Artillery Duel

Ve hře se střetnou dva hráči, kdy každý představuje jedno dělo, jehož úkolem je zničit dělo svého protivníka. Před každým výstřelem se mění síla a směr větru a hráči musí v omezeném čase nastavit úhel hlavně a razanci výstřelu, aby jejich projektil zasáhl soupeřovo dělo. Poté, co je poškozeno alespoň 50% jednoho z děl, dojde je k jeho zničení a začíná nové kolo.

Hra byla napsaná původně pro konzoli Bally Astrocade v roce 1982, o rok později se vydavatel Xonox rozhodl pro porty na Atari 2600,   ColecoVision, Commodore 64 a VIC-20.

@aDOSt (16.03.2024 14:42): Neznám vůbec tvé pohnutky, ale co se tabletu týče, tak jsem byl v podobné situaci a nakonec jsem z nouze udělal ctnost a na tabletu jsem toho odehrál přes emulátory poměrně hodně (největší výkon bylo asi dohrání a zmapování stařičkých Ultim 1 až 4 (mapy jsem kreslil v aplikaci na kreslení elektrických obvodů). Měl jsem tady k tomu i nějaké povídání na mém profilu (z 2016, z 2020).

Na tabletu se dá hrát velice dobře, pokud člověk ví co a jak. Má to i své přednosti. Hlavně doporučuju vynikající dosovský emulátor Magic Dosbox a pak jsou k dispozici i velice kvalitní snesovské. Pokud máš iPad, tak tam je zase mnohem větší množství dobrých indie her.

Měl jsem dokonce období, kdy jsem myslel, že hry hrát už vůbec nebudu, že mě to úplně pustilo. A nakonec je mi přes čtyřicet a hraju furt :-)

• C64 80
Dlouho jsem přemýšlel, o které hře napíšu svůj jubilejní padesátý a zároveň i poslední komentář na databázi her. Nakonec jsem se rozhodl pro návrat ke kořenům. Musí jít o hru pro Commodore 64, protože to byl první počítač, který jsem si v půlce devadesátých let koupil od kamarada za našetřené peníze. Dále jsem chtěl, aby se jednalo o hru, která stejně jako já spatřila světlo světa roku 1983. Při prohlížení seznamu se můj pohled zastavil na Artillery Duel a vzpomněl jsem si, jak jsme ho s kamarádem proti sobě hrávali. A bylo rozhodnuto.

S trochou nadsázky by se dal Artillery Duel označit za předchůdce prvních Worms. Herní náplň je jednoduchá. Každý z hráčů představuje jedno z děl, která stojí na opačných koncich obrazovky. Když přijde hráč na řadu, nastaví si sklon hlavně a množství střelného prachu, které ovlivňuje dostřel, a zmáčkne tlačítko pro výstřel. Pak už jen pozoruje, kam projektil dopadne. Na střely má velký vliv vítr, jehož intenzita a občas i směr se před každým výstřelem mění.

Artillery Duel nelze hrát proti počítači, vždy jde o střet dvou hráčů. Pokud si chce člověk zahrát sám, musí se ujmout ovládání obou děl. V úvodním menu si lze pouze zvolit, zda chcete hrát na obtížnost voják, kapitán nebo generál. Jediný rozdíl, je v tom, kolik máte před výstřelem na nastavení děla času. Jako voják máte na vše minutu, kapitán má k dispozici třicet vteřin a generál pouze patnáct. Pokud protivníka zasáhnete, zobrazí se, kolik procent poškození jste mu způsobili. Je-li to více než 49%, dojde ke zničení děla.

Hraje se na jednotlivá kola, po jejíchž skončení se zobrazí skóre. Každé kolo začíná tím, že se náhodně vygeneruje terén a lesní porost a umístí se obě děla. Pokud ani jedno z děl nestojí za nějakou vyvýšeninou nebo větším množstvím stromů, kvůli kterým by bylo zapotřebí korigovat úhel hlavně, obvykle stačí pouze měnit s ohledem na vítr razancí výstřelu. Jak může být tohle vůbec zábavné?

Jednoduše. Artillery Duel je asi ta nejškodolibější hra, jakou znám. Dodnes se mi živě vybavují obrazy, v nichž před dělem i za ním zeje kráter, protože hráč se stále nemůže trefit do správné razance. Moment, kdy jeden z hráčů měl dělo poškozené na 48% a posledním zoufalým výstřelem dal dosud nezasaženému protivníkovi přímý zásah a jeho dělo tím zničil. Kouzelná byla i chvíle, kdy z terénu, který byl jinak kompletně zničitelný, zůstal jediný pixel, jenž zůstal přímo před kanónem a byl zasažen střelou, která by jinak poničené dělo dorazila. Nezapomenutelný je i okamžik, kdy soupeř, který ve skóre zaostával se rozhodl, že teď už konečně zvítězí, aby byl následně zasažen hned prvním výstřelem nového kola. Dodnes si vzpomínám, jak jsme hrávali na tři vítězné, z nichž se záhy stalo pět vítězných a občas jsme se dopracovali, že si frustrovaný prohrávající vynutil partii na deset vítězných, kterou pak při skóre 9:2 takticky vzdal.

Artillery Duel je ten typ hry, který bych označil výrazem čistá zábava. Po příchodu mnohem propracovanějších Wormsů už neměl do nabídnout, ale to nic nemění na tom, že v době našich herních začátků jsme u něj zažili mnoho památných chvil.