Motorsport 7 z kokpitu a obraz je jak přes filtr (jako přes tónované sluneční brýle) nicméně stačí přepnou pohled na kapotu, a ejhle (!) vidím prostředí kolem sebe mnohem lépe. Na monitoru je to ještě +/- OK (sRGB, 30 bit barvy, sedím u něj blíž), ale na 10 let staré IPS Samsung FHD TV kde černá není černá, a nikdy ani nebyla, to stojí za hov... :(

Zajímavé je, že konkurenční Gran Turismo Sport tímhle neduhem netrpí. Doufám, že s tím něco udělají ve Forza Motorsport 8.
@Jab (06.02.2022 12:11): Já se taky nemám chuť pouštět do politické debaty a nevím, co za tím stálo, ale obecně jsem rád, že se tam objevují konečně i auta odjinud než z USA, západní Evropy a případně Austrálie. A to včetně šmejdů. Konec konců, už ve FH4 byly Peely, BMW Isetta a podobné meme cars, takže čínská auta, i když se nemůžou rovnat s těmi evropskými a americkými, mi nijak nevadí. Jak už jsem psal, pro mě je Forza Horizon takový automobilistický svátek a mám na ní rád tu rozmanitost. A jak normálně politiku ve hrách docela řeším, tak zrovna tady je mi jedno, proč se tam dané auto objeví, hlavně, že tam je.
@AiMLEzZz (06.02.2022 11:33): Jj. Mustangy má prý rád nějaký ten boss v playground games. Proto jich tam jsou desítky. Lamborghini si přáli v těch wish listech hráči. Tam je asi vše ok.

Osobně mi chybí mnoho nových aut, která měla mít přednost. Nevím, jak moc je Čína pro FH5 důležitý trh nicméně (viz tamní omezení onlajn her). Ta auta jsou podle reakcí šmejdy. Včetně toho elektrického hypercar. Což ale asi odpovídá realitě.

Do politické oblasti se tu btw pouštět nechci. Jejich podání bylo takové, že tím slaví čínský nový rok. O olympiádě nic neříkali. Pokud bychom k tomu diskutovali, tak by se politice nešlo vyhnout. Tak to nechme být.
@Jab (06.02.2022 11:06): Tu hysterii komunity kolem pár čínských aut moc nechápu. V seznamu aut je spousta věcí, které by podle mě bývaly stačily v jednom dílu a už bych se k nim nevracel. Neříkám, že je to tvůj případ, ale viděl jsem lidi vztekat se, že vývojáři podlézají Číně, a mezitím nikoho netrápí, že je tam pomalu každý Ford Mustang, co kdy vznikl, nebo dvacet modelů Lamborghini, které všechny vypadají a jezdí stejně.
Hmm. Asi mi FH5 dnes poletí z disku. Mám nějakých 525 unikátních aut (poslední cca dva měsíce už jsem žádná negrindil), vše na mapě splněné za plný počet... Gamepass mi brzy končí a není nálada jej prodlužovat kvůli nějakým čínským křápům.

Asi se ale k pětce spíše vrátím i než ke čtyřce. Jakkoliv mi hodně chybí anglický podzim ze čtyřky. U pětky byla fajn ta dvě auta se stahovací střechou (Portofino a 720s), bohužel jich více nepřidávali. Ocenil jsem i, že se 720s Spider a první Huracán daly hezky vizuálně vytunit. 720s Spider je zatím asi mé nejoblíbenější auto v pětce.

Uvidíme, jak hra bude vypadat po pár dalších DLC. V posledním updatu už ale silně omezili nároky na grind, což kvituji s povděkem, páč ten byl příšerně zdlouhavý. Velká škoda, že jinak je pětka zase jen další porce téhož. Větší odvaha měnit věci by dalšímu dílu snad neuškodila.
@AiMLEzZz (05.02.2022 23:43): to je jako ve Forza Motorsport 7. Jedu trať za soumraku a skoro nic nevidím. V záznamu jde ale trať vidět perfektně. Hrají jen na konzoli.
Nicméně zjistil jsem, že za to z velké části může naše Samsung IPS TV stará 10 let, a tmavé odstíny ji moc nejdou obzvláště v kombinaci s lesklým povrchem. Už bych měl vážně koupit novou 4k s poradnými barvami.
@AiMLEzZz (05.02.2022 23:43): no když prostě nebe který má bejt krásně realisticky modrý je nazelenalý, tak mě to irituje :)

