Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Verze hry

Ke hře byl vytvořen i tzv. Creaksbox, který lze nalézt na oficiálních stránkách. Jedná se o digitální přehrávač pro adaptivní hudbu ze hry, která zde má tisíce různých variací, jež se náhodně generují, a tak žádný poslech nebude nikdy stejný. Lze si vybrat ze čtyř nastavení – short (10 minut), medium (20 minut), long (30 minut) a epic (60) – pak už stačí jen poslouchat.

Vývoj

Hra se mohla jmenovat Pareidolia podle jevu při němž dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie. Příkladem je rozeznávání tváří, zvířat a jiných objektů ve tvaru oblaků. Tímto jevem je hra inspirována.
Hra byla vyvíjena pod názvem Blik. Jméno vycházelo z toho, že ve hře hraje důležitou roli světlo. Ještě před ohlášením však byla přejmenována na Creaks, protože hra s názvem Blik už existuje.

Tvůrci

Režie, design, výtvarno: Radim Jurda
Video, výtvarno: Jan Chlup
Programování: Jan Jirsa
Animace: Pavel Pachta
Scénář, design: Sidonius von Hobrecht
Projektový manažer: Jakub Dvorský

Hudba: Joe Acheson AKA Hidden Orchestra + Rebecca Knight, Jack McNeill, Tim Lane, Jamie Graham, Ali Tocher, Yvo Ackroyd Acheson, Poppy Ackroyd, Phil Cardwell, Su-a Lee, Tomáš "Floex" Dvořák, George Gillespie
Zvuk: Matouš Godík, Tomáš "Moták" Dvořák + Tereza Hofová, William Valerián, Jakub Plachta, Emily Thiel, Jakub Soldán

Produkce: Michal Berlinger, Lukáš Kunce, Jakub Sanitrák
Portování: GRIP Digital – Jakub Mikyska, Jan Cabuk, Martin Pernica, Matouš Márai, Hedvika Jandová, Michal Popek, Pavel Pilař, Tadeáš Anděl, Martin Ferenc, Šimon Pčola, Veronika Mašková

Poděkování: Anna Jurdová, Zdeněk Jurda, David Jurda, Paraskevi Koutsoumani, Lukáš Fišárek, Jan Pačes, Susan Maly, Vlaada Chvátil, Mayda Ortiz, Lucas & Mateo, Berta & Róza, Lenka Křížová, Dana Chlupová, Petr Chlup, Alžběta Cibulková, Kristýna Šejnohová, Zuzana Krišková, Tom Matocha

Amanita Design 2020

(funkce jednotlivých tvůrců byly vyobrazeny kreslenými ikonami, jejich označení byla použita a přeložena z Apple verze)
Brasikona, 01.02.2021, zdroj: závěrečné titulky
+5
Soundtrack ke hře (živou hudbu) složil multi-instrumentalista Joe Acheson známý také jako Hidden Orchestra, na nahrávání se s ním pak podíleli i další hudebníci a jeho kolegové:

Joe Acheson – piano, citera, modulární syntezátor, bubny, kontrabas, baskytara, zvonkohra, harmonika, flétna, mey, kantele, kráječ na vajíčka, perkuse, činely, varhany, HAPI drum, smyčcová zvonkohra, tympanon, log drum, kalimba, nahrávky pole
Jack McNeill – klarinet, basklarinet
Rebecca Knight – cello
Jamie Graham – bicí, bodhrán
Tim Lane – bicí, perkuse
Poppy Ackroyd – housle
Yvo Ackroyd Acheson – chrastidla
Tomáš Dvořák – klarinet
Phil Cardwell – trubka
Su-a Lee – cello
Ali Tocher – zvonkohra, box citera, perkuse
George Gillespie – zaphir zvonkohra

Easter eggy

Ve hře lze narazit na sochu hlavního hrdiny ze hry Blasphemous. Zhruba za polovinou hry jej lze v jedné z místností zahlédnout na pravé straně v pozadí.

Ostatní

V roce 2021 vyšla limitovaná (1 000 ks) speciální edice hry, tzv. Collectors Box, který obsahuje sběratelský papírový box, klíč ke stažení hry Creaks, knihu The Art of Creaks v angličtině (vyšla samostatně i v češtině), sadu dvou ručně vyráběných pinů, čtyři litografie s obrazy přímo ze hry, oboustranný plakát s mapou a herní soundtrack na CD.