En Garde

2017

freeware

Hororová textová adventura kratšího rozsahu En Garde se liší od ostatních zástupců žánru tím, že namísto parseru ovládáme hru pouze několika barevnými tlačítky, které reprezentují jednotlivé příkazy jako jdi, otevři, sněz atd. Příběh samotný ani zápletku je vhodné neprozrazovat, proto uvedeme pouze kryptický popis samotného autora hry: "Muž, který přišel o rozum. Myš, která přišla o své království. Pes, který přišel o svou rodinu. A vědkyně, která zachrání svět."

Hra byla vytvořena v r. 2017 ve francouzštině a v r. 2018 byla přeložena do angličtiny. Byť je hra k dispozici ke stažení ve formátu gblorb, je nejlepší ji spustit v online interpretu na jejím profilu na ifdb.org.

@Red (11.02.2024 20:04): Ach ta herní výzva :) Já bych ti doporučil vybodnout se na Call of the Sea a pustit se právě do Anchorhead (nesrovnatelně lepší, než Zork, kterého jsi hrál). Je to fakt skvělá hra, ze které ten Lovecraft úplně kape. Osobně jsem se dostal asi do 3/4, ale snažil jsem se to dát bez návodu, a bohužel jsem vytuhl na moc dlouho. Koupil jsem si ale na itch.io tu anniversary edici a rozhodně ji chci dohrát.

Herní doba En Garde je zhruba 30-60 minut a kromě poznamenání si významu barevných tlačítek, kterými se hra ovládá (postupně přibývají) ji není třeba mapovat. Hádanky, které obsahuje, jsou velice jednoduché (spíše by se dalo mluvit o "úkolech"). Příběh je hlavním plusem hry, ale musím ho dát celý do spoileru:

Hra se odehrává během zombie apokalypsy v laboratoři, kde vědkyně vyvíjí lék na zombie virus. Hráč se ocitá v těle zombie strážníka, kterému ale byla aplikována protilátka. Postupných požíráním mozku myši, psa a následně i samotné vědkyně dochází k morfování vědomí jednotlivých bytostí, takže se zombie strážník stává rozumnějším (tlačítka následně dostanou i popisky). Mezi jednotlivými vědomími také dochází k rozhovorům. S nabývajícím vědomím se také mění popis místností (hra mi tu připomněla slavnou povídku Růže pro Algernon). Vědkyně následně strážníkovi vysvětlí, že protilátka, kterou mu podala, měla určitou vadu a musí být tudíž upravena a podána znovu. Při podání protilátky navíc dochází k obnově paměti, takže svět, ve chvíli, kdy se oprava podaří, je v zásadě zachráněn.

Vedle toho je hra stylisticky dobře napsána, a přestože se navzdory své hororové zápletce pohybuje na hraně nadsázky, obsahuje i dojemné pasáže. Pokud si chcete zkrátit čas chytře vymyšlenou textovkou, je En Garde vhodným kandidátem. Spadá do stejné kategorie textovek s určitým narativním twistem jako Shade, 9:05 či Spider and Web.