Eragon

14.11.2006

Spolu s uvedením filmové adaptace knižní předlohy Eragon spisovatele Christophera Paoliniho se fantasy dobrodružství patnáctiletého chlapce dostává i na monitory osobních počítačů. Tak jako v knize začíná i příběh hry nalezením modrého vejce, ze kterého se vyklube dračice Sapphira. Mezi Eragonem a Sapphirou vznikne silné pouto, jaké před dávnými časy bývalo možné pouze mezi drakem a jeho dračím jezdcem. Může toto spojení přemoci temné časy v Alagaesii, zapříčiněné krutovládcem Galbatorixem, který se sám postaral o zkázu dračích jezdců?

Obsahem šestnácti misí (a jedné bonusové) je pobití všech nepřátel a osvobození rodné země. Nápomocny vám budou konvenční zbraně (luk, meč), kouzla (magický štít, zapálení nepřátel, telekineze), doprovodné postavy (Brom) a draci. Boj s klasickými zbraněmi má dva útoky, jeden kryt a několik komb. Důležitým ukazatelem je zde zdraví a mana, které doplňujete pomocí předmětů, nacházejících se v různých bednách nebo sudech. Po jednotlivých úrovních jsou dále poschovávané unikátní předměty, které odemykají bonusové dokumenty o tvorbě hry.

Hra obsahuje kooperativní multiplayer, ve kterém se může připojit druhý hráč namísto AI ovládaného pomocníka.

Knížky (aspoň teda první dvě) se mi líbily. Z filmu jsem blil. A tahle herní adaptace se dá hrát pouze v jednom jediném případě - ve dvou. Pokud hrajete multiplayer, ve kterém to řezáte s blonďatým, nesympatickým, tupě se tvářícím Eragoušem, společně s Murthagem, který se zas permanentně tváří, jakoby mu spadly hračky do kanálu, tak se to nějak hrát dá. Ani to nezkoušejte hrát v single-playeru, don´t you fucking dare! To můžete rovnou čtyři hodiny koukat na Ordinaci v růžové zahradě. Ve dvou se to totiž celkem prima hraje, jelikož se jedná o standardní rubačku, člověka to jakž takž uspokojí. Jelikož se ale hra striktně drží podle filmu, vždycky mě hrozně sralo (stejně jako ve filmu) koukat na sympaťáky jako Jeremy Irons, John Malkovich a Robert Carlyle, poněvadž jsem pak začal bědovat nad tím, proč se tomuhle, proboha, upsali. Grafika průměr, ovládání nic moc. Vlastně to ani téměř nestojí za řeč, ale jestli hledáte s kámošem nějakou píčovinku na odreagování, tohle by možná mohlo fungovat.

A hlavně nekoukejte na film!

Pro: Multiplayer, jako rubačka docela fajn

Proti: je to podle filmu - tak jako...

Ke hře jsem přišel takříkajíc náhodou. Jednou jsem přijel k tetě a bum, na počítači byla nová hra. Jelikož ty ostatní jsem celkem znal, pustil jsem tohle. Jako malý capart, něco kolem 8 let, jsem se na to strašně těšil.

Knihu jsem znal, a film jsem ještě naštěstí tehdy neviděl, takže jsem neměl ani páru, že to je podle něj. Celou dobu jsem myslel, že je to podle knihy.

Hrou jsem byl na svůj věk velmi uchvácen a dohrál jsem ji cca 2x sám a 2x v kooperativním režimu. Byla to pro mě celkem zábava. Nevím, jestli bych dal tak vysoké hodnocení, kdybych si to teď zahrál znovu. No už dost kecání okolo a jdeme na hru.

Už od první výcvikové mise mi bylo jasné, že to bude zábavné. To byla pravda pouze poloviční, protože zábavnost misí se střídala jak na běžícím pásu (baví, nebaví). Pěkně byly především mise se Safirou, protože to byla taková simulace jízdy na drakovi. Bohužel jich bylo málo.

Hra za Eragona byla velmi zajímavá, především používání kouzel, kdy jste na protivníka mohli poslat kopí, které ho zabilo na jednu ránu nebo odstřelilo štít. V kooperativním režimu jsem si vyzkoušel hru jak za Groma, tak i za Murthaga. Murthag je velice skvělým lučištníkem a jeho šípy mají lepší účinek než ty Eragonovi.

V podstatě, když to shrnu se jedná o klasickou rubačku, se solidním příběhem a dobrým kooperativním módem. Grafika a zvuky jsou nic moc a cutscény ani nestojí za řeč.

Jak jsem později zjistil, hra je podle filmu, a doporučuji vám všem, co tohle čtete, nedívejte se na ten film, protože je opravdu špatný, doslova hrozný.

Pro: Kooperativní mód, mise se Safirou

Proti: Cutscény, některé mise, (film)

V celku stejná rubačka jako třeba Letopisy Narnie. Je sice stereotipní, ale docela zábavná a to hlavně díky kooperativním módu. Parádně jsme se u toho s kámošem vyblbli. Co se týče pasáže s lety na Safiře, ty by tam ani být nemuseli.

Hra je lepší jak film, bohužel má stejně zpracovaný příběh, což je asi největší chyba.

Pro: Kooperativní režim,

Proti: Časem stereotypní, nudné pasáže, slabý příběh