Enviro-Bear 2000: Operation: Hibernation

01.04.2009
09.07.2009
17.11.2010

freeware

Hra Enviro-Bear 2000 vznikla jako experimentální produkt tvůrců v soutěži Cockpit Competition nezávislého blogu TIGSource o co nejvěrnější ztvárnění kokpitu auta a jde také o vítězný titul, odehrává se v lese během sychravého podzimu.

Vžijete se v ní do role medvěda, který se jako tolik dalších připravuje na zimní spánek. Na rozdíl od ostatních ale se zděšením zjistí, že po létě značně zhubl, a tak musí, ač nerad, nasednout za volant svého oranžovo-žlutého Žiguli a shánět potravu. Zima se ale kvapem blíží a vy máte v roli sympatického medvěda na lov jen 5 minut, během kterých se musíte nasytit a zajet zpátky do nory. Lov vám bude kromě neprostupného terénu komplikovat také snaha ostatních medvědů o dosažení toho mála plodů a ryb, co se v lese nacházejí, a tak jen ti nejrychlejší neodejdou s prázdným žaludkem.

Hodně vtipné, tenhle experiment se povedl :) Těžko hodnotit procenty, prostě si to chce zahrát. Docela mě dostalo, že i po několika jízdách dokáže hra překvapit, třeba jen drobností, že si medvěd auto "vyzdobí" :-)

Mnoha lidmi absolutně nepochopená hra, přitom se s ní dá užít takové srandy :) Ovládání auta není úplně typické, protože interakce se všemi předměty probíhá pomocí medvědí tlapy, kterou ovládáte, což vše dost stěžuje, ale po chvíli se na to dá zvyknout. Cílem hry je jezdit po lese, najíždět do rybníčků a žrát ryby napadané do auta, případně bobule spadané ze stromů. Když se naplní ukazatel "nažranosti", tak stačí zajet do jednoho z mnoha brlohů a level je u konce.

Co je na téhle hře nejlepší je ta absolutní absurdita, kdy jezdíte s medvědem po lese, snažíte se jednou tlapou ovládat plyn, brzdu, volant a samozřejmě nesmíte zapomenout držet si rybu u své medvědí tlamy, abyste ji mohli hezky spapat :), zároveň musíte z okýnka vyhazovat kosti snězených ryb, napadané šišky, listy a další bordel, který vám různě padá pod pedály a znemožňuje řízení. Největší masakr je ovšem jezevec, který když vám skočí do auta, tak začne řádit jak blázen, háže vám tam zpátečku, otáčí volant, žere ryby a prostě je to neřád. Nezbývá než ho chytit a vyhodit z okýnka :P. V některých momentech je vážně kumšt ukočírovat vozidlo a dojet s ním kam chcete s tím strašným bordelem v autě. Celé to šílenství podtrhuje fakt, že lesem jezdí i další auta s medvědy, kteří jsou úplně stejní jako vy a pohled jak dřepí za volantem a čumí na vás je prostě k popukání :)

Dobré také je, že tu fungují různé "vychytávky" jako že si můžete plyn zatížit třeba budíkem, který ukazuje zbývající čas a můžete se tak lépe soustředit na otáčení volantu a dokonce můžete auto dostat do smyku či s ním udělat kotrmelec. A všimli jste si, jak méďovi postupně roste břicho jak se cpe? :) Grafická stránka je poměrně jednoduchá až směšná, což není na škodu, krásně to koresponduje s ujetostí hry.

Trochu škoda je, že levely se kromě časového limitu příliš neliší a našlo by se i pár bugů - zasekl jsem se mezi strom a skálu a nemohl jsem vyjet, do jednoho brlohu nešlo moc dobře najet a zatáčelo to samo doprava, apod. Nezabaví to na dlouho, ale užil jsem si srandy kopec, vyprášil jsem pár jezevců, naboural pár konkurenčních medvědů co mi chtěli vyžrat rybníček, ulovil jednu obrovskou rybu, jejíž kostru jsem pak skoro ani nedokázal vyhodit ven, no co byste od experimentální freewarovky chtěli více.

Pro: Geniálně absurdní a vtipné, nutnost vše zvládnout pouze jednou medvědí tlapou, bordel v autě

Proti: Levely se moc neliší, není pro každého

Omg, jestli tohle byl vítěznej titul, tak ani nechci znát ty na dalších místech. Medvěd, kterej vypadá jako pedobear jezdí v autě po lese a v něm loví ryby. No nezní to absurdně? Když pominu otřesné grafické zpracování, kde se dá jakž takž identifikovat jen medvěd a volant, tak ani hratelnost nenabízí vůbec nic, proč by to měl člověk hrát. Ovládat volant i pedály myší by bylo obtížné i za situace, kdy by se s tím aspoň dalo rozumně jezdit, což v tomhle případě nehrozí.

Ruce pryč!

Pro: Nic, nic, nic ...

Proti: Od nápadu a zpracování až po hratelnost a všechno další, na co si jen vzpoemente