Echoed World

04.12.2017

freeware

Echoed World je plošinovka od slovenských vývojářů Team DOTS, v níž hráč ovládá mimozemského tvora Algize. Ten se ocitl na umírající planetě, kterou musí co nejrychleji opustit.

Algiz má schopnost shromažďovat jakousi životní energii z přeživších rostlin, díky níž může ovládat přírodní mosty, žebříky či výtahy. Hlavní hrdina je však v neustálém smrtelném nebezpečí a musí se mít na pozoru před vodou, bodáky, ohnivými střelami nebo kamennými golemy.

Hra byla vytvořena jako studentský projekt, který podpořil mimo jiné i slovenský Fond na podporu umenia.

Echoed World je zajímavá freeware plošinovka ze Slovenska, na kterou jsem narazil díky Drektovi a jsem za to rád. Inspirace Orim je více než očividná, ale proč se neinspirovat něčím, co slavilo takový úspěch.

Plošinovky až tak moc nehraji, a přiznám se, že kdybych dopředu nevěděl, že tahle trvá čtvrt hodiny i s intrem (mě samozřejmě dvakrát tolik), určitě bych ji nehrál. Takhle jsem se nemusel bát, že bych se při případné vysoké obtížnosti trápil moc dlouho. Na pár úsecích jsem se chvíli zdržel, ale nikdy to nebylo na tak dlouho, abych z toho byl otrávený.

Většinu zdržení mělo na svědomí zasekávání Algize o terénní nerovnosti především při skocích. To by chtělo trochu vyladit. Také mě mrzelo, že jsem poctivě sbíral veškeré modré koule na ovládání přírodních žebříků, výtahů nebo mostů, ale při vstupu do další lokace mi všechny zbylé zmizely. Chápu, že šlo o to, abych se dostal dál s tím, co seberu na daném místě, ale k této situaci by docházet nemělo.

Ve hře je jen minimum možností, jak zemřít, utopit se, napíchnout se na bodáky nebo vstoupit do cesty ohnivé střele či kamennému golemovi. Přesto jsem umíral opravdu často. Podařilo se mi posbírat všech šest krystalků, které se ve hře nachází a Echoed World mi napodruhé již nemá co nabídnout. Ta půlhodinka ale stála za to.

Pro: Algiz, ovládání žebříků, výtahů a mostů, kamenní golemové, sbírání krystalků

Proti: zasekávání Algize o překážky, mizení modrých koulí