@FildasCZ (28.06.2021 12:15): ta čeština potrvá ještě, jsem koukal na stránky překladu a mají snad zatím třetinu. Ale s ní to bude o dost jinačí zážitek to ano. Ta angličtina v některých cut-scenách je docela složitá.
@kristmeister (28.06.2021 11:56): Tak to já pořád anglicky neumím. Partnerka ano, ale nechce mi to překládat :D takže budu rád za češtinu.

Chápu tohle znám u jiných her, kdy sledování titulku mě stálo život.

A polština by byla taky dobrá mám pocit, že tam není, ale to jejich sž. Je občas za trest.
Já FF15 loni rozjel, chvíli se jako kochal celkem efektními lokacemi, grafika jako fakt na pokoukání povedená, sice bylo zvláštní a zajímavé se v tom dokonce pohybovat, jakoby tam člověk byl, trochu ty pouštní USA evokovaly parádní atmošku z Parasite Eve 2.

Ale narazil jsem na klasický problém, když už jsem se vynadíval, přestala mě grafika překvapovat a jakoby ztratila takové to tajemno a napětí, co bude dál, co zažívám běžně u kreslených pixel artových VGA nebo SNESových hrách. A o hratelnosti nemluvě, souboje mě ve FF15 prostě nebaví a do příběhu jsem se nedokázal ponořit. A to jsem zhlédl i ten film a jako nápady tam špatné nejsou, jen nevím proč, neumí mě to zaujmout.

Asi to v tom mám fakt už "blbé" a ty nové hry prostě nejsou pro mě, i když mají v názvu FF, tedy jednoznačně nej RPG herní série. Vypadá to, že poslední, který mě bavil, byla 12, ale do té jsem se taky hodně musel prokousávat, než jsem objevil její kouzlo. Chvíli se snažím, chci, aby se mi to líbilo, ale pak si pustím raději něco v grafice FF4, 5, 6. Ale stále doufám, že někdy se do toho přeci jen dokopu, když už jsem to koupil, že překonám ten pocit, že se do toho nutím a ztrácím tak čas na plnění důležitějších herních restů. Třeba mě teď strašně láká si konečně zahrát Ancient Land of Ys v původní verzi :-)
@FildasCZ (28.06.2021 09:45): Já myslím, že ta hlavní quest linka by tě mohla bavit, ta je výborná, ale pozor na ty sidequesty, ty umí občas rozházet sandále. Ale zase je dobrý se do osmé kapitoly nalevelit a nagrindit. Protože monstra v posledních dvou kapitolách už jsou docela silná a to měla o 20-30 menší level než já. A závěrečný bossfighty už trochu připomínaly Dark Souls :D
Jinak na začátku jsem i bojoval s touhou hrát to s Japonským dabingem, nakonec jsem si ale nechal eng a nelituju. Tvůrci sehnali dobrý voice-acting, Ignisuv britský přízvuk je super a Ardyn zní jako totální psychopat, což vlastně i je :)
@Charllize (27.06.2021 17:29): Nene mám na pc normálně, ale ve hře jsou tyhle mini postavy. Dá se toho nějak zbavit ? Já původně myslel, že je to chyba :D. Normálně, když běží intro je tam, co tam má být, ale jakmile je hra jsou tam tyhle postavičky.
Tak mám dohráno, ten konec byl až neuvěřitelně silný a být holka, tak asi bulim. Nicméně vůbec netuším jak tuhle hru hodnotit, to je snad poprvé, kdy fakt nevím kolik udělit.

Jinak docela škoda, že až půjdu dodělávat ty vedlejšáky, tak parta bude mít zase původní vzhled. Ten starší byl o mnoho lepší. No ještě mě tam čeká fůra práce :)
@kristmeister (25.06.2021 11:22):  Zatím pěkná hra, ale nevím, proč byt jsem nic nenastavoval. Tak mé postavy jsou takové minipidi modely. Takové ty figurky her, ja kse sbírají v krabičkách,

