Blackguards

The Dark Eye: Blackguards

strategie > tahová strategie
22.01.2014 PC
The Dark Eye: Blackguards pokládá hráči jednoduchou otázku. Co by se stalo, kdyby osud světa v tísni nelpěl v rukou ctnostných rytířů v naleštěných zbrojích, ale otěží se záměrem jeho záchrany by se naopak chopili zatracenci a zločinci odsouzení na smrt?

Ve hře se ujímáte role usvědčeného a odsouzeného vraha, který se s partou neméně pochybných existencí vydal na dlouhou výpravu skrze jižní Aventurii, jejímž cílem je zabránit pádu světa do temnoty. Postupem skrze kapitoly se postupně dovíte více a více v příběhu plném intrik a nečekaných zvratů, v němž o morální rozhodnutí není nouze. Jak daleko zajdete, abyste dosáhli svých cílů?

The Dark Eye: Blackguards je turn-based RPG od společnosti Daedalic Entertainment. Čeká vás 180 plně trojrozměrných map s řadou interaktivních objektů pro tahové souboje na (do hexagonů rozdělených) bojových polích. Vypomoci si lze v taktických bitvách i více jak 40 speciálními schopnostmi vašich antihrdinů a více jak 90 kouzly.

kiwizak: Je to dost dlhe a ja uz netusim ani preco som to nakoniec nedohral, kedze ma to hodne bavilo. :)

První hodiny jsem se bavil královsky. Do hry zkušený hráč vklouze bez porblémů, vše je intuitivní. Důležité je, že přes mé původní očekávání se zde neklade hlavní důraz na tu RPG část. Hlavní jsou taktické souboje na kole alá HOMAM. Boj je fajn, kouzlení taky ujde, i přes občané bugy, jako například když některé kouzlo prostě nelze spustit. Jedenkrát se mi dokonce stalo, že veškerá akce zamrzla a bylo nutno boj restartovat, což zde není žádný problém. Czechpointy před každým bojem jsou prima věc a tak většina soubojů se dá zvládnout. RPG možnosti jsou tu dovedené tak napůl. Ano jsou tu charaktery , ale jsou příběhově dané a nemůžete je nikterak ovlivnit, aspoň, že jejich vzájemná konverzace je fajn. Sbíráte itemy, ale těch je ve své podstatě tak málo druhů, že sbírání Vás bude v druhé fázi hry spíše otravovat. Staty si můžete upravovat a systém je povedený, opět po půlce hry i tohle ale přestane rychle bavit, protože schopnosti máte všechny a posouváte jen jednotlivé staty či kouzla na vyšší úroveň.
Fajn je, že příběh, poněkud překobinovaný na můj vkus, dáva občas možnosti se alespoň do malé míry rozhodovat. Jinak samozřejmě nejlepší částí jsou taktické boje a pro mě i líbivá fantasy grafika. Úroveň obtížnosti je tak akorát a když se něco nepodaří, vždy se dala vymyslet úspěná taktika. Paradoxně délku hry hodnotím jako klad i zápor, protože poslední kapitoly už působí spíše jako nastavená kaše a já je prošel jen z povinnosti.
Blackguards je velice zajímavá hra, hlavně v prvních hodinách, bohužel s postupným hraním ztrácí své kouzlo. I přesto jsem si jí užil, ale jak moc by této hře pomohlo více itemů, více možností co dělat a prostě větší pozornost a pomazlení tvůrců. Takto hra působí trochu osekaně a je to škoda.

edit: Ještě jedna drobnost do spoileru hru jsem nedohrál, ač to nemívám ve zvyku, ale ta mise, kde se máte dostat na konec tunelu a za Vámi se táhne zelená mlha, mě opravdu zasadila poslední ránu. Koho hergot napadlo dát do mise, která je sama o sobě svou podstatou dlouhá, nejpomalejší NPC zombie, to je tak dementní,
že jsem to prostě vzdal a odmítám dát této hře hodinu života bez špetky zábavy za to a musím o několik procent i snížit hodnocení, opravdu na facku vývojářům. Tohle jsou ty nedodělky co hru hrozně srážejí.

Pro: Taktické boje, grafika (subjektivní), konverzace postav

Proti: Stereotypní, bugy, nedotažené