Forbidden Saga

30.12.2009

freeware

Forbidden Saga je další české RPG vytvořené programem RPG maker. Hra byla po autorově úspěchu s Broken Hearts toužebně očekávána velkou částí české freeware komunity.

Hra zaujme nejen svou různorodostí nepřátel a prostředí, ale také zvláštním úkolovým systémem, realtimovými souboji a specifickými bossy. Plusem i minusem může být pro mnohé, na freeware hru, velmi úctyhodná herní délka.

Svět Forbidden Sagy je světem, kde se střetli normální lidé s "démony" (s lidmi se zvláštními schopnosti, které lze poznat podle rudé barvy očí). Hlavním hrdinou je mladík Lance, který se touží stát členem gildy lovců, kterou si ostatní obyvatelé často najímají pro různé nebezpečné úkoly. Lance plněním základních úkolů pro gildu postupuje v hierarchii organizace a dostává tak přístup k těžším úkolům. Postupně se setkává s jednotlivými postavami a rozbíhá se tak hlavní příběh.

Zabitím každého nepřítele či splněním úkolu, postava dostává body a podle nich leveluje, tím rostou její atributy jako je síla či rychlost. Mimo to dostává i tzv. Soul gems, které potom může investovat do dovedností. Ty jsou bojové (kritické útoky, automatický protiútok po zásahu) či zlodějské (otevírání truhel, odstraňování pastí atd.). Vedle toho fungují magické limity podobné systému například Final Fantasy VII či v bojovkách, funkci známé many zde plní tzv. Spell points.

Během hraní můžete najmout společníka, který má vlastní osobnost, ale v samotném boji působí jako pouhý bonus. Ve hře můžete být různě handicapování (např.: slepotou, jedem, zpomalením atd.) a máte množství předmětů, jak tomu preventivně či dodatečně zabránit.

Forbbiden ságu hodnotím v rámci žánru, v rámci toho, že jí prakticky vytvořil jen jeden člověk, v rámci možností.
Když se nad tím totiž zamyslíte, jedná se snad o nejlepší hru tohoto typu. Narazil jsem na ní vlastně jen náhodou hledal jsem něco snadného co bych rozjel na svém ničemném notebooku a toto mě uhodilo do nosu, tak jsem si řekl, proč ne.
A upřímně, hodně mě to okouzlilo. Rebel si umí z hrou pohrát taky, aby nejen, že byla dobrá, ale měla v sobě detail který jí činí úžasnou. Má odvážím se říct dokonalý a propracovaný, až filozofický příběh, výběr povolání, několik možností jak bude vypadat konec(i když spíše detailně) To vše podkresluje nádherný hudební podklad.
Je dost těžké hru dohrát, a to i s návodem, s tím, že splníte každou zapadlou část příběhu, ale to činí Forbbiden ságu ještě o něco zábavnější.
Myslím, že za 20 let bude Forbbiden jedna z her na kterou někde narazím, nostalgicky si vzpomenu jak jsem zabíjel Fénixe abych měl hodně lektvarů hrdinů, a znovu si jí stáhnu a ukápnu i slzičku.

Pro: Propracovanost, výběr povolání, smysl pro detail, hudba

Proti: Pár nepříjemných bugů