Darkstone: Evil Reigns

Darkstone

31.07.1999
01.03.2001
20.03.2014

Darkstone je akční RPG ve stylu hry Diablo. Na výběr zde máte 4 základní povolání (bojovník, zloděj, mág a mnich), z nichž každé je v mužské a ženské verzi. Navíc jeden hráč může ovládat až dva charaktery.

Příběh nevybočuje ze standardu podobně laděných her. Vaším cílem je zkompletovat 7 krystalů a následně z nich vytvořit zbraň ("The Time Orb"), která jako jediná dokáže zabít hlavního záporáka. Během vašeho putování narazíte na různé questy, které jsou však každou hru jiné, což zvyšuje určitou znovuhratelnost. K tomu přispívá i fakt, že podobně jako u Diabla, tak i zde je možnost hrát s původními postavami znovu a na vyšší obtížnosti.

Pamätám si ju, keď to bola ešte novinka (recenzia v Score), ale nikdy som ju nehral.

Zdařilé "klikací" RPG, které ve své době bylo příjemným zpestřením při čekání na druhé Diablo. Darkstone jsem původně nainstaloval kvůli multiplayeru, který nás s kamarádem celkem bavil. Proto jsem později rozehrál i single a nelituju.

Co se povedlo? Kvalitní temná atmosféra, hlavně v druhé polovině hry, kdy se z lesů a vesnice vytratí sluneční paprsky. Vývoj postavy (včetně vylepšování vybavení) je trochu skromnější, ale výborně vybalancovaný. Questy jsou pestré a bavilo mě je plnit. Za to asi také může slušný počet NPC, některé zde neplní tu klasickou postávací úlohu a občas vás se svým úkolem vyhledají ve vesnici sami.

Znovuhratelnost, to je odstavec sám pro sebe. S novou hrou se vygeneruje v podstatě vše (lokace, předměty, questy). Škoda že lokace jsou velmi podobné a vygenerování nových není tak rozdílné. Exteriéry jsou na tom nejhůře, přišli mi všechny naprosto stejné. Kdyby nebylo několika questových orientačních bodů, asi bych si připadal jak pacman co cestuje na sever a vynoří se na jihu v té stejné mapě.

Nakonec můžu vytknout jen pár malých chyb. Některé neosvětlené dungeony jsou tmavé až příliš a není nic vidět. Pochodeň, která by tento problém měla řešit, de facto nefunguje. Další drobnost je deníček s questy, kam se místo rozběhlých úkolů ukládají všechny důležité rozhovory (ehm monology) NPC a časem je v tom galimatyáš.

Pro: Slušná klikačka, questy, atmosféra, kooperativní multiplayer.

Proti: Neúčinná pochodeň, exteriéry, deníček s úkoly, pro někoho až přílišná podoba s Diablem.

Hrdina se poprvé objevuje ve městě, kde ho přivítá dobrácký starosta, seznámí ho s kramáři a rovnou ho pošle na cvičiště, kde si procvičí svůj meč i luk. Vzápětí dostane nabídku prozkoumat blízké okolí a sestoupit do zatuchlých kobek pro předměty velké ceny. Než hrdina opustí město, místní bard ze své loutny vykouzlí nádherné tóny, romantické balady, která se Vám vryje do paměti, stejně jako líbezný hlas pěvkyně, kterou minstrel doprovází. Plni pohádkové atmosféry vyrážíte do čarovného lesa za dobrodružstvím.

Tolik k úvodu, hra si mě získala ještě jako malého kluka, kdy jsem poznával kouzlo her na hrdiny a strávil jsem u ní mnoho hodin, základním prvkem, který tuhle diablovku odlišoval, byla možnost vytvořit si druhého, vlastního hrdinu/hrdinku a celé dobrodružství tak procházet ve dvou. Což mělo za následek zvýšený pocit smysluplnosti a cítili jste se být milování, také Vás to leckdy postavilo před frustrující okamžiky, kdy partner zemřel. Od čeho ale potom byli svitky vzkříšení :-) Protlučete se několika podzemními kobkami, a na konci vaší cesty Vás čeká hlavní boj a velkolepé finále, s kým ale neprozradím, snad jen název hry by Vám mohl napovědět :-)

Určitě si užijete i audio složku hry, konkrétně ústřední motiv je perfektní a doporučuji shlédnout video na YT (odkaz zde ve videích), které by Vás mělo naladit na to, Darkstone si alespoň vyzkoušet. A dobrá zpráva pro všechny majitele androidfounů, hra vyšla i na tuto platformu a sviští perfektně :-) Já jí momentálně buřím na Xperii M a je to paráda :-)

Pro: Nostalgie, OST, volná kamera, old school grafika, vyšlo na android a free :-)

Proti: V dnešní době může leckoho odradit hranatá grafika, několik bugů, výrazně usnadňující průchod hrou (což může být i plus)

Noo tak kvůli této hře jsme jako začínající malý pařmen utratil 2 tisíce za grafickou kartu. A že v té době to nebylo málo! Bylo mi asi 10 a dostat na narozeniny jedinný dárek a ještě k tomu nějáký nesmysl do PC byl pro rodiče nesmysl, ale já si stál za svém.. DarkStone byla moje druhá originálka (první byl Posel bohů) nó a čekal jsem asi půl roku než jsem ji rozjel kvůli již zmiňované grafice. Tak jsem se těšil, až si pořádně zapařím! Mezi tím jsem žasnul nad možnostmi ve hře a nad kouzly které jsem si pročítal v příručce...
A když už jsem si konečně zahrál tak jsem byl opravdu nadšený, ale čekal jsem více. I Konung: Legenda severu mi přišla mnohem hratelnější. Bohužel DarkStone mě rychle omrzelo a nabídlo jen stereotyp. Sice musím uznat že svoje kouzlo určitě má, ale nebyl to asi můj šálek kávy.

Pro: hodně kouzel, povolání, 3D grafika

Proti: pořád temnota a tma, 3D grafika, Stereotyp, Příběh taky nic moc a pro mě je také - že je to klikačka a to o dost horší než Diablo