Alchemy Mysteries: Prague Legends

Praha magická

adventura > hidden object *
08.09.2012 PC
Mladá Eva zdědí dům v Praze po záhadné smrti svého příbuzného. Jenže když přijede do Prahy, něco není v pořádku. Spolu s ní se tady snažíte rozluštit tajemství týkající se nejen domu, ale také její rodiny. Ta však přerůstají do záhadné alchymie točící se kolem pražského golema.

Alchemy Mysteries: Prague Legends je další z casual adventur a v pořadí již jedenáctou hrou od Jetdogs Studios, inspirující se ve známé pověsti o pražském golemovi a snažící se vytvořit tajemnou atmosféru samotné Prahy. Hra byla mimo PC vydána také pro iOS.

V ČR je hra distribuována v české verzi pod názvem Praha magická firmou Špidla Data Processing.

Tak naivní hru jsem snad ještě nehrál. Plno nelogičností, přehršle duchů, kteří jsou jen kvůli "atmosféře". Několik puzzlů je vcelku obtížných, ale většinou stejně nekorespondují s dějem a jsou tam jen tak :) Prahu jsem ve hře jaksi nepostřehl, ale mluvilo se o ní, to jo ;) Postavy jsou tupé a hlavní hrdinka jakbysmet. Hrdinka prohodí snad jednu větu s jedním klukem a pak se celou hru nevidí, ale jsou do sebe zamilovaní, někdy stačí fakt trochu :)Jako jediný klad hry bych uvedl, že se na ní celkem pěkně kouká, to je ale dost málo.

Ale aspoň jedna třešnička se našla, hlavní záporák se jmenuje Karel Schwarzenberg :) (Buď ho ruští tvůrci nemají moc v lásce, nebo to berou jako standartní české jméno). V každém případě si hru už nikdy nezahraju. (Ale těch 100% achievementů za to stálo).

Pro: Karel Schwarzenberg

Proti: Praha?, naivita, zbytečně zkratkovité chování všeho a všech, golem :/

Herní výzva 2017 č. 5
Na rovinu si hned na začátku řekněme, že autoři hry se nejspíše inspirovali ve filmech Císařův pekař a Pekařův císař. Z těchto filmů si vzali Rudolfa II. a pověst o golemovi. K tomu jako hlavního záporáka dosadili Karla Schwarzenberga (vůbec mi nesedí jako hlavní záporák).

Hra je klasickou Hidden objective adventurou, která ničím významným nepřekvapí. Jediná změna oproti ostatním hrám tohoto typu bylo zajímavé otáčení se v místnosti.

Hra se odehrává v Praze. Je to vůbec Praha, není to jakékoliv jiné město? Ve hře se totiž nevyskytují žádné známé oblasti z Prahy, ani památky. Autoři si mohli dát tu práci a do hry, aspoň jako kulisu dát např. Orloj nebo Pražský hrad.

Grafika obstojná, zvuky taktéž. Dohromady to dává obstojnou Hidden object adventuru, kterou, pokud se budete nudit můžete zkusit.

Pro: Nenáročnost

Proti: Praha a okolí, historické odkazy, postavy

Herní výzva 2018
Kategorie: Válka periferií (Light verze)

Tak tohle byl tedy šílený úlet! Moje první hidden object hra ve výzvě a rovnou to musí být takhle špatně odvedená práce. To jsem opravdu nečekal! Ale teď raději trochu seriózněji. Když jsem se dozvěděl o existenci této hry, řekl jsem si, že do desáté kategorie ji zkusím. Byla mi navíc doporučena uživatelem jménem leebigh, takže proč si to nezkusit, že? Když to je v kulisách Prahy, určitě to bude stát za to. A co se nakonec stalo? Dostal jsem dost špatnou záležitost.

Grafika není hrozná, byť o žádný převrat se taktéž vůbec nejedná. Hůř na tom dopadl příběh, který je tak laciný, že by se za tohle nemusel stydět ani Uwe Boll. Hrajete za mladou dívku, která jednoho dne dorazí do Prahy, kde bude následně muset vyřešit jednu mysteriózní záhadu, která se týká císaře Rudolfa II. A aby toho nebylo málo, přijde chvíle i na milostnou linku, kterou si nikdo nepřál.

Námět na první pohled nemusí znít vůbec špatně, jenže jeho provedení je naprosto otřesné. Hraje se to sice stejně jako jiné hidden object hry, avšak zde (na rozdíl třeba od Na stopě zločinu) mě vůbec nebavilo dělat logické hádanky, které místy do příběhu absolutně nepasovaly. To samé se dá říct i o milostné lince, která je tam napasovaná jenom proto, že to k takovým příběhům patří. Jenže zde to je dotáhnuté do extrému toho nejhoršího stupně, protože vy sami milostné lince vůbec nevěříte.

Velká výtka patří i k českému překladu. Sice vůbec nevím, kdo ten překlad dělal, ale takhle hrozné jsem to opravdu nečekal. Gramatické chyby, chybějící interpunkce a hrubky o sto šest. Někdy se mi dokonce stalo, že se mi český jazyk přepl na anglický. Název jednoho předmětu při hledání se mi totiž zobrazoval v angličtině. Nevím, zda to byla i chyba překladatele, nebo zda to byla nějaká chyba ve hře samotné, ale i tak to nemůžu odpustit.

Alchemy Mysteries: Prague Legends nedoporučuji. Mimochodem, v názvu sice máte Prahu, ale její kulisy se zde prakticky vůbec neobjevují. Žádný Karlův most, není zde ani Pražský orloj, ani žádné další památky či místa. Jediné, co tato hra má společné s Prahou, je zápletka kolem Rudolfa II. a jednoho dalšího stvoření, které si určitě domyslíte. Jinak nic víc neočekávejte.

Za mě velký palec dolů! Tohle je asi ten nejhorší zážitek za celý rok. Nečekal jsem sice nic převratného, ale takhle špatné jsem to už vůbec nečekal.

Pro: Slušná grafika, Dobrý námět...

Proti: …, který je ale velmi špatně provedený, Milostná linka, Český překlad s tunou chyb, Prahu nečekejte, Nudné logické hádanky