U vetsiny bossu s tou tezsi obtiznosti dostavam vyprask a musim se odebrat trenovat a vylepsovat vybaveni. Prijemne to hru protahuje a odkazuje na vybornou vyvazenost vyssi obtiznosti. Na normalni obtiznost, co vim z ruznych zdroju to jde prakticky bez treningu a prilisne starosti o vybaveni, proste story mode.

Pribeh zacina nabyvat epickych rozmeru a mam za sebou par pomerne necekanych odhaleni. Taky treba pribehova situace v bojove arene byla pomerne jednoducha a klasicka ale udelana s takovym umem a postupnou gradaci napeti ze jim to clovek slupnul i s malinou.

Po technicke strance perfektni, plynulost, rychle loadingy, zadne bugy, nula problemu. Pozormost si taky zaslouzi skvele udelane zazemi hry tykajici se hlavne inventare a dostupnych informaci o vsem moznem. Mozna snad jen na PS4 PRO se lehce maze obraz pri otaceni kamerou diky nejakemu debilne implementovanemu blur efektu, ktery sice na pohled dela hru uhlazenejsi a vic soft ale pri tom otaceni by to chtelo nejak jeste doladit. Zvlastni ze blbne jen venku v interierech to je ok. Na PC to zrejme pujde vypnout. Na konzolich sice cim dal tim casteji byvaji nejake graficke hejblatka v options ale tady se na to vykaslali.

Jo a kdyz hrac chipne a nechce prijit o postup stoji to polovinu penez co ma u sebe, proto jsou ve hre banky:) Bylo to v osmicce? Hmm. Si nevzpominam. Ringo urcite bude vedet.
Pres 50 hodin za mnou a jsem odhadem tak v polovine hry. Hraji se zapnutymi draconian featurami, tezci nepratele a ze nesmim utikat z boje. Na vic jsem si netroufl. Jsou tam jeste veci jako ze se nesmi pouzivat krome zbrani zadne vybaveni, ze se nesmi nic nakupovat, polovicni expy ze souboju nebo ze hlavni hrdina ma vrozenou vadu a pri plno vecech selze. To obnasi treba ze se mu nepovede utok nebo ze musi opakovat cely rozhovor pac je debil a vsechno zapomel. Ten kdo si zapne vse bude hrat hru na hranici hratelnosti a je skutecny hrdina:)
Ta hra je vyborna, asi nejlepsi jrpg co jsem v generaci PS4 hral. A nezustava serii nic dluzna.

Dalsi zajimavy pristup je ten ze po dohrani pribehu se zpristupni takzvany post game, ale na rozdil od vetsiny jrpg kde se jedna hlavne o soubojove/grindovaci/challenge veci tady ma post game i pribeh ktery navazuje na hlavni linii hry.
Na steamu 90%. Asi se povedla optimalizace, koneckoncu na steamu se malokdy hodnoti neco jinyho:)
Hmm, jediny jrpg co si z hlavy vybavim a maji uplne kompletni dabing je FF 13 a 15. Mozna budou i nejaky dalsi ale je jich proste hodne malo. U DQ 11 to je ok, toho dabingu tam je hodne a nejsou namluvene jen vedlejsi ukoly a rozhovory s random NPC. Vzasade nadstandart, ani sem necekal ze to bude takhle.

Vcera jsem poprve navstivil casino, maji tam nejakej herni automaty a karetni stoly a k tomu zajimave vyhry. Prohral jsme tam vsechny penize co jsem za tech cca 30 hodin nasbiral:)
If you want to get your Japanese voices then just mute the English voices. Dragon Quest in Japan never had voices and it never will. And they won't just add Japanese voices for the west. Voice acting in Japan isn't the same as voice acting in West. It's extremely expensive.

Square Enix Explains Why Dragon Quest XI Doesn’t Have Voice Acting

Tak to vysvětluje, proč řada japonských her nemá dabing nebo jen malé fragmenty. Ačkoliv, takové více méně indie Umineko no Naku Koro ni je zcela fantasticky nadabováno kompletně (a to je 100+ hodin dabingu).
@Ringo (02.09.2018 16:08): V profilu hry mas video, jsou tam obe verze. 3DS verze je samo graficky jina a ma nejake dalsi odlisnosti. Mensi mapy a tak podobne. Ale zase ma navic nejake ukoly a tak. Asi nejvetsi problem je ze 3DS verze je jen pro japonce, na zapade nejspis nikdy nebude. Ale bude casem Switch verze, kde se spekuluje ze by mohla obsahovat obe verze.
Hra by mela byt kompletni a nemela by mit zadne velke rozsirujici DLC.

Mimochodem DQ 11 neni open world, i kdyz to tak treba z videii muze pusobit. Sklada se z velkych map ktere hrac objevuje postupne a muze se do nich pak vracet. Mezi nimi a mesty jsou regulerni load obrazovky.

Kdo se chce o hre neco dozvedet v diskuzi tak zde 400+ prispevku a hra jeste ani nevysla:)

PS: co jsem si precetl rozdily mezi PS4 a 3DS verzi tak me napadlo jestli by 3DS verze nemela mit svuj profil :)
@Drolin (31.08.2018 11:39): je fajn ze to davas do spoileru. Ale i tak se mi na vterinu zasekl telefon po rozkliku:)

Kazdopadne ja extremni fanousek DQ nejsem. Vzdycky mi trosku vadila stylizace a hudba. Ale samozrejme se mi to libi i tak. Mam na tom rad takovou tu pra drevnost a koreny zanru ktere tam porad jsou. A v tomhle novem dile se mi libi i ta stylizace pac to je jako kdybys potkal kacera donalda doopravdy na ulici :)
@Charllize (31.08.2018 10:32): Měl bych, ale více mě baví číst VN než soubojovat v jRPG :)).

Ale je to v mém "nejhlavnějším" seznamu, tak snad další rok!

428: Shibuya Scramble
We Happy Few
Yakuza 0
Yomawari: Night Alone
Zero Escape: Zero Time Dilemma
@Drolin (31.08.2018 09:16): zatim to pusobi o hodne lip nez ni no 2. Grafika a dabing jsou k sezrani. Pribeh je zatim fajn a nepusobi prilis okoukane. Souboje jsou klasika, ktera nebyla v AAA jrpg leta. Diky separatnimu nastaveni prvku obtiznosti to neni casualni a kouka z toho aspon trochu vyzva. Zatim super.

Osmy dil mas mit davno dohrany. A nezdrzovat se VN :)
Uz jsme to kdysi daval nekam do vseobecne. Ale pri prilezitosti toho 11 dilu..

Reklama na DQ VIII pro 3DS, japonska, s ceskjema hercema v cestine. Chapete, vysilalo se to v japonsku, ne u nas:) Neco jako kdyby u nas vysel Polda 7 a v traileru byli japonsky herci a mluvily japonsky z CZ titulkama. Bizar proste:)

PS: aha ja to dal uz i osmicce, takze se dost opakuju?..Nevadi:)

@Ronik (29.08.2018 14:04): to bys fakt dal prednost pred tou nadherou z PS4/PC a spokojil se z 3DS kvalitou? :)
Cena by mela byt 1499 korun. Coz jde, oproti jinym hram.
Jsem zvedav jak dlouho si budu zase zvykat na tu pochodove kolotocarskou hudbu, uz je to let co jsem hral DQ8.

A dik za pridani, vlku :)