Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Age of Wonders III

Age of Wonders 3

31.03.2014
75
28 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Po více než deseti letech přichází dlouho očekávané pokračování série Age of Wonders.
V tomto fantasy mixu tahové strategie a RPG dostanete na výběr z šesti ras pro vaše království a šesti povolání pro vašeho vůdce, nově plně ve 3D. Hraje se na mapě rozdělené na šestiúhelníky s různými druhy prostředí majícími vliv na jednotlivé rasy ve formě bonusů a postihů. Kromě vašeho vůdce, kterého je možné kdykoliv oživit v hlavním městě, můžete do svých služeb najímat také hrdiny a jednotky, stavět budovy, učit se kouzlům a dovednostem a porážet nepřátele v taktickém boji. Novinkou soubojů je flanking systém, který bere v potaz orientaci jednotek a umožňuje provádět příležitostné a zákeřné útoky.

Z RPG prvků ve hře najdete editor postavy pro vašeho vůdce, možnost vybavit jej a najaté hrdiny předměty a možnost levelovat vše, včetně obyčejných jednotek, které na poslední čtvrté úrovni dostanou navíc speciální vlastnost.

Hra nabízí dvě singleplayerové kampaně, ve kterých prožijete konflikt magie a technologie ze dvou opačných stran, každou se dvěma konci. Online multiplayer pro až 8 hráčů a možnost vytvořit si vlastní scénář pomocí náhodného generátoru map s rozmanitými možnostmi nastavení startovních podmínek a uspořádání světa (počet startovních jednotek, složení pevniny a oceánu včetně poměrů jednotlivých druhů pevninských prostředí a počtu a vyspělosti měst plus 5 stupňů obtížnosti volitelných pro jednotlivé AI protivníků).


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Age of Wonders se vrací ve skvělé formě a ani nemám pocit, že by se vzdalovala od svých základů. Rasy a hrdinové mi přijdou unikátnější a čisté nahánění statů už nefunguje tak snadno jako dříve. Na strategiích se mi líbí, když při setkání s každou novou jednotkou, scrolluju seznamem jejích schopností a tady jsou seznamy opravdu dlouhé, od základních rasových perků a protekcí po originální skilly. I budování měst si nárokuje více času a připomíná více Master of Magic (osekanou Civilizaci).

Příběh mě i s větším množstvím textů nenadchnul, ale tak to u strategií bývá. Za přednější pokládám herní mechanismy, které ač se moc nezměnily, tak fungují výborně, aspoň na několik večerů.

Pro: Věrnost sérii, rasy/hrdinové, hotseat multiplayer, grafika.

Proti: Slabší postupovka, rozsekanost hry na DLC.

+21
  • PC 80
Herní výzva 2019- 3. Herní Kutil

Už dlouho jsem si chtěl zahrát nějakou strategii, ale jak už to v životě studenta bývá neměl jsem peníze a tak když jsem narazil na tuhle hru kterou tehdy dávali zadarmo hned jsem ji stáhl a začal hrát. A hra je to skvělá, ano má pár chyb jako třeba na mne až moc strohou diplomacii, ale svůj učel splňuje dokonale.

Pro: Jednotky, přehlednost výzkumu, rozmanitost lídrů, milující komunita

Proti: Až moc jednoduchá diplomacie, rozkouskovanost dlc

+14
  • PC 60
Počítám s tím, že strategie umí být zábava na dlouhou dobu, proto když nějakou volím, hodně zvažuji, do které se pustit. No a letošní vánoční svátky vyhrála Age of Wonders III. Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem se dočkal strategického pozlátka. Tak naleštěného, jako jsem dlouho neviděl.

Na první pohled vypadá Age of Wonders III moc hezky. Spolu s tahovými souboji jsem si okamžitě připomněl nejhezčí léta s HoMaM 3. Hezká grafika, zábavný fantasy svět...ale. Pořád jsem všude poslouchal kopu pochvalných recenzí a neměl důvod pochybovat o tom, že hra takového názvu by mohla zklamat. Jenže ke zklamání k mému překvapení opravdu došlo.

Rozjel jsem kampaň, ze začátku se samozřejmě bavil. Po pár hodinách jsem ale zjistil, že mě příběh vůbec nezajímá. Nenabízí jediný moment, u kterého bych měl potřebu hrát hru dál. Nu, řekl jsem si, dobrá, příběh můžu vynechat, hlavně, když budou fungovat herní mechanismy. Ty totiž ze začátku opravdu fungovaly. Hra mi dala do područí hrdinu, u něj jsem ihned zaregistroval levelování. To jsem ale ve druhé polovině kampaně už ledabyle naklikával a víte co? Nestalo se vůbec nic. Stejně tak to ale bylo i se vším ostatním. U tahových soubojů jsem si každý tah vysloveně užíval. Bádal jsem a dumal stejně tak, jako když hrajete šachy a máte před sebou šachovnici. Tahové souboje jsou pro mě prostě taková nenápadná úchylka. Jenže po chvíli jsem zaregistroval i to, že hra se dá klidně i bez těch tahových soubojů hrát. I když vypadají hezky, po chvíli to už trošku otráví, což bych si u Kings Bounty nebo HoMaM opravdu nikdy neřekl. Stejně je to tak i se stavbou a rozšiřováním měst. Ze začátku jsem si doslova rochnil v tom, jak mi každé z měst roste. Jak se na mapě rozšiřuje a jak hezky detailně to všechno vypadá. Po několika mapách se ale proces neustále opakoval a mně tak nějak také začalo být jedno, jestli to město nechám splynout s mým královstvím nebo ho zplundruji. No, a to jsem ještě nezačal ani mluvit o diplomacii. Ze začátku máte pocit nepřeberných možností a postupně už je Vám to prostě jedno.

A o tom je vlastně celá hra. Pokud chcete zažít hru, která těží z těch nejlepších konceptů dobré fantasy strategie, ale přitom ani jeden neumí pořádně využít, tak je to právě Age of Wonders III. Tak aspoň, že ta hudba se povedla, i když tam těch motivů také není bůhví kolik, že...

Pro: Fantasy prostředí, variabilita hrdinů, nepřátel, dobrá výpravná hudba, graficky překrásné, mnohdy i detailní...

Proti: ...ale po několika hodinách zjistíte, že bez toho všeho, co hra prezentuje a nabízí, se stejně obejdete.

+14