Ke čtvrtému Driverovi jsem se jako ke spoustě dalších her dostal díky databázi. Jelikož jsem zatím neměl tu čest s žádným z předchozích dílů moc jsem nevěděl co od hry očekávat nakonec ale musím říct že se jednalo o jednu z nejlepších her co jsem v poslední době hrál.

V první řadě se mi zalíbil model GTA čili volné město a možnost vybrat si misi ať už příběhovou nebo vedlejší což se hodí hlavně ve chvíli kdy už jste z některé mise "na prášky" a můžete si na chvíli odskočit uklidnit se splněním jiného úkolu. Většina misí je ve formě závodů nebo honiček kde jde hlavně o čas a některé mise je lepší si dát vícekrát než najdete tu správnou cestu nebo zkratku a často misi splníte jen několik sekund před vypršením limitu což někdy nepříjemně hraje na nervovou soustavu hráče. Naštěstí v tomto směru dost pomáhá arkádové řízení které do této hry perfektně sedne a dobrá fyzika vozidel. Několik misí je pak vyloženě akční střílečka a díky širokému arzenálu skvěle doplňuje závodní část hry. Dalším velkým plusem hry je příběh. Mě osobně se dost zalíbil a čím víc jsem se jím prokousával tím víc mě nutil k dokončení hry. Navíc v sobě obsahuje dvě pro mě naprosto úžasné herní momenty a to že hra má dvě časové éry a od poloviny tak vlastně hrajete tak trochu jinou (ale pořád stejně dobrou) hru to že díky nim si v podstatě zahrajete dvě finále. I když to druhé je podle mě trochu slabší.

Další vynikající věcí na hře je město. Od Mafiánského Lost Heaven jsem se nepohyboval v lépe navrženém a do detailu promyšleném městě navíc s neopakovatelnou atmosférou a opravdu reálnými rozměry. Při projížďkách městem navíc oceníte bohatý, kvalitně namixovaný soundtrack z obou časových linií a stejně tak široký vozový park. S ním je navíc spojená možnost tuningu vašich aut.

Ještě jedním kladným bodem je otevření položky extra v menu po dohrání příběhové části kde si můžete vybrat v jaké éře budete jezdit a můžete tak dokončit všechny vedlejší mise nebo si zopakovat některou z těch hlavních.

Hra má samosebou i pár mínusů ale nejedná o nic fatálního. Na hře je občas vidět že byla původně navržena na konzole a na pc byla pouze portována. Nejvíc si toho všimnete při zaměřování v přestřelkách kdy se někdy dost špatně otáčíte a zaměřovač si místy dělá co chce. Dál je tu grafika, není vyloženě špatná a na plné nastavení se na to dá dobře dívat ale pořád je tu vidět že jde o hru pro konzole a ne vyloženě pro pc. Co ještě občas vadilo je dojíždění za misí přes půl mapy a policie která vás začne stíhat za opravdu každý sebemenší přestupek. Na druhou stranu se na to dá zvyknout a po čase přijdete na pár triků jak se policie rychle zbavit. Poslední věcí nad kterou jsem si povzdechl je malá zapracovanost města do příběhu. Zvlášť by potěšil větší důraz na srovnání některých částí tenkrát a dnes. Byť se toho dočkáme v případě hráčova bytu.

I přes těch několik drobností se ale jedná o hodně nadprůměrnou hru kterou jednoznačně doporučuji a jistě se k ní za čas vrátím a i proto si zaslouží vysoké hodnocení.

Pro: příběh, dvě časové éry, hratelnost, atmosféra, soundtrack

Proti: obtížnost některých misí, zaměřování v přestřelkách

Už si přesně nepamatuju, jak jsem se k této hře vlastně dostal, což je škoda, protože je to pro mě jedna z nejlepších her vůbec a zcela určitě se řadí ke hrám, u nichž jsem strávil nejvíce času.

Hra mě jednoduše dostala. Povedený příběh, spousta amerických bouráků a hlavně fantastická atmosféra New Yorku roku 78. Samotná hra je opravdu krátká, dohrajete ji za dva večery. Něco málo vám také zaberou vedlejší mise, budete-li si chtít odblokovat nějaká nová auta. Bezkonkurenčně nejvíc času jsem ale strávil prostým ježděním po městě, honičkami s policií a kocháním se na některém z mnoha krásných zákoutí. Vynikající dojem dělá město. Má realistické měřítko, to znamená, že široká ulice je zkrátka široká a trvá třeba 8 sekund, než ji přeběhnete. Všechny vzdálenosti zkrátka působí reálně. To je v prudkém kontrastu s GTA SA, kde se dalo celé město pěšky přeběhnout za chvilku. Pokud se v Driverovi chcete dostat z jednoho konce města na druhý, i autem to zabere hodně času, pěšky by to bylo snad na celý den. Město je navíc velké a rozlehlé a nikdy se v něm úplně dokonale nevyznáte.

