Do Not Open

25.11.2022
30.11.2022
24.02.2023

Michael J. Goreng sa prebúdza v pivnici svojho domu a vedľa neho leží povraz so slučkou. Vôbec si nespomína na nič, čo sa odohralo predtým, ani ako sa tu ocitol. Potrebuje sa však dostať von, čo nebude až tak jednoduché. Na to aby uspel, bude musieť vyriešiť viacero hlavolamov a hádaniek, pričom v pätách má neustále nebezpečného protivníka. A ten rozhodne nemá v pláne ho prepustiť na slobodu.

Michael tak musí prejsť cez jednotlivé časti svojho domu, aby odomkol hlavnú bránu a dostal sa von. Za každé úspešné zvládnutie hlavolamov v danej miestnosti získa jeden kľúč a možno si pritom spomenie na to, čo sa odohralo predtým a ako sa tu vlastne ocitol. Ideálne je však miestnosť úspešne opustiť na prvý pokus. S každým neúspechom sa totiž riešenia hádaniek zmenia a kľúčové predmety sa presunú na iné miesto.

Možno budem jediný, no pre mňa je Do Not Open celkom slušné sklamanie. Trailer ma navnadil na skutočne skvelú hororovú jazdu a aj celkový nápad s hororovým escape room titulom, kde je potrebné vylúštiť hádanky pre získanie kľúča je pre mňa niečo, čím si ma veľmi ľahko získate a zaujmete. Na takéto tituly mám rozhodne slabosť. O to viac ma mrzí, že to dopadlo takto.

Hodnotenie je určené na moje dojmy, keď som hral titul ešte aj so solídnou dávkou bugov a problémov, ktoré to miestami robili skutočnou pohromou. Tie však boli podľa všetkého fixnuté. Takže možno sa k hre vrátim a pokiaľ pôjde plynulejšie a nebudem mať situácie, kde ma tvor zbadá v úkryte (keď nemá) alebo sa bude snažiť pretlačiť stenu, alebo budem voči nemu v totálnej nevýhode, viem si predstaviť zvýšiť rating na 60%. To je ale asi maximum, čo môžem tomuto titulu s čistým svedomím venovať, lebo problémy neležia len tam.

Strašne ma iritovalo, že tvorcovia nesprístupnili vrchné podlažie domu. Titul je vďaka tomu tak krátky, že som prvýkrát dokončil celú hru zhruba za 3 hodiny. Fakt, že kľúčové predmety zmenia miesto a riešenia budú iné je takisto fajn, no zase nemôžem povedať, že by sa tie výzvy zmenili nejako zásadne. Layout izieb ostane vždy rovnaký. Ten sa zmení až každou novou hrou. Lenže aj keď sa riešenia zmenia, hlavolamy ako také sú vždy rovnaké. Čo z toho plynie? Je fajn si niekedy zahrať titul znovu a mať z toho iný zážitok, no keď už viete ako hlavolamy riešiť, výsledok bude iný, no princíp rovnaký. A možno to tak neznie, ale uberá to titulu záujem na znovuhrateľnosti. Pretože sa z toho viac stane len speedrun.

Tiež je super, že sa sem tvorcovia snažili dať aj reálny príbeh, no vonkoncom sa nevie pretlačiť poriadne von a jednotlivé flashbacky a novinové články a iné predmety, ktoré tu nájdete síce dajú nejaký obraz, no prial by som si úprimne mať možnosť trošku viac to nejako prežiť v rámci hrania. Alebo nájsť predmety, kde by sme mohli viac vidieť priamo do našej histórie. Toho sa dočkáme však len veľmi málo.

Čo hre neupriem ale je atmosféra a vizuály. Po celú dobu je cítiť, že máme nepriateľa v pätách, nadbytočný hluk urýchli jeho príchod alebo odhalí jednoduchšie vašu pozíciu a aj po vizuálnej stránke je vidno, že sa tvorcovia inšpirovali kvalitnými titulmi. Tvor, ktorý nás prenasleduje má solídny dizajn a jeho prítomnosť vie nabudiť adrenalín.

Jednotlivé hlavolamy sú celkom zaujímavé a dokonca je super, že tu máme aj matematickú úlohu. To vždy potrápi trošku mozgové závity. Nie sú ale nejako super náročné, takže si nemyslím, že by ste sa ocitli v situácii, že sa budete snažiť spojiť všetko so všetkým a nebude vám to dávať logiku. V princípe sa dajú všetky relatívne rýchlo vyriešiť. To je fajn, lebo nespôsobí to hráčom zavarenie mozgu. Nečakajte veľké výzvy... ale milovníci hlavolamov si na svoje prídu.

Vo výsledku tak ide o okey titul, ktorý mal potenciál byť vynikajúcim. A pokojne by som mu doprial byť aj hrou roku. Ale to sa nestalo. Bohužiaľ.

Pro: Vizuálna a zvuková stránka, atmosféra, hlavolamy sú celkom jednoduché, dizajn nepriateľa

Proti: veľmi krátke, bugy, slabo zapracovaný príbeh