Codename: Gordon

Half-Life 2D

17.05.2004

freeware

Gordon Freeman jako dvourozměrná postava. Zní to sice velmi prapodivně, ale Codename: Gordon je skutečnou adaptací hry Half-Life 2 do podoby dvourozměrné plošinovky ve stylu prvních dvou dílů Duke Nukema.

Ve hře se chopíte role samotného Gordona, jak už název napovídá, a v celkem osmi úrovních (Pláže, Vězení, City 17, Přístav atp.) budete bojovat proti Combine, zombíkům, headcrabům a dvěma bossům. K boji vám poslouží pistole, SMG, granáty, Gravity-Gun a samozřejmě páčidlo, které v žádné hře s Freemanem nesmí chybět. A aby to nebylo málo, tak se i svezete v bugině.

Příběh zde příliš nehledejte, ale přece jenom se dočkáte několika lehce parodických dialogů s hlavními postavami z HL2 (Barney, Alyx, Eli Vance a nesmí chybět ani G-Man).

Samotná hra již oficiálně není nikde k dispozici a lze ji stáhnout buď z některé ze softwarových databází, nebo ze Steamu (v internetovém prohlížeči zadejte jako adresu "steam://install/92"), ač stránka hry na Steamu již není. S tím také souvisí nefunkčnost žebříčků ve hře.

Codename: Gordon je průměrnou hrou jež imituje slavné Half-Life (dále jen HL) a má v sobě i jeho hudbu a zvuky. Je to jednoduchá skákací plošinovka která až na zasazení do HL, nemá prakticky co nabídnout, je to spíše na odreagování při nechuti hrát něco jiného.

Po technické stránce je to bída, grafika je spíše podprůměrná ale i přesto se našli světlé chvilky pro HL tak ikonické jako jsou logické puzzly, například průlez šachtou, nebo vychytávky gravity gunu stejné jako v HL.
Ve hře se taktéž setkáte s několika známými nepřáteli a postavami s nimiž můžete vést větvený dialog a odpovídat jim (!).

Hra má celkem přibližně přes dvacet úrovní a dva bosse. Celkový odehraný čas je přibližně 1 hodina.
Dohráno na nejlehčí obtížnost.

Pro: Vtipné dialogy, Mini puzzle, Nostalgická rychlokvašková vzpomínka na HL, Délka.

Proti: Vzhled a zpracování, Frustrace, Příliš hrbatá grafika.

Herní výzva 8
Tuhle hru jsem hrál již před několika lety, když jsem byl ještě mladší, asi okolo 10-12 let. Tehdy jsem příliš o Half-Lifu netušil, ne že by jsem ho neznal, ale neviděl jsem z něj nic jiného než nějaké obrázky a hra mě příliš nezajímala.

Nyní jsem si ji zvolil do své herní výzvy, protože příliš freeware hry nehraji. Dříve jsem je hrával, protože jsem neznal rozdíly mezi freeware a klasickými placenými hrami. A musím říct, že hra mě bavila, i po té dlouhé době, co jsem ji nehrál.

Na hře mě prostě a jednoduše zaujalo její 2D zpracování, které bylo naprosto kouzelné. Líbily se mi lokace daných prostředí. Nejvíce mě překvapila jízda buginou, to jsem opravdu nečekal.

Ve hře jsem se setkal se známými postavami jako např. Alyx Vance, Barney atd. S nimi vedete vtipné rozhovory. Teď si asi klepete na čelo a říkáte si, vždyť Gordon Freeman nemluví. A máte pravdu, protože používáte pouze znaky, jako je vykřičník, otazník nebo smajlík.

Jelikož je hra docela krátká, tak se nedá uložit, a proto jsem ji musel projít najednou. To by nebyl problém, kdyby se mi hra ke konci posledního levelu nesekla, a já ji nemusel začínat znovu. I přesto jsem si hru prošel podruhé a nebylo to vůbec špatné.

Poté co jsem dohrál hlavní hru, otevřel se mi ještě bonusový level, ve kterém se nachází socha Gordona Freemena a vy ji musíte po určitou dobu chránit.

Pro: Jednoduché ovládání, pozadí, vtipné dialogy, páčidlo

Proti: Bugy, chabá umělá inteligence