Age of Empires Online

16.08.2011

free to play

Age of Empires Online je MMORTS přírůstek do známé série real-time strategií Age of Empires.

Celkově hra obsahovala čtyři strany Egypťany (2011*), Peršany (2011), Řeky (2011) a Kelty (2012) a do série přinesla i možnost tvorby různých předmětů za natěžené materiály. Ke hře postupně vycházely různé rozšiřovací balíčky, které například přidávaly hráčům možnost hrát proti počítačem ovládaným protivníkům nebo přinášely různé herní mody.

Age of Empires Online byla dostupná zdarma s možnostmi zaplatit si za speciální obsah jako různé předměty nebo možnost hrát za Peršany.

V brzkých ranních hodinách dne 2.7.2014 našeho času (1.7.2017 4pm PST) byly servery hry Microsoftem nadobro vypnuty a odstaveny. Existence a život hry tedy tímto datem končí.

proč by měl být komentář nutně recenzí přetřásající pro a proti ? jako "Komentář" myslím ten příspěvek plně vyhovuje, je to taková forma konečného verdiktu nad tím, co je uvedeno v Profilu hry
do diskuse to nepatří, protože s nikým diskutovat nezamýšlel, o to víc, když použil jen řečnické otázky

Kontroverzní. Asi nejlepší slovo, které nejnovější přírůstek do série Age of Empires vystihuje. Kontroverzní rozhodnutí Microsoftu udělat free-to-play strategii, kontroverzní přechod do komiksové grafiky, kontroverzní Games for Windows Live, kontroverzní změna vývojářů a i ten samotný free-to-play model byl/je dost kontroverzní. Mohlo z této kombinace vyjít něco jiného než fiasko?

Popravdě mohlo, i když ověřit si to bylo díky stupidnímu GfWL pro moho lidí, včetně mě, obtížné, pro některé smolaře snad i nemožné. Bohužel i několik měsíců po uvedení na Steam GfWL ve hře zůstává.

Po připojení do hry pak následovala zkouška grafikou, která jistě zařídila AoEO nemálo haterů. Grafika je sice na rozdíl od předchozích dílů komiksová, ale rozhodně bych neřekl, že je to na škodu. Velice příjemně kouká a hra vypadá k světu i na slabších PC.
Co naopak zůstalo prakticky netknuto je gameplay, za což jsem opravdu vděčný. Avšak kromě klasického base-building gameplaye je tu ještě gameplay mezi jednotlivými questy.

Základem toho je vaše vlastní hlavní město. V tom si můžete stavět různé budovy jako výrobny, obchody, domy, skladiště nebo třeba sochy. Některé budovy jsou vyloženě dekorativní, v jiných můžete nakupovat, craftit, měnit equip svým jednotkám a budovám a další. Kromě toho můžete navštívit i ostatní města na mapě, která většinou obsahují quest givery a obchody. Když se pak rozhodnete dělat quest, už je to klasický gameplay, který znáte ze všech ostatních AoE. Hra sice měla donedávna hodně tupé AI, ale po posledních dvou patchích se zdá být skoro vše v pořádku, naopak dává solidně zabrat a nenechá si nic líbit. Hodně mi připomíná AI z mnou nedávno hraného Empire Earth.

Národy jsou momentálně 4 (Řekové, Egypťané, Peršané a poslední Keltové), ale liší se mnohem více, než je u AoE zvykem, spíše ve stylu Age of Mythology. Každý národ tedy nabízí unikátní jednotky, některé unikátní budovy a upgrady a v neposlední řadě i questy, v případě Řeků třeba mezi jinými i Trojskou válku.

Samotné questy jsou často poměrně klasické „vystav a znič“, ale zároveň se objevují i unikátnější, obzvlášť u novějších národů, které příjemně zabíjí stereotyp. Za questy pak samozřejmě získáváte odměny, tady v podobě zkušeností, peněz, truhel, itemů, nebo Empire Points. Většinu questů je zároveň možné hrát ve dvou lidech, což osobně opravdu oceňuji.

Ani AoEO se tedy neobešlo bez expení. Maximální level je 40, kterého se mi podařilo dosáhnout po zhruba 110+ hodinách hraní. Level pak především ovlivňuje questy a itemy, kterými je možno vybabit vaše jednotky. Každý level je také možno si odemnknout jeden upgrade v research tree.

Kustomizace je obecně jedním ze znaků AoEO. Každá jednotka i budova (kromě těch speciálních) má sloty, do kterých můžete vkládat patřičné itemy, které pak ovlivňují statistiky patřičné jednotky, nebo budovy. Zároveň tyto itemy pak mění vzhled patřičné jednotky, k čemuž ještě přispívají nedávno přidané Vanity itemy, které ovlivňují pouze vhled, ale bonusy zůstávají. Musím uznat, že tento prvek se opravdu povedl, protože mě bavilo se dívat, jak se z mých polonahých hoplitů s dřevěnými zbraněmi stávají opancéřovaná monstra schopná prorazit se z obklíčení. Myslím, že některé strategie by kustomizace v tomto stylu mohla solidně oživit.

