Dragon Quest VI: Realms of Revelation

09.12.1995
14.02.2011
24.06.2014
10.06.2015

Dragon Quest VI: Realms of Revelation je šiesta časť série Dragon Quest, ktorá od piateho dielu vychádzala iba výhradne na japonskom trhu. Pôvodná verzia, ktorá vyšla v decembri 1995 bola preto určená iba na japonský Super Famicom. Avšak v roku 2011 sa objavil na platforme Nintendo DS nový remake hry, ktorý okrem mnohých vylepšení priniesol po dlhých rokoch aj oficiálnu anglickú lokalizáciu. Neskôr sa táto anglická verzia z NDS objavila v júni 2015 aj na systémoch Android a iOS.

V úlohe hlavného hrdinu ste v tomto pokračovaní poverení úlohou poraziť temného vládcu démonov Mordara. Boj proti nemu vás zavedie do dvoch mystických svetov, ktoré musíte preskúmať, aby ste odkryli tajomstvo, ktoré ich oba spája. Behom cesty po týchto krajinách sa musíte snažiť prebojovať si cestu cez početné dungeony. V nich narazíte na množstvo protivníkov, ktorí útočia bez varovania. Preto je dobre vždy správne odhadnúť, ako sa zachovať. Teda, či je lepšie priamo zaútočiť, brániť sa, alebo jednoducho utiecť. V prípade, že zariskujete a rovno zaútočíte, získavate najviac vzácnych skúsenostných bodov. Len vďaka nim sa dá získať väčšia sila, nové schopnosti, alebo rôzne užitočné pomôcky. V neposlednom rade sú to aj peniaze, za ktoré sa dajú kúpiť zbrane alebo ďalšia výzbroj a výstroj.

Postupom času si môžete vybrať z mnohých charakterov, ktoré sú rozdelené do deviatich tried, ako sú napríklad bojovníci, mágovia, kňazi, alebo aj zlodeji, či tanečníci. Každý charakter má sedem atribútov, ktoré určujú jeho bojové schopnosti. Na rozdiel od Dragon Quest V, v ktorom sa dali prvýkrát prijať do skupiny aj monštrá, sa teraz dá naraziť aj na takzvané slizové príšery, ktoré môžu pomôcť v bojoch. Tieto charaktery však nemôžete priamo kontrolovať a správajú sa nezávisle. V mestách v ktorých sa nachádzajú hostince sa dajú hrať aj rôzne menšie minihry.

Tak finišuji remake Dragon Questu VI na NDS, překročil jsem 110 hodin, hodně jsem leveloval jednotlivá povolání, každá postava jich má namasterováno přes polovinu možných.

Musím říci, že jakkoliv mám nejvíce v oblibě SNESovky a SNES pixel art grafiku, a jakkoliv ji má Dragon Quest VI vyšperkovanou, že konkuruje nejhezčím grafickým hrám poslední generace na SNESu jako je Final Fantasy VI, Chronotrigger, Tales of Phantasia, Star Ocean, Treasure Hunter G či Treasure of Rudras, tak po herní stránce jsem si v tomto případě DSkovou verzi užil o něco více než když jsem ji hrál kdysi dávno ve SNES verzi. Grafika není sice ten krásný pixelart jako na SNESu, ale musím uznat, že působí mnohé lokace mnohem bohatěji na detaily, byť je zde trochu stále ten cartoon 3D styl enginu Dragon Questu VII z PS jedničky.

Ale o grafice to není, asi mě ve SNES verzi iritoval trochu jeden překladatelský bug, díky kterému hra po zapnutí jednoiho menu zamrzávala a asi měla SNES verze nasazenou i kapku více frustrující obtížnost, kdy jsem zoufale na konci hry měl chuť ROMku smazat z disku a nechat hru nedohranou. Nyní, nevím jestli to je zkušenostmi, nebo je hra o kapku lehčí, jsem se příjemným gameplayem prokousal až do poslední lokace a moje nabušené postavy sice i tak sem tam něco rozhodí, ale pokud pečlivě naplánuji útoky, magii a léčbu, tak to není taková drsňárna jako ve SNES verzi.

Proto nakonec dávám o pět bodíku DS verzi více. Je to první remake, kde tak často nezamačkávam slzu nad pixel art grafikou původní verze, vyrovnává to prostě příjemnější gameplay.