FIFA 23

EA SPORTS FIFA 23

30.09.2022

Nový díl hry ze série FIFA přináší vůbec poprvé možnost zahrát si za ženské týmy z celého světa. Díky nové generaci technologie HyperMotion2, která nasnímala z reálných fotbalových zápasů dvojnásobek dat, než generace první, si užijete autentické animace jako u skutečného sportovního zápasu. Tento díl se dočkal také vylepšených volných kopů, penalt a rohů a také nové mechaniky střelby s výběrem poměru rizika a výsledku. Na stadionech si nyní vychutnáte ještě lepší atmosféru potrženou zážitkem z hyperrealistických povrchů na hřištích.

Z herních režimů jsme se dočkali populárního módu FIFA Ultimate Team, režimu kariéry či režimu VOLTA FOOTBALL, který nabízí více možností úpravy vlastní postavy, než kdy dřív.

Tváří hry se už poněkolikáté stal fotbalista Kylian Mbappé. Na obalu Ultimate Edition ho pak doplnila hráčka Sam Kerr.

Zároveň je tento díl poslední hrou nesoucí název FIFA. Od dalšího ročníku ponese hra novou značku EA Sports Football Club.

Aaa, tak tu letošní Fifinka po čtvrt roce přistála a já si dovolím menší zpověď a vezmu šmahem rovnou poslední tři ročníky, abych zaplnil to vakuum, které zde panuje. Se sérií jsem začal roku 2000, vlastně ještě předtím jsem pařil u kamaráda World Cup 98, na Playstationu pak i 2001, očuchal ještě ročník 2002 a posléze si dal téměř 20 let pauzu s tím, že už jsem moc velkej na arkádové ptákoviny pro fakany, co uctívají nagelované negramoty v žoldu šejků a oligarchů.

Ne, pane, nikdy jsem nefandil nějaké Chelsea, Barceloně ani Realu, již kolem pěti let mi maminka ukázala hvězdu jménem Slavia, a jsem jí vděčen, že jsem se jako hrdý Pražan nemusel podoben vidlákům ponižovat hraním si na světoobčana, a ačkoliv špičkový fotbal jsem si rovněž dokázal občasně vychutnat pro jeho krásu, tak zásadně bez internacionálního klubismu. Skloňovalo se Messi, Xavi, Iniesta, Camp Nou a lidé padali na kolena, mně se spíš zvedal žaludek z konzumního cirkusu a padal jsem leda tak smíchy při hereckých etudách El Clásica, kdy se moderní gladiátoři chovali jako zákeřné prostitutky, kterými ostatně jsou. Takže asi tak.

Z toho důvodu mě nikdy ani nelákalo znovu zkusit nějaký titul ze série FIFA, jež šla svým marketingem samozřejmě přesně tímto glorifikačním směrem a cílovka - totiž teenage chlapci na PlayStationu - zůstávala stejná. Až najednou byla ve velké slevě FIFA 21 a já si řekl, proč ji vlastně s novým gamepadem neprubnout, nepohlédnout do tváře svému dětskému já?

Nejprve jsem musel povypínat tu šílenou woke hudbu, protože bych se jinak obával, že ke mně, nevinně hrajícímu, odkudsi po čtyřech přileze nějaká vilná bytost ve furry kostýmu a začne mi rozepínat poklopec. Ale ze samotné hratelnosti jsem byl vlastně velmi příjemně prekvapen! Klišé vždy znělo, že Fifinka se pouze recykluje, nevyvíjí, nicméně buďme trochu fér a přiznejme, že za těch 19 let - kdy se tuším poprvé objevily náběhy! - se z repetetivní arkády stala svými jednotlivými komplexními mechanismy defacto simulací! Její arkádový rozměr, spočívající především v laxní obranné hře a malém významu zálohy, nemá EA zájem měnit, neboť by se hra stala příliš složitou pro všechny ty patnáctileté borce, co potřebují bez námahy nasypat všude 10 gólů Mbappém a hlavně nikdy neprohrát.

Fifinky nadto ale umožňují pro singleplayer (sic!) široká nastavení sliderů, ovlivňujících všechno možné, a mohu rovnou doporučit každoroční slidery od Matt10, který se snaží vyladit hry tak, aby byly co nejrealističtějšími simulacemi, a jakkoliv naráží na limitace a věčně svádí srdnatý boj s vyklusávající obranou, vytvářející prostory pro oponenta, přesto dělá ze hry něco mnohem záživnějšího, protože právě významně ubývá prostoru, objevují se nepřesnosti a především je nutná kombinace.