Nakonec už se zbývá vyjádřit snad jen k free-to-play modelu, alfě a omeze těchto titulů. A není to hezký pohled. Neplatící hráč byl (minimálně při vydání) brutálně omezen, lepší itemy, poradci přidávající bonusy nebo jednotky, ranked PvP… vše zapovězeno. Sice je už teď možné si DLC odemykající tyto funkce koupit za Empire Points, které lze nahrát ve hře, ale sežere to hodně času a úsilí. Pokud bych měl osobně vytknout hře jen jedinou chybu, byl by to právě free-to-play model.

Nakonec se ze hry mířící do záhuby vyklubal jeden z nejlepších free-to-play titulů, který má skvělý, léty prověřený, gameplay obohacený o kustomizaci, jehož největší slabinou je však právě free-to-play model. Já jsem si nakonec jedno z DLC koupil a můžu s jistotou říct, že to byl jeden z těch lepších nákupů, co jsem udělal, ale vůbec se nedivím lidem, kteří se hrou radši sekli. Minimálně za vyzkoušení ale hra stojí.

Pro: gameplay, kustomizace, grafický styl

Proti: free-to-play model, GfWL, některé stereotypní questy

Já si myslím že to je plnohodnotné pokračování aoe až na to že je lepší a že jde s dobou. V dnešní době kdy téměř každou hru si můžeš stáhnout na netu je výhodné dělat takovéhle hry a to oni dobře vědí, protože vydělají mnohem více peněz.Taky bych raději uvítal kdyby ve hře nebyly bonusy za herní měnu, ale je to pochopitelný a dát 300kč, aby jste měli jednu prémiovou civilizaci (což stačí) není moc.Za 600kč budete mít hned na 3 a ještě vám zbyde něco.Když nechcete, nebo nemáte - za 2 měsíce hraní si na to vyděláte ve hře.

Velké mínus jsou komplikované registrace (mě to zabralo půl hodiny než jsem našel kde a co mám udělat :D) trochu vám může pomoct tohle pokud ještě nejste registrovaní a přemýšlíte že by jste si hru chtěli zkusit Pokud to po vás chce cd-key, tak mě pomohlo že jsem si na steamu jakoby koupil aoe online.Bude to po vás chtít bydliště,atd ale to můžete vyplnit nepravdivě (nechápu na co to chtějí). Potom v Games for windows marketplace když najedete na stahování budete mít aoe online.. na ten klikněte pravým tlačítkem myši a objeví se vám klíče ke hrám a to je ten cd-key.

Live ID je (nejsem si úplně jistej) windows live ID a alespoň v windows7,nevim jak to je jinde by jste ho měli mít u sebe už, stačí si to jen najít v "start" a prohledání. Už si to nepamatuju, ale myslim že stačí jedna registrace a máte to na 3 servery, které potřebujete a to na: Windows live ID, games for windows marketplace a xbox.com

Všude by jste se měli přihlásit pod stejným jménem a heslem a potom by vám už měla jít hra. Pokud ne, tak hledejte, hledejte :)

Plusy už většinu popsal Redfield já jen dodám že zatím to je dobrá hra a pokud to s těmi bonusy nepřeženou bude to podle mě nejlepší série.Díky tomu že tam můžete hrát PvP proti jiným hráčům, zlepšovat si své město,jednotky,atd vás to jen tak neomrzí, než hrát proti hloupým stereotypním botům.Taky díky tomu že je to mmo hra budou probíhat nové upgrady a ve hře bude více nových věcí (jen doufám že né těch bonusových).

Záleží na nich jak se rozhodnou. Jde hlavně o to jestli budou chamtivý, tak odeženou většinu hráčů, jako se to stalo u mnoha jiných mmo her, ale zatím to je dobrá hra a alespoň za vyzkoušení určitě stojí.
Na tuto hru je potřeba dívat se pohledem free to play měřítek. A podle mě se v tomto ohledu jedná o jednu z těch kvalitnějších her.

Komiksová grafika je otázkou vkusu. Ano, určitě značně vybočuje ze zajetých kolejí série, ale zároveň tak nějak zapadá do konceptu hry, která se nebere zase až tak úplně vážně. Hratelnosti není zas až tak moc co vytknout, ta rozhodně pokračuje v duchu série. Model f2p navíc není nijak přestřelený, takže hru si můžete užít skutečně zcela zdarma.

Nicméně, po herní stránce se nejedná o nic převratného. Prostě klasická strategie z klasickými (někdy se opakujícími) questy a to celé v novém kabátku.
Mohli to pojemnovat jinak, mohli změnit název, ale opravdu mi chce někdo tvrdit že tohle je pokračování Age of Empires? Opravdu se musí názvem hry snažit upoutat a nalákat co nejvíce hráčů? A co teprve ortodoxní základnu předchozít titulů? Opravdu si myslí že tento pokračovatel v sérii AOE je plnohodnotným nástupcem, že nezklamou očekávání? Nuže odpoveď na tyto otázky ať si každý přebere podle sebe. 10%