Darkened Skye

27.01.2002
15.11.2002

Akční adventury to nikdy nemají lehké. Na jedné straně hráči buď nadávají na nedostatečnou akčnost s otravnými logickými hádankami, nebo si naopak stěžují na zbytečné akční prvky, které kazí atmosféru hry. Tento neduh se ale pokouší překonat akční adventura Darkened Skye.

Hlavní hrdinkou hry je zrzavá dívka jménem Skye z Lynlory. Se Skye se podíváte do kouzelného světa plného dobrodružství a magie. Její matka, údajná kočovná obchodnice, jí zanechala tajemný amulet, který spolu s nálezem předmětu s vyrytým "S" otevírá příběh o Velké Duze a temném Lordu Necrothovi. Od té doby není jejím úkolem nic jiného, než (jak jinak) záchrana celého světa.

Hra se ovládá stejně jako jakákoliv typická akční adventura z pohledu třetí osoby. V Darkened Skye na vás čeká třicet rozsáhlých levelů, více než 50 rozmanitých potvor, desítky logických problémů a velké množství kouzel, které jistě najdou své uplatnění. Za zmínku stojí i zajímavý systém kouzlení, který využívá "Skittles" - cukrovinky od M&M's podobné našim Lentilkám. Různé barvy Skittles vyvolají kouzlo příslušící dané barvě.

Pěkná, pohodová akční adventura, která si na nic nehraje. Na své si přijdou jak příznivci akce, tak adventurních postupů, obojího je totiž v této hře dostatek a zpracování je na opravdu kvalitní úrovni.

Za zmínku pak stojí především systém kouzlení, který je vskutku originální a můžete se těšit na velikou škálu různorodých kouzel. Ať už se jedná o kouzla nutná k postupu hrou, tzn. ta spíše adventurního rázu (např. plachtění, zmenšení, pravdivé vidění), tak kouzla, která hráči pomůžou v soubojích, každé opravdu mělo své využití a ani jedno jsem tak nenechal ležet ladem. Hra taktéž zaujme velmi pestrým a především originálním level desingem, ať už prolézáte zatuchlé katakomby, nebo se sluníte v zemích Twellů, vždy byl level desing zpracován na jedničku a ani na chvilku nebyl repetitivní. Obtížnost je vcelku ucházející a roste úměrně s postupem hrou. Logické (adventurní) hádanky zde patří spíše k jednodušším, i tak ovšem některé dokáží celkem slušně procvičit mozkové závity. Příběh je klasické klišé, ovšem od takovéto hry jsem ani kvalitní příběh neočekával.

Zamrzí ovšem otřesný český dabing a překlad, pročež doporučuji hru rozehrát raději v angličtině. Grafická stránka hry je zhruba průměrná, kochat okolím se asi nebudete, ovšem neurazí. Hudba je pěkná a vcelku příjemně se po celou hru poslouchá. Nejvíce mi ovšem vadilo množství bugů, se kterými se ve hře můžete setkat a kvůli některým opravdu nepříjemným, jsem nejednou musel použít starší save či restartovat misi (doporučuji ukládat na více pozic).

V záplavě samých "realistických", technicky dokonalých, ovšem ničím zajímavých her, je příjemná změna zahrát si konečně nějakou originální, vtipnou a hlavně zábavnou arkádovou akční adventuru.

Pro: Originalita, Různorodost, Hratelnost

Proti: Příběh, Bugy, Český dabing