Assault Cube

04.11.2006

freeware

Assault Cube je na online hraní zaměřená FPS, která byla tvůrci uvolněna zcela zdarma. Hra běží na Cube enginu a lze ji považovat za jakousi kombinaci několika známých her. Na své si tak přijde jak fanoušek Counter-Strike, tak například Quake III: Arena. Většina map se snaží navozovat pocit reálných prostředí a i zbraně vycházejí ze svých skutečných předloh. Ve hře je 12 multiplayerových módů, z nichž mnohé vyžadují teamovou spolupráci. Na multiplayerové střety s živými spoluhráči lze trénovat bojem s boty.

Kolem hry se vytvořila poměrně početná komunita, vytvářející uživatelské modifikace. Hra je tedy podrobena neustálému vývoji. Díky nízké náročnosti lze hru spustit i na starších počítačích a netboocích s integrovanými grafickými kartami. Stejně tak nenáročná je hra na rychlost internetového připojení.

Mé číselné hodnocení této hry je možná až nezodpovědně kruté. Ono vychází víceméně z toho faktu, že čisté online FPSky nejsou tak úplně mým šálkem kávy. Přeci jen k nějakému alespoň zdánlivému uspokojení potřebuji krapet příběhu, trošku přemýšlení a špetku možná i toho logického uvažování. Hledat ovšem příběh zde je samozřejmě totální hovadina...

Tohle je prostě online řežba. Dva týmy, červení a modří, myslím že mají i nějaký cool jména, ale to už si nepamatuji, a asi desítka módů hry, od těch známých Deathmačů, Team deathmačů, Capture Tu Vlajku, ještě se mi vybavuje One Shot Jsi Mrtvý a pak to mělo pár dalších módíků, které jsem asi moc nehrál, neboť si je už sotva vybavím. Celé je to hozeno do nějakého reálného prostředí, takže se nekonají žádní bubáci ani hastrmani.

V tomto žánru hra prostě poskytuje to co poskytovat má, navíc je její výhodou skutečně hardwarová nenáročnost a i na pomalým netu to obstojně běhalo bez lagů. Dokonce obsahuje singleplayer proti botům, který ale není vůbec nezábavný a klidně se můžete vyřádit i zde. Takže AssaultCube je podle mě další freewarovka, nad kterou by člověk neměl ohrnovat nos, protože potom už může ohrnovat nos i nad slavným Counter-Strikem.

Pro: Zdarma, Nenáročné na HW a připojení, Obstojný singleplayer proti botům, Stálý vývoj a slušná komunita

Proti: Jen online řežba