Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Caesar IV

26.09.2006
73
30 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Caesar 4 je pokračování úspěšné historické budovatelské strategie Caesar III ze série Caesarů. Hlavní novinkou je, kromě změny vývojářů, přechod do plně 3D enginu.

Caesar je typickou budovatelskou strategií s cílem uspokojit náročné požadavky římského senátu, čehož se docílí právě vybudováním prosperující provincie. Princip hospodaření je jednoduchý, většina ekonomiky se bude točit v kolotoči "těžba - zpracování - výroba - prodej". Samozřejmě vše bude směřovat k uspokojení obyvatelstva, Říma a městské kasy.

Dalším typickým prvkem série Caesar je budování a vedení vojenských sil, snaha o získání náklonosti všech bohů, ustálení obchodních cest a samozřejmě hromadění peněz.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
Moje úplně první hra tohoto typu. Ze začátku samozřejmě zmatenost, v každé misi jsem se snažil vybudovat dokonalé město a ono to většinou není vůbec potřeba. Stačí plnit účelně požadovaná kritéria.

Alfou a omegou je neustálá kontrola toho, kam až sahá vliv těch kterých konkrétních budov (většinou vždy překvapí, jak krátký ten vliv je) a co si můžete dovolit postavit daleko a co už ne. To hráče nutí stavět většinu budov nahňácaných na sobě, takže je tu konstantní boj s místem.

A i když je každá mise na začátku stejná, bavilo mě to až do konce. Pokaždé je třeba své konečné snažení soustředit na něco jiného (v pozdějších misích vlastně na všechno) a zejména parametr kultury a prosperity města je velkou výzvou, pokud chcete dosáhnout většího čísla. Postavení zdi okolo celého města je výzvou především pozornosti, vždycky se najde nějaká mezírka.

Budování armády bylo většinou navíc a přišlo mi trochu nevyužité. Než jsem přesunul pomalu jedoucí armádu, o invazi se už většinou postarala zeď s obrannými věžemi popřípadě "policie" a na armádu zbyly jen zbytky.

Zdroje jsou nevyčerpatelné, to je dost značné zjednoduššení. Vlastně jen stromy ubývají, a ty zas dorůstají, ostatní doly jsou nekonečné. Dovedl bych si to představit těžší.

Graficky je to moc pěkné, ovládání v pohodě (jen otáčení budov před jejich postavením je dost blbě udělané). Hudba je fajn, ale přišlo mi jí málo, někdy jsem měl pocit, že poslouchám hodinu ten samý song.

Moje první zkušenost s žánrem budovatelské strategie ze starověku dopadla dobře a nebudu se bránit si někdy zahrát i některou z četných kopií Caesara.
+14
  • PC 90
Z mého pohledu trochu mírumilovněji zpracovaní Ageové s více možnostmi obchodu a rozvoje všeobecně. Kampaň jsem zatím nestihla dohrát, ale rozvíjí se čím dál slibněji a variant, jak se obohacovat a uspokojovat jednotlivé vrstvy se objevuje stále víc. Hra mě každopádně učí pracovat s prostorem a využívat ho, z mého pohledu bohužel na úkor jakési estetiky města (hele, furt sem ženská, jasný ?). Grafika je příjemná, ovládání i s touchpadem hodně jednoduché. Rozhodně hra, u které ztvrdnu ještě na pár dní.
+6