Fate of the Dragon

Three Kingdoms: Fate of the Dragon

01.03.2001

Nacházíme se ve starověké Číně, v roce 189 n. l., v období, kdy po smrti vládce Linga započal vražedný boj o moc. Z boje vzejdou tři největší hrdinové (Liu Bei, Cao Cao a Sun Quan), za které budete moci postupně začít hrát.

Svým ztvárněním a grafickým provedením se hra velmi podobá slavnější sérii Age of Empires, oproti zmíněné sérii je tady ale několik změn týkajících se samotného herního mechanismu. Rozdíly jsou ve výstavbě města, pohybu po mapě (Territory Map a City Map), způsobu poražení protivníka (města je kvůli příjmům z daní lépe obsazovat něž obvykle ničit), vývojovém stromu ve smyslu získávání jednotlivých vylepšení i těžbě surovin. Hra se ovládá myší, skupiny jednotek se ukládají pod klávesové zkratky, k zastavení používáte mezerník. Hra obsahuje multiplayer (jak po síti, tak i po internetu), nabízí několik stupňů agresivity a rychlosti.

Náplní jednotlivých misí je vybudování města, naverbování vojska a poražení nepřítele. V budově, kterou máte přístupnou hned od začátku každé mise a ze které získáváte zlato (první surovinu) pomocí daní, najímáte dělníky. Tato první a základní jednotka je pilířem celé hry, může těžit suroviny (dřevo a kamení), pěstovat a chovat komodity (obilí a dobytek), stavět budovy nebo se z ní může stát jednotka vojenská. Pokud budete chtít naverbovat vojáky, musíte prvně postavit kasárna, následně najmout dělníky a poslat je na výcvik do kasáren. U jezdecké jednotky je to obdobné, postavíte stáje, vychováte koně a po výcviku vojáka ho posadíte na něj. O vylepšování jednotek se staráte pomocí budovy akademie, ve které naleznete veškerá vylepšení. Důležitým aspektem v boji je únava vojenských jednotek, které po určité době ztrácejí výkonnost a je nutné je nechat odpočinout v polních táborech.

V čase svojho vydania bol Fate of the Dragon porovnávaný so sériou Age of Empires. Napriek grafickým podobnostiam ( ázijské národy z AoE2) je hra svojimi hernými mechanizmami úplne iným typom RTS. V priebehu hrania jednotlivých kampaní sa mi dokonca zdá, že táto hra sa stala akýmsi hybridom, ktorý si požičal jednotlivé prvky z viacerých stratégií (AoE, Stronghold, Caesar ), ale taktiež priniesla aj niekoľko nových prvkov.

Kampaň
Príbehová zložka hry nie je veľmi nápaditá, pred každou misiou máte pred sebou briefing, ktorý sa snaží vykresliť priebeh udalostí pred danou bitkou. Hier, ktoré sa venujú čínskej histórii je na trhu minimum, takže FotD umožňuje trochu nahliadnuť do ázijských dejín. Bohužiaľ textov je veľa a nie sú príliš originálne spracované, sú plné mien a miest, ktoré je problém vysloviť a taktiež čísel, ktoré približujú veľkosť armád, ktoré v jednotlivých bitkách bojovali a aké politické intrigy konfliktom predchádzali. Tvorcovia sa nebáli do hry vložiť aj životopisy mnohých hrdinov. Okrem týchto rozsiahlych briefingov v niektorých misiách máte možnosť vypočuť si rozhovory, ktoré občas vysvetlia priebeh danej misie.

V období 2. stor. pnl je Čína rozdelená na 3 kráľovstva a vy máte možnosť zhostiť sa úlohy jednotlivých panovníkov a podrobiť si svojich susedov. No predtým ako sa dopracujete k podmaneniu si aj zvyšných kráľovstiev musíte najprv svoju ríšu založiť a ubrániť.

FotD obsahuje 3 kampane, ktoré sú odlišné akurát vo vašom vládcovi a brifingoch pred misiami, inak priebeh misii je dosť stereotypný a víťazstvo vám tak väčšinou dokáže zabezpečiť len obsadenie všetkých nepriateľských miest. ( Prvá kampaň má 15 misií a zvyšné 2 po 14.) Začiatku každej kampane predchádza tutoriál, ktorý je dosť krátky a to čo sa v ňom dozviete sú úplné základy, ktoré pozná každý, čo sa už s RTS niekedy stretol. To čo je v tejto hre nové sa nedozviete a tak je len na vás, aby ste na to v priebehu kampaní prišli sami.

