Tak tohle byl a je tedy pěkný propadák. Parta vývojářských dementů (neurážím, sami se nazývají Simply Silly) vycítila možnost vydolovat vánočním Dukem nějaké ty $ na dárky navíc. A tak jsou první dva levely jen prachsprostým recyklátem těch původních z Duke Nukem 3D, jen lehce poupravených tak, že jdete od "konce" na "začátek", že je v nich sníh a sněží a do hudby ze striptýzového klubu se kakofonicky míchá jakási variace na vánoční šlágr. Prasátka mají vánoční čepičky, jiné zrůdičky mají sobí parůžky a do toho se tam cpou ještě jakési divné malé nevkusné kreatůry, dle děje asi ony feministické Elfky.

Následujících pět levelů je sice nových, ale jednoduchých, což v tomhle případě nemyslím jako klad, nýbrž zápor. Jediné, co hru "zesložiťovalo", bylo snad zase jen mačkání přepínačů a knoflíků, které kdesi na mapě udělali cosi. A protože chyběla obrazovka, která by naťukla, hráč zase leze po celém levelu a hledá, co se vlastně kde změnilo - skvělé :)

Celé to totiž vypadá jako amatérská práce, která sice dala někomu zabrat, ale působí jen jako jednorázové rozptýlení na jeden deštivý nudný večer. Rozhodně nic, co by se mělo (byť jen samo sebe) vydávat za oficiální rozšíření Duke Nukem 3D. Absolutně nezajímavý a ve skutečnosti snad až nevhodný přídavek... k čemukoliv.

Perličkou na závěr budiž snad jen fakt, že v posledním levelu jsem zase strávil po vymydlení všeho několik minut hledáním, CO MÁM DĚLAT DÁL. V takovém malém a jednoduchém levelu, jehož jediným cílem bylo zmydlit Santu, což jsem udělal a pak jen běhal po mapě a hledal tlačítko na ukončení, nebo nějakou otevřenou další chodbu, něco. Nenašel jsem nic a tak byl zase nucen použít ze zdejších Odkazů leebigův link na YouTube Playthrough, a to jen proto, abych zjistil, že se mi měla automaticky spustit animace se závěrečným povídáním. No, nespustila.

Pro: Je mi líto, ale nic mě nenapadá - snad jen zase další mapy k Dukeovi...

Proti: ...jenže těch jsou zdarma dostupné mraky; krátké a bez nápadu, laciné

Záchrana prezidenta ještě dávala docela smysl. Ale, záchrana Santa Klause o které vás v intru poprosí sněhulák? No dobře, kdyby to bylo dobře zpracované, tak proč ne. Bohužel to ale působí trochu jako odfláklá rychlokvaška.

Fajn, že jsou tady noví nepřátelé. Do sněhuláků se střílelo dobře. Se skřítky už taková sranda nebyla. Jsou dost smrtící a hůř zaměřitelný. Vrátil se i sněhulák(prase) v tanku, takže alespoň něco staršího se vrátilo. Ubyla zbraň. Ta nejnepotřebnější. Za to jsem na ní narážel jako na past dost často.

Design úrovní bohužel není zmáknutý tak dobře. Je mnohem přímočařejší. Ve hře je i docela chyb. Jako, že seberu přes zeď kartu a zkrátím si tak polovinu úrovně. Celkově to sbírání karet je tady takové chaotické. V jedné úrovni dokonce musíte sebrat všechny karty a až potom postupovat. V některých zase nemusíte sebrat všechny. To je zrada na Dukeových kartách.

Hratelnost má pořád celkem dobrý základ. Tentokrát jsem se zasekl jen jednou. Zajímavé byli reálie Santova severního pólu. Návrat humoru. Pár povedených vtípků a boss, který byl konečně trochu nebezpečný. Celé je to ale hodně krátké a vcelku zbytečné. Slušná devalvace.

Pro: santovi reálie a humor, málo záseků, slušný boss

Proti: divný design, chyby, hodně krátké, zbytečné

Závěrečný datadisk Duka přináší chudých sedm úrovní, což je vlastně pouhá 1/4 původní hry. A navíc jsou dvě mapy předělávky již známých map. Návrat do starých úrovní jsem si sice opravdu užíval a zvědavě sledoval změny, jenomže... je tu jen pět zbrusu nových úrovní. Jen pět! Kdyby byla epizoda o klasické délce 10-11 úrovní, bylo by ono dejá vu vítaným zpestřením a skvělým nápadem zároveň. Takhle je to sice chutná kaše, ale zároveň pokus o to rychle a snadno vyždímat z Duka co se dá.

Druhý zajímavý prvek epizody, tedy zbrusu noví nepřátelé se zdají být příjemnou novinkou. Horší už to je s jejich prachbídnou kvalitou. Možná je to tím, že jsem si na ostatní nepřátele už zvykl, ale na druhou stranu nové příšerky z Karibské epizody krásně zapadly do běžného ansáblu emzáků, kdežto tyhle zimní zmetci, především pak elfské feministické komando, jsou vyloženě oškliví a ještě moc okatě kopírují jiné potvory. Pocit z nich jsem měl prostě špatný, jako by do Duka vůbec nepatřili a to navzdory Vánočně laděné atmosféře.

Po absolvování dvou známých úrovní jsem měl konečně možnost seznámit se s tím, jak se tvůrci poprali s vlastními úrovněmi. Pětice nových úrovní je jak z dílny podprůměrných amatérských maperů. Ani mi tak nevadil jednoduchý a přehledný design, ovšem ty bugy! Špatné textury, předměty ve vzduchu, posunuté silové pole anebo třeba sítě laserových bomb, kterých si všimnete až když explodují. Škoda, že se tvůrci nerozhodli celou epizodu splácat z předělávek známých úrovní. Tam se toho alespoň nedá tolik zkazit.

Úrovněmi jsem prolétl jako blesk, cestou našel drtivou většinu secretů a byl konec. Vlastně ještě přišel boss a to rovnou Santa! Váže se k němu jeden vánoční příběh...
Bylo nebylo... Duke zápasil se Santou, přičemž oba často měnili své zbraně a zatápěli jeden druhému. Pak najednou Santa zmizel a Duke hledal, kam se ten červený chlápek na steroidech poděl. Až takhle Duke otevřel dveře skladiště mezi kterými se natáhly dlouhé provazce vnitřností. "Aha," řekl si Duke "Našel jsem Otce Vánoc."

Pro: Návrat do starých známých úrovní

Proti: Navštívení nových neznámých úrovní, nepřátelé, bugy, Bugy a BUGY, Santu mohou ale nesmí zabít dveře