Cross Racing Championship 2005

CRC: Cross Racing Championship, Cross Racing Championship Extreme

simulátor > závodní simulátor *
03.06.2005 PC
Invictus Games
Cross Racing Championship 2005 je automobilový simulátor, ve kterém mají hráči možnost si zajezdit v šesti různých prostředích, v nichž jsou specificky orientované tratě. Ty mají jedno společné, a tím je šotolinový či štěrkový povrch, krom klasicky orientovaných silnic z asfaltu. Závody tedy spočívají v překonávání rozmanitě položeného a nerovného terénu. Proto tedy Cross v názvu. Zatímco v Maďarsku hýří tratě blátem, v USA pískem a vodou, ve Francii horskými masivy a jízdou lesem, tak ve Finsku je hráč postaven před kluzké úseky poseté sněhem a ledem. Ale vyzkouší si také strmé zatáčky a skokánky ve Velké Británii, nebo rychlostně koncipované a rovné dráhy v Německu.

V hlavní nabídce je kariéra, volná jízda, rychlý závod a jízda na čas. V prvním režimu si postupně odemykáte další obsah, vyhráváte medaile, postupujete vpřed, vylepšujete vozidla a získáváte body. V tom druhém si můžete volně jezdit, což znamená všemi odbočkami, bez jakéhokoli omezení a měření uplynulého času. A zcela osamoceni. Ve třetím režimu uplatníte vlastní nastavení, ať už jde o počet kol, oponentů či styl závodu. Lze jet vyřazovací kola, obyčejný závod, popřípadě do některého ze soupeřů nabourat. V té chvíli přesednete do jeho vozidla a chopíte se řízení. A poslední čtvrtá volba zahrnuje započítávání nejlepších časů hráče, v praxi se projevující promítnutím průchozí bílé stopy vozidla, kopírujícího styl předešlé jízdy.

Stupňů obtížnosti je celkem pět, Amateur, Novice, Intermediate, Semi-Pro a Professional. V prvních dvou se auto moc nepoškodí, umělá inteligence je slabší, kdežto v těch dalších už dochází k většímu poškození aut, soupeři srší vzrůstajícím umem a lze pozorovat dění jen z kokpitu.

Dne 18. září 2018 vyšla na Steamu verze Cross Racing Championship Extreme, v níž byly upraveny reklamy na trati, vybalancovány chyby a přidána podpora pro širokoúhlá rozlišení. Jinak mezi oběma verzemi moc odlišností není, ačkoli došlo i na ty herního rázu.

MarezCZE: Ta poslední věta platí pro tu verzi z roku 2005. Ta Extreme je nějaká lehká. A jízdní model je asi též jinak koncipovaný. Původní…

CRC 2005 je mix několika různých závodních simulátorů, takže jsem se zde projel asi sedmi odlišnými druhy aut, a to jak na polní cestě, silnici či okruhu, tak na blátě, písku či sněhu.

Obtížnost už je tu od začátku nastavena celkem vysoko, což je u dnešních (nejen) závodních her vcelku vzácnost. Již v počátečních fázích hry jsem tak měl daleko větší problémy s dojížděním na stupních vítězů, než v jiných, stejně starých závodních hrách. Za stupně vítězů jsem pak získával různé součástky, kterými jsem si vylepšoval svůj vozový park a tím jsem měl větší šanci na výhru. Jelikož autoři nemají licenční práva na originální názvy vozů, jsou vozy pojmenovány speciálními jmény. Nejvíce mě asi pobavil vůz s názvem Corus (místo Focus), se kterým začínáte svoji kariéru.

Po dohrání hlavní kampaně jsem si vyzkoušel i multiplayer, ale nepřišel mi zrovna jako silná stránka této hry, což mohlo být způsobeno i faktem, že jsme hráli pouze ve dvou. Další věc, kterou bych této hře vytkl je její postupně vytrácející se zábavnost. Když totiž jedete stejnou trať již potřetí a jediný rozdíl je v počtu kol, která máte odjet, všechno počáteční nadšení je to tam.

CRC 2005 je v některých recenzích přirovnáván k sérii FlatOut. Nemyslím si, že je toto přirovnání na místě, protože v sérii FlatOut jde hlavně o destrukci (ta se zde vyskytuje pouze v omezené míře), kdežto CRC 2005 je zaměřen hlavně na závodění jako takové.

Pro: několik druhů závodů, vyšší obtížnost, Corus

Proti: multiplayer, vytrácející se zábavnost