Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Vývoj

Populární postava Imoen se v prvních verzích hry vůbec nevyskytovala. Tvůrci ji přidali až později, protože ze začátku hry chyběl zloděj dobrého přesvědčení. Jelikož nezbyl žádný rozpočet na nahrávání, poskládali tvůrci její linie z voice-overu z vyřazeného dema. Původní charakter byl guard jménem Pique.

Tvůrci

Portréty Ajantise a Corana byly vytvořeny podle vzhledu spoluzakladatelů společnosti Bioware Raye Muzyky (Ajantis) a Grega Zeschuka (Coran).

Hardware

Hardwarové požadavky

Operační systém: Windows 95/98/ME/2000/XP/Vista
Procesor: Intel Pentinum II 300 MHz nebo AMD K6-IIIMhz
Paměť: 64MB RAM
DVD-ROM: 2x nebo rychlejší
Grafická karta: DirectX kompatibilní
Zvuková karta: DirectX kompatibilní
DirectX: 8.0 nebo lepší

Easter eggy

Na jedné mapě můžete potkat kobolda, xvarta a tasloie, kteří vám po rozhovoru darují autogram. Jmenují se Larry, Darryl a Darryl a jsou odkazem na trojici bratrů v našich končinách neznámém americkém seriálu Newhart. V seriálu vždy mluví jen Larry (vyjímkou je finálová epizoda) a pokaždé se představí větou "Hi, I'm Larry and this is my brother Darryl and my other brother Darryl." Stejnou větou přivítá i naši družinu ve hře.
Postava menom Shar-Teel dosť často hovorí easter-eggovú hlášku "If it bleeds, i can kill it" čo je parafráza na veľmi známu hlášku Arnolda Schwarzeneggra vo filme Predator, ktorá znie "If it bleeds, we can kill it".
Některé postavy citují verše hudebních hitů:
Dynaheir říká "These boots were made for walking, and that's just what they'll do". Jedná se o jeden z největších hitů legendární zpěvačky Nancy Sinatra.
Hláška Alory "C'mon people now, smile on your brother. Everybody get together, try to love one another right now." jsou verše písně Get Together od The Youngbloods. Její "I don’t think you’re happy enough! I’ll teach you to be happy!." je zase odkaz na píseň Ren & Stimpy - The Happy Happy Joy Joy Song.
A Coranova hláška "Luck be a Lady" je název hitu Franka Sinatry.
Společník čaroděj Xzar má ve hře hlášku: "I ate his liver with a nice chianti and some fava beans." Tato hláška je odkazem na postavu Hannibala Lectera z filmu Mlčení jehňátek, ve kterém hlavní protagonistce říká tatáž slova, dokonce i s přehnaným mlaskáním, kterého použil i Xzar.
https://www.youtube.com/watch?v=iVlkZVAw8Gc
Opilec Lachluger v hostinci U Rudé otepi pronese: „Oh. I’m a lumberjack, and I’m okay. I sleep all night and I work all day.“ Jedná se o verš ze slavného hudebního skeče Lumberjack Song od Monty Pythonů.
Hláška Xzara „I am become Death, destroyer of worlds!“ odkazuje na Juliuse Roberta Oppenheimera, jednoho z tvůrců atomové bomby.
Ve hře se nachází postava jménem Lord Foreshadow, který v konverzaci s hráčem zmíní město Neverwinter. Anglické slovo "foreshadow" znamená předzvěst určitých budoucích událostí, je tedy možné, že sama postava poukazuje na hru Neverwinter Nights, kterou Bioware vydali několik let poté.
V oblasti jižně od Beregostu můžete potkat lovce jménem Bub Snikt, který je na lovu ogrů. Je to odkaz na Wolverina. Bub je přezdívka, ktrerou Wolverine dává různým lidem a Snikt je interjekce pro zvuk, co v komiksech vydávají Wolverinovy drápy.
Mezi mnoha dalšími má čaroděj Xzar také ve hře hlášku: Tell me about the rabbits. Jedná se o odkaz na novelu od Johna Steinbecka O myších a lidech, kde stejnou hlášku použije také jedna z postav Lennie, poněkud slabomyslný hromotluk. A přiznejme si - Xzar do té hlášky svým tónem přidal nádech poněkud větší slabomyslnosti.
V jeskyni hluboko v Cloakwoodském lese lze najít postavu jménem Peter of the North. Je odkazem na Petera Northa, gay porno hvězdu, která hrála ve více než 2000 filmech pro dospělé.
S tímto vědomím si nyní zkuste znovu přečíst část jeho dialogu: "You just don't know the subtleties of wood and wood-related activities. These creatures are docile and... and it is worth the risk. Um... even the darkest of caves can be a rewarding experience for the woodsman that knows how to hand himself. Why, um... subterranean trees can yield the best material for carving... ah, ornamental... things."
Pomocí kouzla silná náklonnost, ovládnutí či zmámení osoby nebo savce a následným promluvením s ovládnutou osobou, se můžete dopracovat k některým zajímavým "bonusovým" dialogům viz. video.

Ostatní

Mnoho fanoušků si všimlo podobnosti skladby "Attacked By Assassins" od autora hudby hry Michaela Hoeniga s úvodní znělkou filmu Lifeforce z roku 1985 od Henryho Manciniho. Hoenig nebyl nikdy z údajného plagiátorství obviněn, přesto posuďte sami:

Attacked by Assassins (Baldur's Gate, Michael Hoenig)
Lifeforce Theme (Henry Mancini)
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 21 minut a 31 vteřin.
Pokud několikrát kliknete na parťáka Khalida, řekne: ,,Ch...ch-ch-ch-Chia!" Což je odkaz na dekorativní zahradní keramiku ve tvaru zvířat a dalších věcí, které byly velmi populární zejména v devadesátých letech.
Reklama: odkaz
Portrét Imoen byl vytvořen podle vzhledu ženy Deana Andersena, hlavního grafika herního terénu.
Hra obdržela hodnocení PEGI 12 (pro EU) a ESRB Teen 13+ (pro USA).