Jsem zvědav, jak dlouho mě to bude bavit,
@Charllize (27.06.2021 14:09): na jakém principu vlastně funguje ten endgame? Tě to hodí zpátky v čase anebo se Eos znovu vybuduje? Protože třeba ta servírka z Galdin Quay to nejspíš asi nedala, jelikož jsem jen našel její oděv. Tak by bylo trochu pěst na oko, kdyby byla znovu naživu.
@Charllize (27.06.2021 13:59): Já teď čtu, že jsou ještě samotné epizody všech hlavních postav, ale nevím zda v té Windows edition už jsou nebo se odemknou až tím Ardynem. Jo taky mi vadí, když je DLC mimo hlavní hru, ale tak 2,5 eura na Steamu už mě nevytrhne :D
Jo jinak, v komentářích někdo psal, že je třeba se mrknout na ten Kingsglaive, ale nějak se mi do toho nechtělo. Asi za to mohl ten fakt, že sehnali super obsazení, ale pouze na voice-acting.
@kristmeister (27.06.2021 13:55): Tak podle mě to začlo stat moc peněz a návratnost byla už špatná. A taky asi věděli ze to za přijatelnou částku nedají dokupy nikdy. Ale s určitostí to neví asi nikdo. Každopádně hlavní režisér Tabata teď někde brousí tužky v kanclu :)
Ardyn dlc jsem zatím nehrál, ale obecně všechna dlc jsou dobra, a říká se ze ardyn je nejlepší. Problém vidím v tom ze se hraji mimo hlavní hru, což třeba mě osobně dost vadí.
@Charllize (27.06.2021 13:47): ale to je u těch Japonců poslední dobou až moc běžné. To je jako s Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, kde Kojima taky musel utnout třetinu hry, kde měla být nová oblast a díky tomu to skončilo dost chujově.

Proč vlastně od toho dali ruce pryč? A má cenu si kupovat to Ardyn DLC?
@kristmeister (27.06.2021 13:40): Je dobre před hraním ( nebo můžeš samo i během nebo po) se podívat na cgi film Kingsglaive, což je vlastne dvouhodinové intro pro hru a pak na animak Brotherhood o hlavních postavach, jak se seznámily a podobne. Je to trosku zvláštní ale obojí patří ke hře a dost ti to rozšíří obzory.
Cela FF15 je megalomansky projekt který předci jen Star Citizen, bohužel to SE moc nezvladnul.
@Charllize (27.06.2021 13:15): Já jsem si to myslel, že to určitě bude nedodělané, je to škoda. Hru jede dohranou nemám. Jsem v poslední kapitole v Insomnii a původně jsem to si myslel, že to dohraju, ale na základně na mě vyskočily 3 další sidequesty, takže jsem si řekl, že to asi už na chvilku nebude a byl jsem nucen to kolem třetí ráno už vypnout no :D
Jinak Volcano dung byl zatím nejlepší :)

Je docela vtipný, právě si čtu na wiki příběh a zjišťuju, že doteď jsem vlastně neměl ani ponětí o co ve hře jde :DDD moje blbost no, měl jsem si aspoň počíst před hraním aspoň tu historii Eosu. Aspoň mi to teď všechno začalo dávat smysl :D
@kristmeister (27.06.2021 12:38): Ta hra je bohužel nedodelek. Třeba ta mapa kde projíždís vlakem měl být kompletně přístupný open world. Proto ti přijde ze ty poslední kapitoly ubíhaji tak rychle, měl tam být obsah na 50+ hodin.Ten nataženy konec tam přidala až royal edice, původně tam nebyl. A třeba Insomnia měla být taky přístupná atd atd. Ale i tak jde o docela slušnou hru i když pro fanouška FF je to trosku zklamání.
Z te hry na každém rohu kouká ze to mohla být mnohem lepší záležitost, je to promarněny potenciál :) Dost možná mohlo jít o nejlepší FF. Ta mapa včetně nepřístupných oblasti je největší ručně dělana mapa v dějinách videoher. Příběh a cela story je osekana ze v celku dá tak 10 -15 hodin. Oni se to pak rok nebo dva snažily dat dokupy, přidaly docela hodně věci ale pořad to je jen takový náčrt toho co ta hra mohla/měla být. Nakonec to násilím zarizli a posledních par dlc ani nevydali.
PS: a chtělo to holku v partě :) I když díky tomu jak to je vystavené to proste moc neslo.
@Paul (19.06.2021 17:38): Hele, tak nakonec to s OCD dohraješ úplně na pohodu, protože od osmé kapitoly už tě to do open-worldu nepustí, až po konci hry :D docela podpásovka

Jinak je docela škoda, že ty poslední kapitoly ubíhají moc rychle a vesměs se v nich ani nebojuje a ani moc nechodí. To ovšem kompenzuje 12 kapitola, která je dlouhá jak prase a připomíná to silně poslední část z Resident Evil 2.

Docela si ale vývojáři u mě šplhli vývojem postav, protože po událostech z osmé kapitoly jsem si říkal, že jestli doteď to bude ta samá vysmátá parta kluků, tak to bude těžkej shit. A ono ne, chlapci mezi sebou hovoří úplně jiným tónem, smutným, naštvaným, flegmatickým. A Noctisův vzhled v poslední kapitole je topka.
Vypadá to velmi dobře, ale opět tragické menu. A poměrně to dává zabrat pc. 100 giga na disku :)

Ovšem fandím překladu
Tak jsem včera dělal vedlejšák Costlemark Tower a zatím nejlepší quest, co tam byl, předčil i pár těch příběhových. Ty dungeony celkově jsou hodně dobře udělaný a mají správnou atmosféru.
@kristmeister (19.06.2021 21:34): To se ti zpristupni az po dohrani hry ty dvere, je to vlastne end game. A klice ti pak da Ezma v Meldacio Hunter HQ.