Grafická stránka mi přijde povedená. Hra sice nevypadá nijak moc realisticky, ale má docela povedené vystínování a vůbec působí příjemné. Je zde přítomný i motion blur a další shader efekty. Hra je přitom velmi HW nenáročná. I se stíny mi šlapala na notebooku, kde pro mě "stín" byl zakázaný pojem. Je rozhodně méně náročná, než třeba právě GTA SA, byť i na minimální detaily. Specialitkou je realistický denní cyklus, kdy slunce na jedné straně vychází, když přeběhne přes oblohu, vychází na druhé straně měsíc atd. Tomu se samozřejmě přizpůsobuje vystínování a je to doprovázeno červánky, přesně jak to má být.

Slušná je zvuková stránka, zejména ve staré éře. Perfektní je hlavně soundtrack. Zvuky vozů nejsou ale nic moc. Mrzelo mě, že po usednutí do vozu zcela ztichla smyčka s ruchem velkoměsta. Působilo to, jako by člověk nastoupil do ponorky.

Vozů je ve hře velké množství, řídí se ale velmi podobně. Jízdní model je silně arkádový a umožňuje se soustředit hlavně na akci. Oproti trojce je pak řízení o hodně jednoduší. Hru jsem hrál jak na klávesnici, tak na volantu. U volantu je bohužel k dispozici jen kamera z nárazníku (resp. tak něco, jako by kamera seděla na kapotě), klasická kamera, kdy je vidět kapota nebo nedej bože kokpit, chybí. Veliká škoda. A co víc, zcela zmizela možnost hrát z vlastního pohledu, pokud zrovna neřídíte. Ve trojce se mi to líbilo a tady bych to také rád využíval.

Z příběhu nechci mnoho vyzrazovat, ale mně se líbil. Sice je to klišé, ale ve hře mi to vůbec nevadí. Rozdělení na dvě časové éry je originální, nicméně já měl mnohem radši tu starší. Po dohrání hry dostanete na výběr, v které se chcete projíždět, takže není nutno se strachovat, že se do roku 78 už nedostanete.

Samotné mise budou pro nováčka nejspíš obtížné, s volantem jsem ale dal prakticky všechno hned napoprvé (pravda, hru jsem hrál už potřetí a měl jsem najezděny desítky hodin).

Důležitým prvkem je policie. Moc tuhá není, s každým trochu lepším autem jí ujedete, ale při některých misích umí zavařit.

Užijete si i stuntů. Ve hře jsou rozmístěny na různých, často dosti špatně přístupných a skrytých místech bonusové hvězdy, jejichž sbírání odemyká zajímavé bonusy. Hledání všech je ale vzhledem k rozloze čirý masochismus, takže doporučuju si najít na internetu mapu.

Snad jediným negativem hry je generování vozů jezdících po silnicích. Je totiž vyloženě nasrávací. Pro blázny (mezi něž jsem se řadil), co chtěli sesbírat všechna auta ve hře, to byla muka. Některá auta totiž ve hře zahlídnete jednou. A tím nemyslím jednou za hodinu, ale opravdu jen jednou, jedinkrát. A pak už je zkrátka neuvidíte. Jindy se vám zase generují konkrétní vozy v nesmyslných čtvrtích (obytná čtvrť plná náklaďáků a průmyslová zóna plná chopperů atd.). Je to škoda a pocit přirozenosti města to docela narušuje.

Komentář je možná trochu zmatený, ale takováhle hra se nepopisuje lehce. Je to zkrátka vynikající záležitost a každý, koho lákají 70. léta si přijde určitě na své. Rozhodně doporučuju taky hrát s volantem, člověka to víc vtáhne, i když se zase nemůže kochat krásnou károu. Drivera taky nelze chápat jako nějak extra seriózní hru. Vše je dělané hlavně pro zábavu, střílení je spíš do počtu. Jako celek to ale zkrátka funguje.

Velké množství obrázků najdete zde (maximální nastavení detailů, 4× AA, ENB series) http://steamcommunity.com/id/SasakrCZ/sc ... ilter=shortcut_17947

Pro: Město, atmosféra, ameriky, hudba, příběh, hw nároky, grafika, dlouhotrvající zábava

Proti: Krátká herní doba samotného příběhu, generování aut, chybí lepší kamery včetně té z vlastního pohledu

Téměř ve všech směrech lepší než Driv3r + jeden z nejlepších soundtracků, jaký ve hře kdy byl. Bohužel celkem překvapivě auta nemají tak propracovanou fyziku jako v předchozím díle (hlavně co se chování týče), což je celkem značná piha na kráse jinak slušné hry.
Hra splnila mé očekávání přesně jako klon GTA . Docela dobrá fyzika která mě velmi překvapila , některé mise byli opravdu velmi těžké, ve hře se vyskytuje v obou časivých sférách asi něco kolem 70 aut . Jak sem se už zmínil hra začíná v 70 . - sátých letech . Jediný rozdíl je že hru jsem dohrál na ps2ale to je drobnost

Pro: hratelnost , auta , město , období , tunning aut , atd....

Proti: velmi přehuštěné ulice aut takže se nedá někdy ani pořádně jezdit , .....

-6 +2 −8