Tenhle post to dobře popisuje
https://www.resetera.com/threads/forza-h ... 509874/post-76773732

Ten tmavej obraz jsem tedy nezaregistroval, ale já obecně tu FH5 (a i 4) hrál cca 5 hodin each.
Nejvíc času mám ve trojce, kde jsem nechal kolem stovky hodin. Tam si nevzpomínám jestli tenhle problém byl.
@Paul (05.02.2022 22:30): Hmm, mám pocit, že jsem to zaregistroval, ale nějak mě to do očí nebije. Zítra to schválně porovnám, jaký je to rozdíl. Děje se ti to v nějaké velké míře? Viděl jsem nějaké posty o tom, že někteří lidé mají při hraní ve first person tak tmavý obraz, že nevidí ma cestu.

https://forums.forzamotorsport.net/turn1 ... lue--Please-fix.aspx

Na druhou stranu já hraju ve first person 95 % času, do venkovního pohledu přepínám jen když se rozhlížím po krajině, takže nemám moc příležitostí, aby mě to trklo.
@AiMLEzZz (05.02.2022 21:42): mě na pohledu z kokpitu hrozně vadil ten color shift, kdy se změní barvy jak kdyby přední sklo mělo nějakej nazelenalej tint. Děje se ti to taky? (dej si kokpit a pak přepni na nárazník, mělo by to být evidentní)
Tak jsem to dva dny zpátky rozehrál a musím říct, že jsem příjemně překvapený. Jako co si budem, nějaký výrazný upgrade to proti čtyřce není, ale čtyřka už je tak výborná hra, takže laťka byla poměrně vysoko. Hodně se mi líbí zlepšení v audiovizuálních detailech, které celkem hodně vylepšují immersion - jednak grafika, zvlášť v HDR, patří asi k tomu úplně nejlepšímu, co je momentálně na scéně, ale hlavně ty zvuky dělají hodně. A nemyslím jen řev motorů, ale i takové drobné detaily jako vrzání pružin, zvuk řazení, pneumatiky na písku apod. Opravdu radost se jen tak projíždět, zvlášť ve first person. Zdá se mi taky, že vylepšili podporu volantu. Jednak se s ním daleko lépe driftuje a jednak zase cítím mnohem detailněji chování auta. V jednotlivostech žádné velké vylepšení, ale ty drobnosti se nasčítají a rozhodně se mi to hraje lépe než čtyřka.
@AiMLEzZz (26.01.2022 21:49): Tak... O existenci Lotusu Emiry jsem věděl. Wuling Hongguang S mi ale zůstal utajen a nyní po zjištění, že existuje, bych ve Forze přece jen raději tu Emiru. :)
@Jab (26.01.2022 19:20): Já je vítám. Konečně něco neobvyklého, zajímavého. Z takových těch run-of-the-mill aut z S1 a S2 na mě jde spaní. Nemám nic proti tomu, aby tam přidali stopadesáté deváté Audi, dvoustou variaci na Nissan Skyline nebo milionté šesté Ferrari, ale jsem rád, že se tam objevují i tyhle věci. To je na Forze super, že se přehnaně nespecializuje.
Je to pěkný tahle hra, pěkně se to ovládá a fakt hezký na dívání ta grafika, rozhodně to nevypadá na vodfláknutou závodní hru, ale některý bugy jsou trapný a votravný... třeba to, jak při replayi závodu jede auto jen na jedničku a k tomu odpovídajícím způsobem řve i zvuk motoru s otáčkama na limitu. Na netu lidi píšou, že tenhle problém měla i FH4, v FH5 přetrvává, takže zprasenej replay ve hře tvůrce hry evidentně nezajímá. Zkoušel jsem chvíli hledat, jestli to nemá nějaké opravné řešení, ale nic... jen jsem někde zahlídl info o tom, že problém prej nenastane, pokud v PC omezíte snímkovou frekvenci na 30fps - cože? Co je to za blbej džouk? On by někdo hrál takovouhle závodní hru s 30fps? Pro mě pochopitelně nepředstavitelný, ale možná se nějakej masochista najde, co by to dokázal. Pokud je tedy tohle jediný "řešení" problému, volba je jasná - replay v tom případě nepotřebuju.