Grafika
V menu hry máte na výber z 2 rozlíšení, čo nie je veľa, ale grafika je aj napriek tomu dosť pekná. Niekomu nemusí vyhovovať veľkosť budov, ktoré sú oproti jednotkám v skutočnej veľkosti. Z čoho vyplýva, že skoro celú obrazovku vám dokáže zakryť aj jedna budova. Animácie vody a pohybu jednotiek sú dobre zvládnuté. Trochu mi ale vadí jednotvárnosť prostredí, po čase začnete mať pocit, že hráte stále tú istú misiu. Taktiež sa v hre striedajú ročné obdobia, čo na prírode nie je vidieť.

Ozvučenie
Zvukovou stránkou hry sa väčšinou u hier nezaoberám, ale s hudobným sprievodom som bol spokojný, aj keď tu mohlo byť trochu viac skladieb. Dabing jednotiek je v celku dobrý, aj keď všetkých hrdinov v hre nedabovali zrejme 2 osoby, čo znie v mnohých prípadoch divne. Je možné, že na novších OS nepôjde zvuk, ja som si to tiež spočiatku nevšimol, ale chýbajúci zvuk sa dá jednoducho opraviť spustením hry ako administrátor.

Herné mechanizmy
FotD je odlišný od svojich konkurentov, rozdelením hry na viacero máp, kde máte možnosť bojovať na mape teritória, na ktorej sa nachádzajú jednotlivé mestá, ktoré predstavujú menšie mestské mapy a provincie, ktoré slúžia len ako zdroj financií a dobyjú sa priamo na teritoriálnej mape. Každé mesto predstavuje jednu základňu, kde si musíte vybudovať ekonomiku a potom môžete budovať armádu. Zdroje medzi mestami sa dajú transportovať, takže na rozdiel od peňazí si musíte sledovať množstvo jednotlivých surovín v daných mestách. Herné suroviny sú kukurica, mäso, drevo, železo, jedlo a víno. Pokiaľ dôjde na mestskej mape drevo alebo železo, môžete už len obchodovať alebo poslať robotníkov na teritoriálnu mapu, a oni budú surovinu musieť nosiť do mesta, keďže na teritoriálnej mape nie je možné stavať budovy a ani mimo hradieb mestského územia.

Napriek všetkému základnou surovinou v hre sú peniaze, získavate ich z daní z miest a provincií. Je rozumné si sledovať výšku daní, keďže tu na rozdiel od Strongholdu nemôžete dane vyrovnať prídelom jedla, takže pokiaľ máte vysoké dane nastavené príliš dlho začne vám klesať morálka v meste a občania začnú ubúdať, z čoho vyplýva, že čím menej občanov tým menej peňazí. Taktiež s nízkou morálkou v mestách klesá aj osud kráľovstva, pokiaľ je táto hodnota nízka, vaše kráľovstvo bude často podliehať rôznym katastrofám (zemetrasenie, kobylky, potopa, banditi, utečenci ), katastrofy dokážu ešte viac poškodiť vaše hospodárstvo, ale vy máte možnosť ich potlačiť obeťou v chráme.

FotD má aj svoj politický systém, potrebujete minimálne 4 hrdinov, ktorým pridelíte rôzne štátne funkcie (pokiaľ toto neviete spočiatku sa hra dá hrať bez problémov, ale v neskorších fázach by ste rýchlo skončili...). Úradník bezpečnosti a štátny úradník nie sú až takí podstatní, keďže umožňujú diplomaciu a znižujú výskyt katastrof. Ale bez určenia vedeckého úradníka sa v hre ďalej nepohnete, bez neho nemôžete skúmať v akadémii nové vylepšenia a postúpiť na nový technologický level. Obetný úradník umožňuje v chráme uskutočniť ďalšie typy obetí - napr. uzdraviť ľudí, kone, zrýchliť pestovanie kukurice alebo zvýšiť osud kráľovstva.

