Crayon Physics

01.06.2007

freeware

Crayon Physics jsou desátou hrou v projektu Fina Petri Purha, ve kterém tvoří jednu hru za týden.

Vaším úkolem je pomoci červenému míčku posbírat všechny hvězdičky v úrovni tím, že budete kreslit různé přímky nebo čtverce a tím ho pomocí takto vytvořených objektů posouvat/zastavovat. Hra je stylizovaná jako kresba voskovkami a používá jednoduchou fyziku.

Hra byla úspěšná a její tvůrce Petri Purho vytvořil i vylepšené pokračování Crayon Physics Deluxe, které už však není zdarma a vyhrálo jednu z hlavních cen na prestižní výstavě nezávislých her IGF 2008.

Na mobilu už jsem hrál obdobnou hru, kde ale usměrňujete vodu do skleničky. Tady jde jen o to dostat kolečko k hvězdičce za pomocí kreslení tvarů. Bohužel takhle první verze hry není úplně vychytaná a když chcete z platformy na platformu udělat třeba "skluzavku", tvar vám hra změní na obdélník. Což vlastně hře nastavuje trochu obtížnost, ale na těch 10 levelech to není nic k zapocení, na rozdíl od lepší deluxe edice. Hra dobrá možná pro děti, pro dospělé leda s dlouhou chvílí. Neokouzlí, ale vyloženě ani nezklame.
Před tím, než rozehraji jakoukoli hru, zjistím si, jestli nemá více dílů a snažím se vždy začít tím prvním. Proto jsem i před Crayon Physics Deluxe vyzkoušel freeware předchůdce, který byl vytvořen během pouhého jednoho týdne.

Jedná se o opravdu netradiční počin, k němuž jsem se dostal jen náhodou a musím přiznat, že jsem se celých těch deset minut bavil tak, jako ještě u žádného jiného reálného kreslení. Jasně, že to mohlo být kapánek lepší a určitě i delší, ale o to více se těším na plnohodnotné pokračování, do nějž se co nevidět pustím.

Pro: zábavné kreslení, ztřeštěná fyzika, originální

Proti: krátké, nedoladěné

Podobnou hru jsem nikdy nehrála. Opravdu tvůrčí dílo jak autora, tak samotného hráče. Měla jsem za úkol dostat červené kolečko k hvězdičce a to jakýmkoli způsobem. Mohla jsem na obrazovku kreslit tvary podobné kvádrům, čtvercům a kol. Nemuseli být nutně přesně geometrické, někdy stačilo udělat i obrazec podobný bramboře.

Kolečko se rozkutálelo a já stavěla různé mosty nebo pod něj kreslila různě tvarovaná kola a podobně abych ho dostrkala až k hvězdě. Hra je celkem krátká, ale když nevíte jak na to, trvá vám její dokončení o dost déle, než autoři nejspíše zamýšleli. Když jsem přišla na pár triků, šlo to poznání lépe.

Pro: nápad, tvořivost hráče

Proti: chybí mi možnost kreslit jakýkoli tvar (třeba schody), krátké

Nápad je úžasný, bohužel zatím v této verzi není dotažen k dokonalosti. Při kreslení objektů se pořád moc často stává, že to hra "nepochopí" respektive neumožňuje složitější křivky. Musíte si tedy vystačit pouze se základními útvary.

Moc se těším na finální verzi plné hry, která dle videa vypadá skvěle. Ale jestli byla tato verze opravdu vytvořena během jednoho týdne, tak je autor vážně machr a o plnou hru se nebojím.
Skutečně výtečný a originální koncept, který chytne a nepustí, dokud hru nedohrajete(což netrvá dlouho). Hra má 7 levelů a dostat se na konec zabere cca půl hodiny, což není moc, ale já osobně se ke hře rád vracím i teď, protože je výborná na oddych a vzhledem k tomu, že tohle je pouze předkrm před chystaným "Crayon Physics Deluxe", máme se skutečně na co těšit.

Pro: Nápad, originalita, grafika

Proti: zamrzí nemožnost nakreslit kterýkoli tvar