Arknights

明日方舟

16.01.2020

free to play

Mobilní free to play gacha tower defense hra zasazená do futuristické alternativní reality, ve které minerál zvaný Orignium způsobuje tzv. Katastrofy, které zničily většinu měst na planetě a zároveň je zdrojem Oripatie – nákazy, která subjekt pomalu přemění v jeden velký krystal. Nakažení jsou často tvrdě diskriminováni, a tak není překvapením, že se mezi nimi zformovala teroristická organizace jménem Reunion.

Hráč se v roli "Doktora" probírá z kómatu a se ztrátou paměti kdesi v "podzemí" mobilního města Chernobog, které je právě pod útokem Reunionu. Od záchranného týmu rychle zjišťuje, že je důležitým velitelem skupiny zvané Rhodes Island, která si klade za cíl najít lék na Oripatii a že Reunion je mnohem silnější, než si kdo myslel. Následuje únik z válečné zóny Chernobog.

Jedná se o klasický free to play mobilní gacha titul, který je i díky absenci PvP módu velmi přívětivý pro free hráče. Hráč v roli doktora spravuje chod základny (ve stylu moderního XCOM či Fallout Shelter) a najímá a trénuje různé operátory (převážně kemonomimi waifus) s unikátními skilly, které následně posílá na mise. Mise pak probíhají ve formátu tower defense hry, kde je třeba zabránit postupujícím nepřátelským jednotkám v dosažení cíle taktickým rozmístěním operátorů s ohledem na jejich schopnosti.

Hra vyšla mimo Čínu začátkem roku 2020. Vydavatelem je Yostar, který vydává i další úspěšnou mobilní gacha hru, Azur Lane.

• Android 85
Po 4 letech mě Arknights konečně omrzelo. Pořád si myslím, že to je top mobilní gacha: Dá se to naprosto v pohodě hrát na mobilu bez tlačítek, při hraní se musí od začátku myslet, interface a systémy jsou (byly) přehledné, hudba je špičková, příběhy vesměs zajímavé, hrát F2P není problém, charadesign neprodává sex.

Ale po 4 letech mě už nové postavy netáhnou - co chci je pohnout s příběhem, pořádnej loredump, ale toho se mi v poslední době taky moc nedostává a i když jsou storky v AK často kvalitní (teda až na ty překlepy), ještě častěji se hlavně neskutečně táhnou. Mise s nejvyšší obtížností už jsou dávno víc puzzle, než strategie - dokolečka je celé opakovat při hledání řešení žere čas. Nové postavy? Už teď jich je přes 300 - co s nima? Roguelike mód není marný, ale jeho současná (3.) sezóna mi prostě nějak nesedla.

No a tak jsem AK konečně dropnul. A vrátil se k World of Tanks na PC >_> Takže mobilní hraní má zatím asi padla, bo Girls' Frontline 2 zatím vypadá, že je víc coomer bait, než xcom.