Bonusovým prvkom v hre je možnosť opravovať sochy Budhu. Pokiaľ nájdete hlavu, tak môžete sochu opraviť a získať tak peniaze, suroviny, kone vojakov alebo nejakú obliehaciu zbraň. No neviem prečo sa tá socha po čase rozpadne, žeby už vtedy boli čínske výrobky vysoko kvalitné ?

Jednotky a budovy
Každé mesto má svoju fiktívnu hodnotu obyvateľstva, ale aj počet robotníkov na mesto (max. 70). Robotníci sú základom ekonomiky a zabezpečujú získavanie jednotlivých surovín, taktiež armádu si vytrénujete len z nich. Aj napriek tomu, že sa mestská mapa zdá spočiatku veľká rýchlo zistíte, že musíte dôkladne porozmýšľať ako svoje mesto rozložíte, keďže budovy sú obrovské. Malá farma, ale dokáže rozčúliť najviac, keďže farma vytvorí pracovné miesta pre 5 robotníkov a vy sa tak môžete rozhodnúť či budú chovať prasatá alebo pestovať kukuricu. Lenže každý robotník si musí postaviť vlastné políčko/chliev a to už zaberá dosť veľa miesta, a k tomu majú len určitú kapacitu koľko toho vyprodukujú, takže pole sa bude potom rozkladať a na jeho mieste nemôže vzniknúť nové pole a ani vy tam nemôžete stavať. Ďalšou dôležitou budovou je kuchyňa, kde môžu 5 robotníci variť (jedlo pridáva vojakom silu, pokiaľ je sila na minime vojaci slabnú a vy ich musíte dať nanovo vycvičiť) alebo vyrábať víno (uzdravuje zranených vojakov). Sklad a domy sú pre RTS samozrejmosťou. Obchod je zaujímavá budova, ktorá vás dokáže pekne rozčúliť, spočiatku preto lebo zaberá strašne veľký priestor a neskôr je potrebné ak chcete obchodovať, aby bol v obchode obchodník, ktorý zrejme cestuje po krajine a preto do mesta prichádza a odchádza. Čo znamená, že vaša brána (pokiaľ nie je zamknutá) sa aj počas útoku otvorí, keďže ide obchodník a nepriateľ vám tak vtrhne dnu. Je to ale aj zaujímavý taktický krok v kampani, keďže AI nikdy nezamyká bránu a vy tak môžete počkať na obchodníka, čím sa vyhnete zničeniu brány. Akadémiu a chrám som už predstavil, takže nám ostávajú už len militárne budovy. Trochu mi vadí, že v hre sú len 3 typy jednotiek a pre každú je odlišná kasáreň - bojovník s mečom, lukostrelec a kopíjnik. Výrobňa na obliehacie stroje obsahuje niekoľko zaujímavých kúskov - katapulty, rebríky alebo lukostrely určite poznáte, ale FotD má aj svoje vlastné kúsky - vystreľovač lampášov (odkryje určitú oblasť), vystreľovač drakov (vyzerá to ako rogalo a dokáže to preniesť cez hradby 2 jednotky), zásobovací voz (podľa mňa zbytočnosť - proti AI je najlepší frontálny útok, kým stihnú prísť posily vy obsadíte mesto a vaše jednotky sa tak posilnia za hradbami ) a ohnivý voz (typ katapultu len s ohnivými guľami). Celkovo, ale musím povedať, že potenciál obliehacích zbraní je v hre nevyužitý. Hradby sa poškodiť nedajú a vaši vojaci dokážu bránu zničiť skôr ako obliehacie zbrane. Takže katapulty použijete tak akurát na zneškodnenie lukostrelcov na hradbách a potom ich držte bokom, keďže dokážu viac uškodiť ako pomôcť. Rebríky by sa aj dali použiť, ale neviete koľko vojakov má nepriateľ za hradbami a tak je lepšie mať jazdcov (dvojitý život ako pešiak). Kone si musíte vychovať sami a na rozdiel od vojakov ich víno nevylieči. Základom vašej armády sú hrdinovia, ktorých si môžete najať v krčme za peniaze. Hrdinovia levlujú a získavajú XP za zabitia resp. za použitie schopností ( ozdravenie, obnovenie sily, zvýšenie obrany, výšenie útoku, ohnivá guľa, vysatie života/sily a pod.) Pokiaľ dlho nebojujú alebo nedostávajú najesť ubúda im oddanosť, čo funguje ako výcvik u vojakov, tomuto sa dá však predísť buď tým, že im pridelíte nejakú hodnosť/titul alebo dáte nejaké peniaze. Celkovo máte možnosť najať si desiatky hrdinov (pozostávajú z 3 typov - bojovník - upravená verzia kopijníka, vie jazdiť na koni, úradník - vie liečiť, nevie jazdiť na koni, mág - nevie útočiť, má vyššiu manu), no na každú misiu sú dostupní len niektorí. Takže na konci misie môžete mať aj všetkých a nepriateľ už nikoho, keďže rovnakých hrdinov si môže najať kto chce (má dostatok peňazí) a pokiaľ je hrdina v boji zabitý, objaví sa v krčme naspäť. Tento systém je ale dosť zle spracovaný, keďže takto sa vám dostanú do rúk aj hrdinovia príbehovo bojujúci za opačnú stranu, napr. v určitej misii máte zabiť Lorda Guana a on sa vám dá potom najať z krčmy, divné...

