Age of Wonders III

strategie > tahová strategie *
RPG > nezařazeno
31.03.2014 PC
Triumph Studios
Po více než deseti letech přichází dlouho očekávané pokračování série Age of Wonders.
V tomto fantasy mixu tahové strategie a RPG dostanete na výběr z šesti ras pro vaše království a šesti povolání pro vašeho vůdce, nově plně ve 3D. Hraje se na mapě rozdělené na šestiúhelníky s různými druhy prostředí majícími vliv na jednotlivé rasy ve formě bonusů a postihů. Kromě vašeho vůdce, kterého je možné kdykoliv oživit v hlavním městě, můžete do svých služeb najímat také hrdiny a jednotky, stavět budovy, učit se kouzlům a dovednostem a porážet nepřátele v taktickém boji. Novinkou soubojů je flanking systém, který bere v potaz orientaci jednotek a umožňuje provádět příležitostné a zákeřné útoky.

Z RPG prvků ve hře najdete editor postavy pro vašeho vůdce, možnost vybavit jej a najaté hrdiny předměty a možnost levelovat vše, včetně obyčejných jednotek, které na poslední čtvrté úrovni dostanou navíc speciální vlastnost.

Hra nabízí dvě singleplayerové kampaně, ve kterých prožijete konflikt magie a technologie ze dvou opačných stran, každou se dvěma konci. Online multiplayer pro až 8 hráčů a možnost vytvořit si vlastní scénář pomocí náhodného generátoru map s rozmanitými možnostmi nastavení startovních podmínek a uspořádání světa (počet startovních jednotek, složení pevniny a oceánu včetně poměrů jednotlivých druhů pevninských prostředí a počtu a vyspělosti měst plus 5 stupňů obtížnosti volitelných pro jednotlivé AI protivníků).

Opet zdarma na Steamu: https://store.steampowered.com/app/226840/Age_of_Wonders_III/

Age of Wonders se vrací ve skvělé formě a ani nemám pocit, že by se vzdalovala od svých základů. Rasy a hrdinové mi přijdou unikátnější a čisté nahánění statů už nefunguje tak snadno jako dříve. Na strategiích se mi líbí, když při setkání s každou novou jednotkou, scrolluju seznamem jejích schopností a tady jsou seznamy opravdu dlouhé, od základních rasových perků a protekcí po originální skilly. I budování měst si nárokuje více času a připomíná více Master of Magic (osekanou Civilizaci).

Příběh mě i s větším množstvím textů nenadchnul, ale tak to u strategií bývá. Za přednější pokládám herní mechanismy, které ač se moc nezměnily, tak fungují výborně, aspoň na několik večerů.

Pro: Věrnost sérii, rasy/hrdinové, hotseat multiplayer, grafika.

Proti: Slabší postupovka, rozsekanost hry na DLC.

Herní výzva 2019- 3. Herní Kutil

Už dlouho jsem si chtěl zahrát nějakou strategii, ale jak už to v životě studenta bývá neměl jsem peníze a tak když jsem narazil na tuhle hru kterou tehdy dávali zadarmo hned jsem ji stáhl a začal hrát. A hra je to skvělá, ano má pár chyb jako třeba na mne až moc strohou diplomacii, ale svůj učel splňuje dokonale.

Pro: Jednotky, přehlednost výzkumu, rozmanitost lídrů, milující komunita

Proti: Až moc jednoduchá diplomacie, rozkouskovanost dlc