Emperor: Rise of the Middle Kingdom

10.09.2002

Emperor: Rise of the Middle Kingdom je budovatelská RTS, v níž je hlavním úkolem chránit a rozvíjet svěřené starobylé čínské město. Obyvatelstvu je nutné zabezpečit základní potřeby a toto se musí cítit dobře – těšit se z pocitu života ve vyspělé společnosti a mít možnost se bavit. Uvedené je podmíněno zaobstaráním materiálních zdrojů, zdravotní péče, vojenské ochrany a kulturního rozvoje. Sedm kampaní, jejichž cílem je typicky dosažení určitého objemu populace, vyrobení určitého množství nějaké komodity, vystavění monumentu, dobytí jiného města nebo splnění požadavků partnera pro uzavření spojenectví, je zasazeno do období od r. 2033 př. n. l. do r. 1234 n. l.; po tuto dobu se v péči hráče vystřídá mnoho měst, která projdou značnými změnami.

Mezi životní potřeby obyvatel patří nutnost přísunu jídla a přístupu k vodě a zdravotnické podpoře; starost o duševní blaho naproti tomu přísluší náboženství a peníze se získávají prodejem vyprodukovaných statků – obchodování ve hře hraje důležitou roli. Město je nezbytné bránit před nájezdy útočníků, zejména Mongolů, v jejichž čele stojí Čingischán (Genghis Khan), přičemž ovšem hrozba rozkladu fungujícího společenství má své činitele i ve svém nitru: s přibývající populací roste kriminalita, objevují se nemoci a zvyšuje se poptávka po duchovních službách. Zvláštním aspektem hry jsou zásahy božstva: přinášením obětí se hráč může vyhnout nepřízni vyšší moci, a pokud je aktivní hodně, dočká se toho, že jím spravovanému městu nadpřirozené síly dopřejí nějaký prospěch.

Dojem participace ve výjimečné civilizaci se v občanech vyvolává budováním monumentů. Stavba divu světa je přitom náročná na surovinové zdroje a čas, pročež započetí jeho výstavby představuje nemalou pravděpodobnost prohry vojenskou cestou. Monumenty v Emperor: Rise of the Middle Kingdom jsou například Velká čínská zeď (Great Wall of China), Velký kanál (Grand Canal) nebo mauzoleum zvané „Terakotová armáda“ (Terracotta Army).

Absolvováním kampaní hráč poznává historii Číny; zjišťuje, jak se v období téměř 3 300 let vlivem technologického pokroku a v souvislosti s tím, jak se u moci střídaly různé vládnoucí dynastie, měnila její ekonomika, armáda a diplomacie. V prvním scénáři je hráč pokorný venkovský stařešina, zodpovědný za vedení kočovného kmenu, v posledním služebníkem císaře, dohlížejícím na výstavbu hlavního města čínského impéria. Obtížnost každé kampaně, z nichž žádná není dostupná až po dokončení kterékoli jiné, začíná na nízké úrovni a v průběhu hry pozvolna roste. Multiplayer, který hra nabízí v módech kooperace a konkurence, lze hrát v až osmi hráčích; to po lokální síti nebo Internetu.

Mám celkem velký problém. Chtěl jsem si tuto báječnou hru zahrát na Win7. Hrou mě ale problikává složka, ale i ikony na ploše. Když kliknu na něco v menu hry, hra se minimalizuje, protože systém to pochopil tak, že jsem kliknul na nějakou tu ikonu ve složce. Hra se tak nedá ani spustit dál než za menu :( Nevíte někdo jak na to?

Výborná budovatelská strategie, je to šálek mého čaje, jelikož mezi mé oblíbené strategie patří pharaoh,zeus,... Líbí se mi propracovanost prostředí, hudba je taková roztomilá, pár nových vychytávek,ale vlastně vše podle starého principu, tak se mi to líbí.
Jedna z mála budovatelských strategií co mě opravdu bavila. Moc se mi líbí prostředí staré číny (jsem na tyto kultury zkrátka vysazenej) a různé vychytávky jako feng-shui pro stavbu budov, stavba dozorčích, aby ostatní neshořeli, uctívání předků atd.

Pro: Prostředí, velmi dobře udělaný tutoriál, pár inovačních prvků.

Proti: Lehce monotónní hudba a občas problémy s obchodováním mezi městy, což vede k opakování dané mise.