FixFox

31.03.2022

FixFox je česká sci-fi 2D adventura od sólo vývojáře Jaroslava Melouna. Ve hře se ujmete role Vix, vesmírné mechaničky, která přistane na tajemné planetě Karamel, kde jsou zakázány nástroje všeho druhu. Vix se tak se svým věrným (a ukecaným) batůžkem Tin vydávají na průzkum.

Hráč spolu s Vix a Tinem bude opravovat různé přístroje, z nichž každý má vlastní osobnost. K jejich opravě je nutné použít ty správné nástroje a současně dávat pozor na planetární hlídku. Příliš mnoho použití zakázaných nástrojů vzbudí rozruch. Často však následuje sladká odměna v podobě jídelní minihry. Na své cestě potkají celou řadu originálních postaviček, které pro Vix mají spoustu vedlejších questů.

V 8bitové retro grafice viděné z ptačího pohledu hráč prozkoumává planetu po svých i ve vozidlech. Při opravování přístrojů hra přejde do jednoduchého first person režimu.

Občas se člověk pustí do hry, která sice vypadá zajímavě, ale není si úplně jistý hratelností. A to platilo i pro mě u hry FixFox. Styl a nápad vypadaly na první pohled dobře, ale zda mě bude bavit samotné hraní se odhadovalo hůře. Po dohrání jsem ale naprosto nadšen. Hra má povedené a dost originální zasazení. Svět budoucnosti ve kterém se lidi nechají "roubovat" zvířecí DNA a navíc samotná planeta Karamel kam se hlavní hrdinka Vix dostane už po pár minutách. Atmosféra hry je podpořena i příběhem, který je z počátku volnější a nabízí tak klid na průzkum planety a seznámení s jejími obyvateli. Závěr je zase intenzivnější a musím říct, že už dlouho mě žádný konec takhle nedostal.

FixFox také vyniká úžasně milou a uklidňující atmosférou. V první polovině hry jsem se nadšeně jen tak potuloval po okolí, plnil nepovinné úkoly, vybíral skrýše a kochal se hudbou i grafikou. Hudební stránka je naprosto skvělá, od melodie v menu po jednotlivé oblasti. Grafika se k tomu všemu krásně hodí a podtrhuje podivnost světa. Vixina činnost spočívá v průzkumu, plnění úkolů a především v opravování. To probíhá formou jednoduché minihry - na každé rozbité místo je třeba použít nebo umístit předmět s požadovanou vlastností. Těch je celkem dost druhů a postupně se přidávají další. Nepoužíváte ale klasické nářadí a díly, ty se bohužel ztratily a tak je nutné vystačit s obracečkou, banánem nebo náplastí. Zní to možná divně, ale do hry se to hodí a je to zábava. Opravil jsem zřejmě dvakrát víc věcí než je potřeba k dohrání a bednu s nářadím naplnil k prasknutí.

Samotná bedna s nářadím jménem Tin mluví a je vaším společníkem. Interakce Vix a Tina je skvělá a ani ostatní hlavnější postavy nezůstávají zajímavostí a zábavností pozadu. Navíc je možné si v každé lokaci vychutnat místní speciality, opravdu v klidu a pomalu vychutnat a ne jen stisknout jedno tlačítko pro snědení. FixFox je příjemný a pohodový zážitek, který ale umí zapůsobit a vyvolat emoce. Prostě velmi povedená záležitost, kterou musím rozhodně doporučit.

V rámci Xzone edice je klasicky i miniartbook, který stojí za to už jen kvůli těm ilustracím. Ale i některé informace jsou zajímavé a přiložené pohledy jsou vyloženě určené k zarámování.