Lode sú v hre úplne zbytočné, máte možnosť vyrábať 2 typy lodí, ktoré sa líšia iba životom a koľko vojakov unesú. Pokiaľ sú na palube lukostrelci až potom útočia.

Obranné stavby v hre nehľadajte, keďže môžete mať teoreticky nekonečno vojakov len oni vás dokážu ochrániť pred útokmi a taktiež katapulty zmasakrujú efektívne všetko pred bránami. Jedine kasárne sa dajú použiť ako obranná stavba, keď dnu pošlete lukostrelcov.

Umelá inteligencia
Už sa pomaly blížim ku koncu, tohto komentára, ale nemôžem sa nevyjadriť k AI. AI nepriateľa je na zaplakanie, pokiaľ by sa vás na začiatku, keď nič nemáte, nesnažili rýchlo zlikvidovať, ani by som nepovedal, že hra je obzvlášť ťažká. S plne vylepšenou armádou rýchlo dokážete obsadiť nepriateľské mestá s minimálnymi stratami, keďže boje sú chaotické a nepriateľ sa snaží najprv zneškodniť lukostrelcov, takže je zmasakrovaný hneď v predných radách keďže vojaci sa snažia len prejsť okolo. Pathfinding je fakt mizerný, pokiaľ presne po centimetroch neukazujete vojakom kde majú ísť, tak všetci najprv trepnú s hlavou do kopca, kým prídu na to, že ho musia obísť. Najhumornejšie je to ale pri drevorubačoch, kde hra berie do úvahy vzdušnú vzdialenosť od najbližšieho skladu, takže drevorubač obíde celý kopec okolo 2 skladov, aby mohol prísť k tomu, čo bol pod kopcom, smutné...

Záver
FotD je celkovo dobrá hra, ktorá sa zaoberá aj inou kultúrou ako sú tie európske. Tvorcovia mali zaujímavý nápad ako to dať dokopy, ale ich výsledkom je hra, ktorá je stereotypná (kampane som hral dokopy viac ako 48 hodín na najvyššej rýchlosti), keby bolo v hre viacero typov jednotiek alebo jednotlivé kráľovstvá sa od seba nejako odlišovali hra by mohla patriť aj k tým najlepším RTS svojej doby, takto sa hru oplatí dohrať len kvôli záverečným filmom, ktoré sú dobre spracované a aspoň sú všetky rozdielne.

Hra sa dočkala pokračovania - Dragon Throne - Battle of Red Cliffs, tvorcovia sa poučili zo svojich chýb a urobili tak hru rozmanitejšou, ale na novom PC sa mi to už nepodarilo spustiť bez rýchleho scrollovania, čo je škoda (zaujímavé je, že predchodca išiel skoro bez problémov).

Pro: grafika, hrdinovia a RPG štýl s nimi spojený, záverečné videá, téma

Proti: AI, pathfinding, len 1 národ, malá rôznorodosť jednotiek, nevyužitý potenciál