Divide By Sheep

01.07.2015
02.07.2015
20.07.2015

Smrtka se rozhodla spřátelit se s ovečkami. Zřejmě se však může přátelit pouze s mrtvými a tak se rozhodla vyvolat povodeň a všechny je utopit. Je pouze na vás nebohé ovečky zachránit před jistou zkázou.

Divide By Sheep je logická hříčka, kde upotřebíte zejména matematické dovednosti. Skupinky ovcí přehazujete mezi ostrůvky, sčítáte je dohromady, nebo naopak snižujete jejich počty přesunem na menší ostrůvek, kam se všechny nevejdou. Později jsou hráči k dispozici další mechanismy, jako jsou vlci (kteří ovečky požírají), trampolíny (které ovečky rozhazují do více směrů), nebo třeba lasery (které ovečky nemilosrdně dělí napůl). Hráče čeká celkem 150 levelů rozdělených do 5 různých světů. Hra je kromě PC k dispozici také na Android a iOS.

Po dlouhé době jsem měl chuť na nějakou logickou hříčku. Moc jsem nepřemýšlel nad tím, co jaká hra nabízí a prostě zvolil první, která mi padla pod myšítko. Svůj osud si tak zpečetila Divide By Sheep a já se po spuštění, nepoznamenán popisem, začal dovtipovat, co jsem si to vlastně nainstaloval.

Na první pohled je vidět, že hra je určená pro tablety nebo mobilní telefony. Má přesně to ovládání, co měly ve své době třeba Angry Birds. Procházíte jednotlivými úrovněmi, postupujete do rozličných světů, poznáváte nové příšerky, nové možnosti a k tomu každý level plníte na jednu až tři hvězdičky - to podle toho, zdali splníte všechno nebo nutné minimum. Takže vlastně dnešní logická klasika, ale jak říkám, směřující spíš na mobil, než na myš stolního počítače.

Hlavní myšlenkou hry je v podstatě soubor především oveček v určitém počtu dostat na bárku, která je v poklidu a pohodě přebrodí do bezpečí. Sem tam se na bárku dostane i jiné zvíře, třeba vlk, který má tendenci ovečky žrát a sem tam Vám ovečku rozpůlí třeba nějakej otravnej lejzr, který Vám mezi ostrovy, mezi kterými ovečky přeskakují, nepříjemně vystupuje a čeká až tak zpečetí svůj osud. Je tedy na Vás, jakým směrem ovečky pošlete napříč ostrovy. Cíl je jednoznačně ta loďka. Někdy ale loďka unese jen tři ovečky, jindy pět, a tak je třeba hodně zvažovat, jestli stádo dvou a tří oveček na jednom ostrově spojíte v jedno, když jeden balík oveček do toho druhého vhodíte. Rozpojit totiž už nejdou a opět fungují jako další stádo, byť o chlup větší. Mnohdy funguje i jako půl stádo půl oveček...ale, pravda, to už zabíhám do velkého detailu, což je asi hodně zbytečné...:-)

Osobně bych ale řekl, že se jedná o zajímavou jednohubku. Na hraní na počítači je to ale přeci jen ztráta času. Spíš bych si hru dovedl představit někde ve vlaku nebo autobuse, když je třeba zabít čas. Rozhodně je mi to tisíckrát milejší, než když dneska mladý pozoruju, jak čumí do internetu na tiktok a doufají, že v té sérii krátkých videí najdou něco, co jim dává smysl. A tak neustále bloumají nekonečnem...