Kreslené obrazovky si udržujú kvalitu počas celej hry. Na hru sa v podstate celý čas pekne pozerá, ale u mňa nespôsobila vyloženú radosť. Vzhľadom na zasadenie do steampunkového sveta totiž oplýva hlavne menej výraznými a hnedými farbami. To nemusí byť nutne zápor, ale rozprávkové sýte farby sa mi páčia oveľa viac. Taktiež zvuková stránka na tom nie je zle. Komorná hudba počas hrania vyložene neruší a dabing postáv je väčšinou dostatočne kvalitný. Bohužiaľ sa nájdu aj slabšie hlasy a zvučka vám môže po čase začať prekážať, ale to by nemusel byť problém, ak si k nej sadnete na polhodinku a potom idete zase robiť niečo iné.

Náplň hry taktiež trochu škrípe. V hre sa nachádza dostatok hádaniek. Tie nie sú väčšinou príliš originálne, ale to nevadí. Problémom je ich nevyvážená obtiažnosť. Niektoré totiž zvládnete vyložene za pár sekúnd, niektoré vám však budú trvať oveľa dlhšie. Taktiež vám hra toho priveľa nevraví a napr. v jednom puzzli vám zabudne povedať, že časti, ktoré máte poskladať do jedného celku, môžete dvojklikom otáčať. Navyše novinka tohto titulu - mechanický pomocník Matthew - nie je takmer vôbec využívaný a preto keď konečne treba použiť jeho pomoc, aj zabudnete, že ho vlastne máte k dispozícii. Ja som mal s týmto problém ešte aj ku koncu hry.

Taktiež obrazovky s hľadaním skrytých objektov majú kolísavú kvalitu. Pri niektorých totiž nemáte k dispozícii názvy hľadaných predmetov, pretože sa jedná o rôzne steampunkové trúbky a srandičky. Preto vám hra poskytne iba VEĽMI malý obrázok toho, čo máte nájsť. Ja som často nebol schopný poriadne rozoznať, čo mám vlastne hľadať.

Celkovo by som teda Clockwork Tales odporučil ako chvíľkový relax na maximálne polhodinové hranie. Vtedy bude najviac baviť nenáročná hrateľnosť a nebude sa zajedať. Nie je to síce najlepší kúsok v rámci svojho žánru, istú kvalitu však má. Príbeh asi tiež nikoho neoslní, ale v tomto žánri ho beriem skôr ako pojítko medzi obrazovkami a hádankami než čosi viac.

Pro: dobré pre krátkodobý relax, vyložene nefrustruje

Proti: pri dlhšom hraní začne nudiť, nevyvážená kvalita hádaniek/hidden object obrazoviek

Pracovný život vývojárov Artifex Mundi musí byť – nudný ? Nezáživný ? Monotónny ? Alebo naopak, uspokojivý ? Zamýšľam sa preto, lebo za posledné 2 týždne som od nich odohral 4 first person adventúry (a majú kopec ďalších) a nejde im uprieť jedna vec: dokážu predávať to isté a napriek tomu sa po malých krôčikoch posúvať vpred.

Clockwork Tales ma svojim príbehom a úvodom (únos profesora, herné prostredie) potešil zo všetkých Artifex Mundi hier najviac, ale časom to už bola rutina práve preto, že som to už zažil 3x.
Aj tentoraz je to o behaní od rébusu k rébusu (spájačky, doplňovačky, tentoraz bola dokonca maľovaná krížovka, výroba rôznych predmetov podľa návodu atď. atď.) a v pravidelnom riešení HOG minihier, ktoré sa zvyčajne objavili “na nejakej” obrazovke v momente, keď som potreboval predmet, ktorý som predtým nikde nevidel. Ako som písal už pri Grim Legends 2, pohyb medzi obrazovkami je rýchly a tak nie je problém pravidelne scanovať obrazovky, či sa tam náhodou neobjavila HOG minihra. Len s tým treba počítať, lebo pri hraní prvej hry som pre to nemal veľa pochopenia.

Pokiaľ ide o rébusy, tak tie sa v rámci Artifex Mundi hier opakujú, ale napriek tomu nemôžem povedať, že by som sa nudil. Moja hlava dostala vždy aspoň trochu zabrať (boli aj také, ktoré vyslovene neznášam – tlačítko Skip pomohlo 2x), prípadne som trošku potrápil hlavičky mojim deťom.

Takže sumár
- first person adventúra
- hromada rébusov a HOG minihier
- herná doba okolo 5-6 hodín (samozrejmosťou je bonusový cca 1-hodinový príbeh)
- príjemné grafické spracovanie
- vďaka voliteľnej obtiažnosti je hra prístupná pre každého

Furt je to to isté, ale neviem si pomôcť, no mne to nevadilo. Aj tá cena (v prepočte asi 40 centov za 1 hru), za ktorú som kúpil hry na fanaticale, mi ani trochu nevadila :)

Pro: fajn hra na odreagovanie

Proti: rébusy sa medzi Artifex Mundi hrami dosť opakujú