FIFA 21 škodily šíleně nerealistické fintičky, to se pak změnilo ve FIFA 22 k lepšímu, jenže ta na PC vyšla především jako aktualizace soupisek, bez nových next gen funkcí jako HyperMotion, což je stručně řečeno významné rozšíření animací v řádech tisíců, a EA tak krásně naplivala PC hráčům do obličeje se směšnou výmluvou, kterou ani nemá smysl citovat. Právě až ročník 23 s sebou na PC přinesl next gen funkce.

Světe div se, po jistém zlepšení ve FIFA 22 je soundtrack FIFA 23 našlapaný i spoustou dobré hudby (jasně, něco stále třeba vypnout, aby se ze mě nestal vrah, mj. z 21 recyklované Heat Waves - Glass Animals, neboli oligofrenní odrhovačku pro vlhké slimáčky a zároveň nejpopulárnější FIFA song všech dob, což vypovídá o vkusu naší civilizace asi vše)! A musím říct, že HyperMotion je fakt vidět, animace na sebe prostě navazují plynuleji, realističtěji, do očí nebije zdaleka tolik kostrbatosti. Grafika se konečně zvedla o level výš, post-processing dělá divy a tráva a vlasy jsou jako živé.

Přibyl ženský fotbal (který ovšem nikoho nezajímá), tzv. power shot, což zní možná arkádově, ale ve skutečnosti je to prostě dělová připravená rána s rozběhem, dále trivela, potenciálně extrémně efektivní kop šajtlí, naopak bohužel zmizelo pozemní zakončení, kterého dosáhnete pouze nízkou intenzitou střely. A významně nerfnuli vnitřně točený, tzv. finesse shot, a to zejména při střelách z dálky. Systém standardek doznal dle mého názoru menších změn k lepšímu, vyjma stupidních penalt, jež je triviálně jednoduché proměnit.

Nejen defenzivní záložníci zase vyklusávají jako ztracené děti a dostávají se neustále za hru, aby útočníci mohli nerušeně dávat góly klidně svými nagelovanými kokoty, gólmani jsou pak tento rok zralí na důchod v Turecku a pohřbení sutinami, protože zřejmě pro uspokojení kreativních hráčů, kteří umí akorát proběhnout s černou gazelou po straně do vápna a z 45-ti stupňového úhlu vystřelit, tyto pokusy pouští na bližší i vzdálenější tyč. Je to vlastně jediná taktika asi poloviny hráčů multiplayeru, možná ještě vedle křížné zpětné přihrávky od brankové čáry a následné střely, a je hrozná sranda, když se tohle naučíte hlídat, jak to zkouší neúspěšně klidně desetkrát za sebou jako mouchy narážející do skla, až nakonec prohrávajíce rage-quitnou.

Tohle byl vlastně první ročník, který jsem hrál výhradně v multiplayeru a zažil jsem krásné a napínavé matche tuhé kompetice, jakou může nabídnout pouze inteligentní člověk, ale také se mi často stýskalo po AI, se kterou jsem měřil v režimu kariéry síly minulé ročníky, neboť prostě byla výrazně kreativnější a kombinačnější než většina živých protihráčů. :D Držel jsem se letos Slavie v režimu Seasons a hrál většinou proti obdobně silným týmům, protože jakkoliv je zábava vyklepnout nějakého chudáka s Liverpoolem či PSG, většinou jim prostě stačí k vítězství výrazně superiorní rychlost hráčů.

A proč 0%? Hra se nedá věčně spustit kvůli EA App, jež si nechce rozumět se Steam kopií. Musím přeinstalovávat AntiCheat systém, reinstalovat ve Windows certifikáty programu atd., atd. Vydání hry na PC byl bezprecedentní shitstorm a nejvtipnější je, že se nic moc nezměnilo ani po 3 měsících, ba pro mě dokonce zhoršilo (na Steamu má hra btw aktuálně 50% a 45% nedávná hodnocení). Každý vydavatelský moloch potřebuje mít svou aplikaci a pak to takhle dopadá... Smrt Originu, EA App, Rockstar Launcheru, Ubisoft Launcheru a všemu dalšímu korporátnímu plevelu! Jinak když FIFA 23 funguje, dal bych jí tak 70%, nicméně v současnou dobu je pro mě nemožné se oprostit od naprostého zhnusení.