Bad Mojo

29.02.1996
Pulse Entertainment
V Bad Mojo si vyzkoušíte jaké to je být švábem. Entomolog Roger Samms, známý svými výzkumy v oblasti hmyzí říše, ukradl milión dolarů a právě plánuje útěk do Mexika v jednom zapadlém baru v San Franciscu. Roger má naspěch a málem ve svém pokoji zapomene medailonek ve tvaru švába. Po nalezení medailonku ale pozná jeho moc, převtělí se do obyčejného švába. Jako šváb bude muset Roger nalézt cestu ke zpětnému převtělení zpátky v člověka.

Z pohledu shora budete jako šváb procházet povětšinou prostředí vytvořené lidmi (statické pozadí), řešit různé hádanky, s využitím prostředí porážet nepřátelský hmyz atd.

V roce 2004 byla hra znovu vydána pod názvem Bad Mojo Redux.

Crash
Crash

Garret: Předpokládám, že diskuze pod článkem pozvolna uvadne a většina nejasností už byla, nebo v nejbližší době bude objasněna. Pak asi…

Nebyť Herní výzvy 2016. Tak by som sa pravdepodobne k Bad Mojo už nikdy po rokoch nevrátil. Po dohraní som z hry nadšený. Je to temná, naturalistická, bizarná a nápaditá adventúra, ktorej originalita zaujme ešte aj dnes, 20 rokov od vydania. Cesta švába vedie cez množstvo obrazoviek, ktoré obsahujú stále niečo nové. Svet je detailne spracovaný a je plný nástrah. Spomeniem smrteľný útok pavúka, ktorému sa dá zabrániť správnym natočením cigarety v správny moment, prekonávanie vyliatych lepidiel alebo zlikvidovanie veľkej hladnej krysy. Na obrazovkách to riadne žije a pobehujúci hmyz je takmer na každej druhej obrazovke.

Riešenie hádaniek je logické, ovládanie je jednoduché a používajú sa len šípky. Vadila mi však citlivosť ovládania, šváb je dosť rýchly a správne sa natočiť na nejaký objekt či cestu bol niekedy veľký problém. Každopádne ale potešilo, že sa náš hlavný hrdina nemotkal pomaly ako slimák (čo je v dnešných pomalých adventúrach moja nočná mora). Páčilo sa mi, že hra nebola vyrábaná pre deti a tak sa hra nebojí ukázať trošku krvi, hnijúce jedlo, rozkladajúci sa hmyz alebo vnútornosti. Je to celkovo dosť temné, humor je tam tiež zákerný (animácia s dobodaním matky jej práve narodeným synom) a celkovo je ten šváb vlastne taký malý zmrd :)

Jedna z najlepších adventúr aké som kedy hral.

Pro: Originalita, neskutočné množstvo nápadov, svet hmyzu, nezabudnuteľné situácie a nástrahy, detaily, vizuálna stránka ktorá vypadá aj po 20 rokoch stále dobre

Proti: Ovládanie je dosť citlivé

Chtěli jste se stát někdy otravným hmyzem a cupitat po rozkládajích se vnitřnostech ryby připravované v kuchyni? Či jen přelézat mrtvolky kamárádu, kteří skočily na lep, a to doslovně?

V Bad Mojo ani nedostatnete na výběr. Jednou už je z vás malý a mrštný šváb, snažící se vyhýbat překážkám lidským, prostorovým i těm, od biologicky vyspělejších živočichů.

Autoři museli mít jistě cit pro detail, jinak si nelze vysvětlit pestrost umně nafoceného, a poté doupraveného prostředí, kdy se během hraní opravdu cítíte jako několika centimetrový hmyz. Ostatně, nejeden hráč si při hraní druhého titulu Pulse Entertainment začne blíže všímat skulin a méně přístupných a viditelných míst svého pokoje, zda tam náhodou nekypí něžádoucí život neoblíbených členovců. Stovřená pozadí jsou navíc vyvedeny velice naturalisticky, neušetří vás pohledu na zahnívající zbytky jídla, žiletky vysypané na kryse nebo jen na další, již vyschlé torza příslušníků hmyzí říše. Navíc je vše prolnuté detaily jiného druhu, od pohybujících se fotografií v novinách až po podivně zajímavé animace.

Netradiční nápad vyčnívá nad vším ostaním, samotném hraní ale nijak nezaostává, naopak díky své intuitivnosti si hráč vystačí pouze s šipkami pro orientaci směru pohybu švába a s logickým uvažováním. Naopak se příliš nepovedl casting hlavního hrdiny, představitele toho, z kterého se stane šváb (nicméně to platí jen pro intro a závěr).

Originální adventura s nápaditou premisou, která by neměla chybět v portofilu dohraných titulů žádnému hráči-labužníkovi. Na závěr ještě velice zajímavý rozhovor s tvůrci, po kterém si u mě získali další body.

Pro: hratelnost, vizuální stránka, detaily

Proti: nevyšlo pokračování