Bomberman

23.07.2004

Bomberman, který byl vydán na mobilní platformu Nokia N-Gage, je dalším dílem z početné arkádové série. Příběh se točí okolo krádeže zlaté sochy Bombermana, kterou mu nechali vyrobit jeho fanoušci a Bombermanovi nezbývá nic jiného, než ukradenou sochu najít a vrátit zpět na čestné místo.

Hratelnost zůstala stejná a hráč má za úkol během daného časového limitu zlikvidovat veškeré nepřátele v každé úrovni, aby se mu otevřely dveře do úrovně následující. Ty je však třeba nejprve nalézt pod některou ze zničitelných překážek. K likvidaci překážek a nepřátel slouží bomby, které po několika sekundách od položení sami explodují. V jednotlivých úrovních se nachází různá vylepšení, která hráči usnadní další postup. Po jejich získání je Bomberman rychlejší, může pokládat více bomb najednou nebo se zvýší jejich účinnost.

Hráč navštíví celkem osm světů o čtyřech úrovních. Po zdolání finální úrovně každého světa následuje ještě souboj s bossem a po poražení posledního bosse přijde na řadu souboj s hlavním padouchem. Mimo sigleplayeru hra nabízí také multiplayer pro dva hráče přes Bluetooth.

• NGage 70
Zatím bezkonkurenčně nejlepší hra, jakou jsem na N-Gage spustil. Má svoje mouchy, to ano, ale není jich tolik, abych se nemohl setsakra bavit. Z této série jsem hrál jen Dyna Blaster, což je spolu s Atomic Bombermanem asi nejznámější díl a N-Gage Bomberman se Dyně svou hratelností bez problému vyrovná.

Zpočátku jsou levely malé a vcelku jednoduché, ale časem začne hodně přituhovat a kdybych musel celou hru absolvovat jen se třemi životy, které jsem na začátku dostal do vínku, určitě bych nepochodil. Naštěstí však lze pokračovat dále a jediné, co ztráta tří životů za sebou znamená, je vynulování celkového skóre, které pro mě v tomto případě nehraje téměř žádnou roli.

Jednou z mála věcí, která mi na tomto Bombermanovi vadila, byl sedmý a zčásti i osmý svět. V tom sedmém byla po stranách levelů děla, která střílela bomby s největší účinností, což by ještě samo o sobě nevadilo. Když však výbuch bomby zasáhne dveře do další úrovně, vyleze z nich čtveřice penízků, která může procházet zničitelnými překážkami a je po srandě. Jelikož jsem bomby vystřelené z děl nemohl nijak korigovat, docházelo k tomuto jevu až příliš často a jedinou možností, jak levely v sedmém světě dokončit, bylo dobré umístění dveří buď u stěny nebo až ke konci levelu. V osmém světě zase jezdily tři motorky, které se mohly volně pohybovat a sesypaly se na mě hned po startu úrovně, takže přežití bylo dílem náhody.

Odbouchávat cihly, kanály či kaktusy ve formě překážek a masožravé květiny, aligátory nebo štíry ve formě nepřátel byla jinak opravdu skvělá zábava a je jen škoda, že mi nevydržela déle. Vůbec bych se nezlobil za dvojnásobný počet levelů, ale nic s tím nenadělám. Již teď se těším na další skvělé hry, které vyšly na tuto nepříliš populární platformu.

Pro: hratelnost, měnící se prostředí, neomezené množství životů, bomby, hudba

Proti: sedmý a osmý svět, krátké