Je to ciste battle challenge, vzasade jde o system - chodba, mistnost, souboj a tak porad dokola. Ale jsou tam k nalezeni best zbrane a vybaveni a jedni z nejsilnejsich bossu ve hre. Ty nejtezsi jsou designovany na max level (120). Story nula.
@Charllize (19.06.2021 17:55): Máš na mysli ty bonusové části, jak tam je vždy nějaká ta brána, co nejde otevřít? Klíč seženu kde?

Jinak hunty jsou fajn a víceméně ty úkoly nejsou otravný, protože je máš do pěti minut, otravný jsou ty cesty za nimi.
@Paul (19.06.2021 17:38): OCD je když projdes všech těch asi 8 dungeonu, jejich bonusové části co mají mezi 20-100 patry:)

@kristmeister (19.06.2021 14:56): Se vším všudy to je hodně přes 100 hodin.

Za otravne úkoly jsem považoval jen opravy aut a hledání debila co se někde ztratil. Monster hunty jsou ok, některé jdou udělat jen v noci, nebo za určitého počasí. Pak sralo ještě chytání ryb a vaření. ( je to v každým druhým jrpg)
Royal edici se všemi dlc jsem ještě nehrál, ale počítám ze závody v terénním autě asi taky nebude nic co bych v tekovehle hře chtěl dělat :)
@Paul (19.06.2021 15:57): Ne všechny je ale dobrý ignorovat, protože jsou tam docela užitečné odměny jako například upgrade auta, zbraní či silné talismany. Dokonce je ve hře NPC, co ti zadává side-questy a vzhledově připomíná Jorgeho Garciu alias Huga Hurleyho Reyerse z Lost.

Jo ještě bych zapomněl, že za side-questy dostáváš takzvaný AP, který utrácíš ve stromu schopností a kolikrát jich potřebuješ fakt hodně.
@kristmeister (19.06.2021 15:54): to mi připomíná Deadly Premonition, kde byly sidequesty podobně ultraotravný a kvůli nimž jsem to nakonec ani nedohrál. Takže jestli někdy FF15 zkusím, tak ignorovat sidequesty..got it. Díky za dojmy a zkus s tím OCD něco dělat, ať si to hru před dohráním neznechutíš :)
@Paul (19.06.2021 15:29): Já se divím taky, nicméně jsem ten typ, co musí splnit všechno :D a bohužel to je mmočkovej odpad většinou jen vymydlit potvory nebo něco sebrat :/ Ono by to člověk zkousnul, jenže jak je ta mapa rozlehlá, tak hodně dlouho trvá než někam dojedeš, fast travel jde jen na určitá stanoviště. Takže postup je následující: Jdeš k autu, zadáš si kam chceš dojet, 4-5 minut jen koukáš jak tam jedeš, vylezeš z auta a ještě musíš do té lokace doběhnout kousek po svých, protože auto zaparkuješ pouze na pozemních komunikacích. Stále by šlo zamhouřit oči, jenže....po vymydlení potvor musíš jet zpátky k zadavateli a říct mu, že máš hotovo. To, že postavy u sebe nosí mobily raději nezmiňuju. A stále by to šlo asi překousnout, ale prakticky tvoje herní doba je omezená pouze na den, jelikož v noci ti nefunguje automatickej řidič, spawnují se silný potvory do cesty a vidíš celkově velký hovno a parťáci tě neustále otravujou, ať někde přenocujem. Takže tímto stylem stihneš za herní den 3-4 vedlejšáky, jelikož ten den ubíhá fakt rychle a pak musíš zajet někam do noclehárny nebo najít místo pro kemp.

Ale abych nekritizoval, tak hlavní questy jsou zábavný, vizuál a soundtrack skvělej. Real-time souboje co jsou zde se mi líbí víc, možná proto jsem dříve žádný FF nedohrál do konce. A líbi se mi, že ty souboje mají určitou obtížnost a je tam fůra kombinací, co lze udělat. Když to potom dostaneš do ruky, tak jsou to solidně uspokojující bitky. A metalový styl postav mi nevadí, naopak, sám jsem metalista, tudíž ten styl oceňuji. A ten svět i když je prázdný, tak každá místa mají svojí atmosféru a jsou různorodá.