Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Ečstatica

1994
67
19 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Podivná hra s podivným názvem. Taková byla Ečstatica - akční adventura šmrncnutá hororem od týmu Andrewa Spencera z roku 1994. Mnozí si ji pamatují pro nezvyklý název a design, další pak možná z českých ceníků, kde dlouho figurovala mezi vůbec nejdražšími hrami, co byly tehdy k mání.

Ečstatica ve své době překvapila specifickým grafickým zpracováním, se kterým vypadala jako z jiného světa. Herní prostředí totiž najednou nebylo tak hranaté, jako u konkurence, ale hezky zaoblené. Skládalo se totiž z elipsoidů a co na tom, že se to s oblinami trochu přehnalo a hlavně postavičky vypadaly, jako by byly poskládané z deformovaných korálků.

Směs neobvyklého grafického zpracování a skličující atmosféry působila skoro až depresivně. Děj hry začíná v raně středověké vesnici Tirich v severní Evropě. Hráč v roli vandrovníka hledá v městěčku přístřeší, ale záhy zjišťuje, že obyvatelstvo bylo napadeno monstry a rozhodne se pomoci. Klíčem ke zrušení kletby je záchrana mladé čarodějky Ečstaticy od posedlosti démonem.

Přestože hra byla místy neuvěřitelné těžká, sklízela od dobové kritiky pochvalná hodnocení. Exotičnost a odbytý marketing však způsobily, že se Ečstatica včetně svého pokračování neprodávala zrovna skvělě a později upadla v zapomnění.


Poslední diskuzní příspěvek

@RadaRD (komentář): taky jsem kdysi rozehral, jeste sem si k tomu poustel dead can dance, nemel jsem zvukovku a hral jsem to bez zvuku, ale rad se k ni vracim, za mne 100 procent!

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
Na tuhle hru mám zajímavé vzpomínky. Když jsem si u kamaráda Ečstaticu kopíroval na diskety, nějak jsem neodhadl velikost hry a chybělo mi asi 5 disket. Kamarád mi tedy s těžkým srdcem a nerad půjčil své (v té době velmi drahé) diskety značky 3M.

Sedl jsem na kolo a uháněl se svým pokladem domů. Jenže co čert nechtěl, celá krabička s disketami mi nějakým záhadným způsobem vypadla a rozsypala se na (relativně frekventované) silnici.

Okamžitě jsem seskočil z kola a chtěl diskety sesbírat, ale nějaký kretén v autě to vzal přímo přes tu hromádku disket. Vyl jsem zoufalstvím a bezmocí :) Přísahám, že jsem v očích řidiče zahlídnul škodolibou radost :)

Tři diskety to nezvládly a měly prasklý obal. Viděl jsem rudě - zvlášť proto, že dvě diskety byly z kámošova balíčku. Ale na tom přísloví "zlaté české ručičky" zřejmě něco bude - doma jsem kuchnul noname diskety a kotoučky opatrně přendal do jejich obalů. Pařanští bohové stáli ten den při mě - diskety šly úplně bez problémů zkopírovat!

Na téhle hře vás v prvé řadě udiví její grafické zpracování. Vše je totiž vykresleno za pomocí všelijakých oválů, kroužků a elipsoidů. A v podobném duchu jsou renderovány i backgroundy.

A právě toto zpracování svádí k tomu, si o hře myslet, že je to žánrově nějaká infantilní komedie pro děti. Jenže opak je pravdou - jde o horrorově laděnou akční adventuru, při které se dost možná budete i bát.

Děj vás zavede do temné středověké vesničky Tirich, která je zamořená hordami démonů a vy budete muset odhalit tajemství, které se za vším skrývá. Tajemství se točí kolem mladé dívky jménem Ečstatica a jejích snů a musíte ji očistit od posedlosti démony.
Hra však obsahuje i spousty odlehčujících momentů, které zaručeně pobaví. No řekněte sami - hráli jste někdy nějakou hru proměnění za veverku? Nebo - v jednom domku jsem našel úúúplně super brnění a samozřejmě jsem si ho hned na sebe nandal. Bylo fakt skvělé, až na to, že bylo příšerně těžké a nedalo se v něm vůbec chodit, natožpak pokračovat v hraní :)

Stejně ponurá je i hudba a velmi příjemné byly namluvené dialogy (no, moc jich ale ve hře nebylo). Hra, kterou zkrátka bavilo hrát.
+33