Bad Mojo

29.02.1996

V Bad Mojo si vyzkoušíte jaké to je být švábem. Entomolog Roger Samms, známý svými výzkumy v oblasti hmyzí říše, ukradl milión dolarů a právě plánuje útěk do Mexika v jednom zapadlém baru v San Franciscu. Roger má naspěch a málem ve svém pokoji zapomene medailonek ve tvaru švába. Po nalezení medailonku ale pozná jeho moc, převtělí se do obyčejného švába. Jako šváb bude muset Roger nalézt cestu ke zpětnému převtělení zpátky v člověka.

Z pohledu shora budete jako šváb procházet povětšinou prostředí vytvořené lidmi (statické pozadí), řešit různé hádanky, s využitím prostředí porážet nepřátelský hmyz atd.

V roce 2004 byla hra znovu vydána pod názvem Bad Mojo Redux.

@Garret (21.01.2016 13:05): Předpokládám, že diskuze pod článkem pozvolna uvadne a většina nejasností už byla, nebo v nejbližší době bude objasněna. Pak asi článek doplníme o takové upřesnění. Nejsem admin, takže článek nemůžu sám upravovat a nechce se mi Memphise otravovat každý týden s nějakým doplněním.

Dle recenzí a hodnocení vypadalo Bad Mojo jako celkem slušná adventura, ale bohužel s tím nemohu souhlasit. Nápad hrát za švába je celkem dobrý a ač nejsem příznivec hmyzu, zní to alespoň zajímavě. Slušné je i zpracování. Hrál jsem Redux verzi z GOGu, takže časté filmové sekvence vypadají celkem k světu. I grafika samotné hry je dobře pojatá, vyloženě fotorealistická. Autoři se snaží představit nechutnější část běžného světa, což se daří, ale mám pocit že to je jediné co na hře zůstalo. Samotná hratelnost je v podstatě pobíhání po obrazovkách, které díky nepřekonatelným překážkám tvoří labyrint a vyhledávání několika málo aktivních částí. Občas je problém poznat co bude reagovat a co ne, ale naštěstí není rozsah moc velký a postupně začne být jasnější jak pokračovat.

Hra není složitá, neobsahuje ani žádné hádanky v obvyklém adventurním smyslu. Šváb logicky nemá ani žádný inventář. Vždy stačí někam dojít, přes něco přeběhnout, maximálně něco mírně posunout. Ovládání pomocí klávesnice ve stylu tank není zrovna nejpohodlnější, ale hra má pomalé tempo a nevyžaduje žádné složité pohyby, takže v pohodě. Co dostatečně motivuje k dohrání je příběh. Ten se během hry z jednoduchého útěku pěkně rozvijí spolu s odhalováním minulosti hlavních protagonistů. Potěší také různé konce, které navíc opravdu dávají smysl. Herně nejvíce potěšila část s mícháním koktejlu Bad Mojo, ale i zde je cítit nevyužitý potenciál. Když to tak čtu, zajímavý příběh který motivuje k hraní a průzkumu, dobře zpracované prostření, ale nezajímavá hratelnost a prostě mě to moc nebavilo - není to až tak špatné, navíc nápad se cení. Za zahrání to stojí, ale nečekejte zázraky.

V Redux verzi jsou přítomné také skvělé bonusové materiály od konceptů a soundtracku po výživná videa s vývojáři. Rozhodně doporučuji si alespoň část prohlédnout. Pokud si při hraní chcete zlepšit zážitek doporučuji čtení Kafkovy Proměny.
Chtěli jste se stát někdy otravným hmyzem a cupitat po rozkládajích se vnitřnostech ryby připravované v kuchyni? Či jen přelézat mrtvolky kamárádu, kteří skočily na lep, a to doslovně?

V Bad Mojo ani nedostatnete na výběr. Jednou už je z vás malý a mrštný šváb, snažící se vyhýbat překážkám lidským, prostorovým i těm, od biologicky vyspělejších živočichů.

Autoři museli mít jistě cit pro detail, jinak si nelze vysvětlit pestrost umně nafoceného, a poté poupraveného prostředí, kdy se během hraní opravdu cítíte jako několika centimetrový hmyz. Ostatně, nejeden hráč si při hraní druhého titulu Pulse Entertainment začne blíže všímat skulin a méně přístupných a viditelných míst svého pokoje, zda tam náhodou nekypí nežádoucí život neoblíbených členovců. Stvořená pozadí jsou navíc vyvedeny velice naturalisticky, neušetří vás pohledu na zahnívající zbytky jídla, žiletky vysypané na kryse nebo jen na další, již vyschlé torza příslušníků hmyzí říše. Navíc je vše prolnuté detaily jiného druhu, od pohybujících se fotografií v novinách až po podivně zajímavé animace.

Netradiční nápad vyčnívá nad vším ostatním, samotném hraní ale nijak nezaostává, naopak díky své intuitivnosti si hráč vystačí pouze s šipkami pro orientaci směru pohybu švába a s logickým uvažováním. Naopak se příliš nepovedl casting hlavního hrdiny, představitele toho, z kterého se stane šváb (nicméně to platí jen pro intro a závěr).

Originální adventura s nápaditou premisou, která by neměla chybět v portfoliu dohraných titulů žádnému hráči-labužníkovi. Na závěr ještě velice zajímavý rozhovor s tvůrci, po kterém si u mě získali další body.

Pro: hratelnost, vizuální stránka, detaily

Proti: nevyšlo pokračování

Nebyť Herní výzvy 2016. Tak by som sa pravdepodobne k Bad Mojo už nikdy po rokoch nevrátil. Po dohraní som z hry nadšený. Je to temná, naturalistická, bizarná a nápaditá adventúra, ktorej originalita zaujme ešte aj dnes, 20 rokov od vydania. Cesta švába vedie cez množstvo obrazoviek, ktoré obsahujú stále niečo nové. Svet je detailne spracovaný a je plný nástrah. Spomeniem smrteľný útok pavúka, ktorému sa dá zabrániť správnym natočením cigarety v správny moment, prekonávanie vyliatych lepidiel alebo zlikvidovanie veľkej hladnej krysy. Na obrazovkách to riadne žije a pobehujúci hmyz je takmer na každej druhej obrazovke.

Riešenie hádaniek je logické, ovládanie je jednoduché a používajú sa len šípky. Vadila mi však citlivosť ovládania, šváb je dosť rýchly a správne sa natočiť na nejaký objekt či cestu bol niekedy veľký problém. Každopádne ale potešilo, že sa náš hlavný hrdina nemotkal pomaly ako slimák (čo je v dnešných pomalých adventúrach moja nočná mora). Páčilo sa mi, že hra nebola vyrábaná pre deti a tak sa hra nebojí ukázať trošku krvi, hnijúce jedlo, rozkladajúci sa hmyz alebo vnútornosti. Je to celkovo dosť temné, humor je tam tiež zákerný (animácia s dobodaním matky jej práve narodeným synom) a celkovo je ten šváb vlastne taký malý zmrd :)

Jedna z najlepších adventúr aké som kedy hral.

Pro: Originalita, neskutočné množstvo nápadov, svet hmyzu, nezabudnuteľné situácie a nástrahy, detaily, vizuálna stránka ktorá vypadá aj po 20 rokoch stále dobre

Proti: Ovládanie je dosť citlivé