AquaNox

12.10.2001

Aquanox je akční hra, která se odehrává pod vodou v kokpitu vaší ponorky. Hlavní náplní jsou bitvy různých podmořských plavidel. Nejedná se však o bezhlavou střelbu do všeho, co se hýbe, protože někdy budete muset využít i svých taktických schopností.

Příběh Aquanoxu se odehrává v roce 2066 v postapokalyptickém podmořském světě. Nacházejí se zde různé frakce, které mezi sebou soupeří. Navíc bezpečnost všech ohrožuje pirátská skupina Crawlers se svými genetickými experimenty a to se nelíbí hlavnímu hrdinovi Emeraldu Flintovi, představiteli organizace Tornado zone.

Hra je pokračováním podmořského simulátoru Archimedean Dynasty.

Už dlouho jsem nehrál rozporuplnější akci. Na jedné straně je perfektní grafické zpracování. Na tu dobu umožnila hra spoustu grafických nastavení. Spoustu detailů tehdá hra zoobrazovala a musim říct, že i s odstupem času to pořád nevypadá zle. Do toho pěkné zvuky a vlastně i nezvyklé herní prostředí. Moc dalších ponorkových akcí opravdu není.

Bohužel herní náplň není úplně to pravé ořechové. Málo hraní, spoustu kecání. Koho zajímá 20 minut dialogů, když odměnou za to je pět minut průměrného střílení? A takhle celou hru. Kecání a celkem repepetivní náplň misí. A to ještě o nějaké ty nepovinné kšefty můžete přijít, když jenom tupě odklikáváte dialogová okýnka. Které, ač je hra pro dospělé, jsou nakreslena dost infantilně.

Nevyvážená obtížnost misí. Jedna ze čtyř misí je dost tuhá. Po ní si koupíte lepší kvér a další tři vystřílíte snadno. Obchod je tady dost nedomyšlený. Možná by tomu víc seděly RPG prvky. Ty těžké mise jsou frustrující hlavně kvůli rychlým nepřátelům a pomalým zbraním. Torpéda jsou k ničemu a nepřátelé nevyzpytatelní v pohybu. Mise s EMP přestřelkama byli fakt ubíjející.

Je potřeba si nastavit citlivost myši skoro na minimum a mít velkou trpělivost u častého opakování. Nebo snížit obtížnost. K tomu jsem se ale nesnížil. Ale jo, docela mě to bavilo. Pěkný příběh, něco vtipu a ve druhé polovině jsem se to naučil i obstojně ovládat a efektivně snímat nepřátele v nepřetržité akci. Ale až po zdolání smrtících EMP misí. Pak jsem i ocenil docela pěknou, neznámou atmosféru.

Když posloucháte dialogy, můžete se naučit i pár zajímavostí o oceánech.

Pro: grafika, originální prostředí, pěkný příběh, slušná atmosféra

Proti: moc keců a krátké mise, často frustrují, chaotické, systém obchodování, repepetivní náplň misí