Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Fightin' Spirit

1996
65
2 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Fightin' Spirit je pokusem malého italského studia Light Shock Software přinést na Amigu bojovku, která by se oslnivou grafikou co nejvíce přiblížila arkádovým klasikám od japonských vývojářů z SNK. Ačkoli výtvarná stylizace skutečně nejvíce připomíná tituly jako je Fatal Fury či Art of Fighting, ve hře zároveň najdeme prvky otevřeně inspirované Street Fighterem II od Capcomu.

Hráč může ovládat deset různých postav (dvě další jsou skryté a lze je odemknout cheatem), které se účastní bojového turnaje, jehož pořadatel, mafián Jenshi Yamamoto, skrze něj hledá talenty pro svou organizaci Hikawa. Právě s Jenshim ovšem mají bojovníci nevyřízené účty...

Kromě jednoduchého příběhového režimu ve stylu prvních tří Mortal Kombatů a duelu dvou hráčů v lokálním multiplayeru hra podporuje i turnajový režim, v němž spolu může postupně soupeřit až osm hráčů.

Hra byla původně vydána pro pokročilejší verze Amigy s grafickým chipsetem AGA, který podporuje vyšší rozlišení a 256 barev. O něco později byla vydána i verze pro Amigu 500, u níž je rozlišení redukováno stejně jako barevná paleta. Jinak jsou nicméně všechny verze Fightin' Spirit totožné. Jako ovladač je možné použít gamepad z Amigy CD32, podporován je nicméně i klasický jednotlačítkový joystick.


Poslední diskuzní příspěvek

@Niktorius (komentář): Jestli byla zarucene nejlepe vypadajici, bych si netroufnul tvrdit :) Ja bych tak asi oznacil Elfmanii. Capital Punishment byl taky peknej, Shadow Figter, Body Blows Galactic na podobne urovni.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • Amiga 70
Bojovky patří mezi žánry, kterým se původně na počítačích moc nedařilo. Konverze arkádových hitů byly často zfušované (z velké části proto, že se na těchto portech šetřilo a dávaly se do rukou nepříliš zkušeným programátorům bez velké podpory ze strany původních vývojářů) a počítačové exkluzivity obvykle vznikaly spíše jako znouzectnost (viz. např. tchaj-wanské klony japonských arkádovek).

Je proto s podivem, že zaručeně nejlépe vypadající a dost pravděpodobně i obecně nejlepší bojovku na Amigu nevydalo žádné věhlasné studio, ale malý italský (!) tým složený z velké části z teenagerů. Podepsal bych větu, kterou jsem zaslechl v nějakém zahraničním podcastu -  Fightin' Spirit je vlastně jediná bojovka na Amigu, kterou byste si mohli splést s dobovým konzolovým titulem. Hra je sice převážně (přiznaným) klonem / imitací jiných titulů, ale to nemění nic na tom, že jde o imitaci zdařilou.

Po stránce grafiky téměř není co vytýkat - italští tvůrci dotáhli Amigu na hranici možností a na rozdíl od mnoha svých dobových konkurentů si neudělali ostudu ani ve srovnání s profesionálními japonskými výtvarníky, kteří vtiskli grafickou podobu hitům od Capcomu či SNK. Vedle jejich pixelovaté krásy evropské hry nezřídka působily jako dílo amatérského kreslíře pro Trnky Brnky a Fightin' Spirit je nejsvětlejší výjimkou v tomto trendu.

Jak je to s hratelností? Přiznávám, že jako bojovková lama moc nedovedu posoudit třeba vyváženost postav nebo hloubku hratelnosti, ale aspoň mohu říct, že paleta útoků je na poměry šestnáctibitové počítačové hry (tedy takové, které musela počítat s joystickem a jedním tlačítkem!) poměrně pestrá . Dá se asi přirovnat k prvním Mortal Kombatům, protože mnohé útoky jsou společné pro několik postav a není tedy nutné se každou postavu učit zvlášť. S prováděním některých speciálních útoků jsem měl občas problém, ale to může být důsledkem mé nešikovnosti či nedokonalosti emulace.

Čím Fightin' Spirit neoslní, je umělá inteligence počítačem řízených protivníků. Očividně v ní hraje velkou roli prvek náhody, který není moc dobře implementovaný. Někteří protivníci mi tak přišli skoro neporazitelní, jiným jsem dal výprask bez sebemenších problémů. Toto rozložení obtížnosti je podle všeho nahodilé, takže paradoxně můžete mít s druhým soupeřem v pořadí víc práce než s finálním bossem. Druhým problémem je častý nešvar bojovek - počítač jednoduše "podvádí" a dělá věci, které nejsou v silách fyzického hráče. Složitý speciální útok provede počítačový protivník ve zlomku sekundy, zatímco vy musíte pro stejný výsledek kvedlat joystickem sem a tam. Někteří nepřátelé mají speciální útoky velmi silné a v podstatě neustále je spamují. Někdy jde takového protivníka jednoduše porazit (ale není moc zábavné), nicméně třeba antropomorfní tygr byl pro mě téměř nezdolatelný, protože nechával jen velmi drobné okno, kdy mi dovolil na něj útočit. Chápal bych to u vyšších obtížností, protože špičkové hráče prostě počítač zatím přelstít nedokáže, ale stejné chování soupeři projevují i na normal.

Je dost možné, že zkušený bojovkář by Fightin' Spirit zadupal do země a našel v něm spoustu chyb, které mi zůstaly skryté. Těžko mě ale někdo bude přesvědčovat o tom, že hra nepatřila mezi nejlepší dobové bojovky na Amigách.

Pro: grafika, ovládání, zdařilá nápodoba klasik od Capcomu a SNK

Proti: umělá inteligence, vylepšená AGA verze vypadá téměř stejně jako ta základní

+8